Aktualności

Niezależna położna aresztowana na Węgrzech

Właśnie weszłam na stronę Fundacji Rodzić po Ludzku i przeczytałam:

5 października br. w Budapeszcie została zatrzymana, a następnie tymczasowo aresztowana na 30 dni dr Agnes Gereb, niezależna położna i lekarka, która od ponad 20 lat działa na rzecz tego, aby węgierskie kobiety mogły wybrać miejsce do porodu, a położne pracować w sposób niezależny i samodzielny. Na posiedzenie sądu wprowadzono ją w kajdankach na rękach i nogach.

Bezpośrednią przyczyną aresztowania był fakt, iż dr Gereb asystowała przy porodzie nagłym odbywającym się poza szpitalem, w miejscu, w którym prowadzi swą praktykę. Rodząca została wcześniej przez dr Gereb zakwalifikowana do porodu w szpitalu, ze względu na istniejące przeciwwskazania do porodu domowego. Poród jednak rozwinął się tak szybko, że nie było czasu na transport rodzącej. Wezwano karetkę, która przewiozła matkę i dziecko do szpitala. Oboje są w dobrym stanie. W ślad za karetką przybyła policja, która zatrzymała dr Gereb i zarekwirowała dokumentację medyczną dotyczącą wszystkich jej pacjentek.

Sąd postawił dr Agnes Gereb zarzuty narażenia życia pacjentów podczas wykonywania zawodu położnej oraz praktyki niezgodnej ze standardami.

Wydarzenie to stanowi kulminację prowadzonej od kilku lat przez władze węgierskie oraz środowiska ginekologów-położników polityki „kryminalizującej” porody odbywające się poza szpitalem oraz działalność niezależnych położnych. Prawo węgierskie stanowi, że dla wykonywania swojego zawodu poza szpitalem, położna musi posiadać specjalną licencję (jest to niezgodne z prawodawstwem Unii Europejskiej). Od 20 lat położne ubiegają się o taką licencję, i przez cały ten czas jej nie otrzymują, ponieważ System Publicznej Ochrony Zdrowia nie uznaje ich jako grupy zawodowej (co również jest naruszeniem dyrektyw UE). W 2006 r. Węgierskie Towarzystwo Ginekologów Położników wydało rekomendację, w myśl której poród domowy jest „niebezpieczny”. Idąc za tym, policja i sądy węgierskie stoją na stanowisku, iż każdy poród poza szpitalem stanowi narażenie zdrowia i życia. Przez wiele lat, po każdym porodzie domowym rodzice byli wzywani do siedziby lokalnych władz odpowiedzialnych za system ochrony zdrowia i wypytywani o okoliczności narodzin dziecka. Jeżeli położna przyjmująca poród w domu wezwie karetkę, bez względu na przyczynę transferu do szpitala, wszczynane jest śledztwo, zarówno przeciwko położnej, jak i rodzicom. Obecnie toczy się 7 postępowań przeciwko położnym, w tym 4 (łącznie z wydarzeniem z 5 października), przeciwko dr Agnes Gereb.

Międzynarodowa społeczność działaczy na rzecz godnego porodu, niezależnych położnych i rodziców, jest ogromnie zaniepokojona eskalacją działań władz węgierskich. Uważamy, że jest ogromnie ważne, aby wyrazić sprzeciw wobec tych działań, wesprzeć organizacje węgierskie w obronie dr Agnes Gereb, a także uświadomić władzom węgierskim, jakie standardy dotyczące wyboru miejsca do porodu i możliwości niezależnego i samodzielnego wykonywania zawodu położnej wynikają z prawa Unii Europejskiej i są wcielane w życie w krajach Unii Europejskiej, także w Polsce.

Co Ty możesz zrobić dla dr Agnes Gereb, innych węgierskich położnych i rodziców:

1. Wyślij kartkę ze słowami wsparcia do dr Agnes Gereb do więzienia (adres: Fovárosi Buntetes Vegrehajtasi Intezet., 1055 Bp., Nagy Ignac u. 5-11, Hangary)
2. Napisz do Ambasady Republiki Węgierskiej w Warszawie (adres: ul. Chopina 2, 00-559 Warszawa, fax (0-22) 621 85 61) domagając się zwolnienia dr Gereb i poszanowania praw człowieka na Węgrzech
3. Napisz do Ministra Zdrowia Węgier (Dr Miklos Szocska, Ministry of Health, Social and Family Affairs, Budapest 1051, Arany Janos Utka, Utca 6-8, Hungary)
4. Napisz do Ministra Sprawiedliwości Węgier (Dr Forgacs Imre Jozsef, Ministry of Justice and Law Enforcement, Igazsagugyi és Rendeszeti Ministerium, 1363 Budapest, Pf. 54., Hungary).
5. Napisz do Premiera Węgier (Viktor Orban, 1054 Budapest, Hungary, Szechenyi rakpart 19).
6. Powiadom swoich przyjaciół i znajomych o tej akcji.
7. Wyślij kopie swoich listów do prawniczki, która reprezentuje Agnes Gereb – Bei Bodrogi bbodrogi[at]gmail.com i do syna Agnes, Daniela – ceu[at]szinhaz.hu
8. Dołącz do profilu „Support for Agnes” (Wsparcie dla Agnes) na Facebooku
9. Podpisz się pod petycją węgierskich organizacji na rzecz godnego porodu (tutaj przeczytasz polskie tłumaczenie petycji).

Źródło: Fundacja Rodzić po Ludzku

Powiadom znajomych. Dołączając na Facebooku do „Wsparcie dla Agnes” możesz wybrać opcję „Zaproponuj znajomym”. Poinformuj ich o zaistniałej sytuacji na Węgrzech, spraw by dołączyli do Wsparcia dla Agnes – niezależnej położnej.

Wybrane dla Ciebie

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Zapraszam
na darmowy kurs!

Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.