Ciąża

W ciąży nie tylko kwas foliowy jest ważny!

W tytule wspominam o kwasie foliowym, bo o nim słyszał niemal każdy. Kobiety planujące ciążę wiedzą, że suplementację warto rozpocząć już na 6 tygodni przed planowaną ciążą. Zaś gdy ciąża okazuje się niespodzianką, szybko rozpoczynają przyjmowanie preparatu.

Dlaczego przyjmowanie kwasu foliowego jest takie ważne?

Ponieważ niedobór tego pierwiastka powoduje wady cewy nerwowej u rozwijającego się płodu. Ktoś zapyta, czy nie  można zadbać o jego odpowiedni poziom za pomocą stosowania diety?

Otóż niekoniecznie.
Choć kwas foliowy występuje w nielicznych roślinach strączkowych takich jak fasola, groch i warzywach liściastych takich jak brokuł, brukselka, szparagi i szpinak to zbyt długie gotowanie wytrąca kwas foliowy. Co oznacza, że spożywana potrawa nie jest tak wartościowa jak początkowo się wydawała.

Dlatego najbezpieczniej jest przyjmować preparaty zawierające rekomendowaną dawkę 400 µg.

Kto powinien przyjmować większą dawkę kwasu foliowego niż zalecana?

  • Kobiety, które mają BMI powyżej 30;
  • W trakcie leczenia niedokrwistości megaloblastycznej;
  • U kobiet z hiperhomocysteinemią (w konsekwencji występuje niedobór kwasu foliowego i/lub witamin z grupy B).

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca również przyjmowanie magnezu przez kobiety w ciąży.
Dlaczego warto suplementować magnez w ciąży?

Prawidłowy poziom magnezu zapobiega nadmiernej kurczliwości mięśni, chroni przed nadciśnieniem tętniczym. Wpływa na zwiększenie gęstości kości.

Natomiast niedobór magnezu objawia się między innymi bolesnymi skurczami mięśni.

Jakie produkty są bogate w magnez?

Orzechy, pestki dyni i słonecznika, migdały, rośliny strączkowe czyli fasola, kiełki, produkty zbożowe czyli płatki owsiane, mleko, nabiał. Owoce suszone, kiwi, banany oraz gorzkie kakao. Natomiast w diecie nie zawsze znajduje się odpowiednia ilość magnezu w stosunku do zapotrzebowania organizmu.

Cytując stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów odnośnie zapotrzebowania organizmu na magnez:
„Dawka dobowa wynosi około 6 mg na kg masy ciała na dobę, a podczas ciąży i laktacji obserwuje
się nawet dwukrotny wzrost zapotrzebowania. Stosowane dawki doustnej suplementacji magnezu wahają się od 200 do 1000mg na dobę.”

Witamina B6 wspomaga wchłanianie kwasu foliowego i magnezu. Dodatkowo pomaga w prawidłowej produkcji czerwonych krwinek. Niedobór witaminy B6 w mleku matki może powodować drażliwość i płaczliwość u niemowląt.*
*Ooylan LM, Hart S, Porter KB, Driskell JA.: Vitamin B-6 content of brest milk and neonatal behavioural functioning.

Preparat Prenalen Magnez-Fol zawiera: magnez, witaminę B6 i kwas foliowy. W opakowaniu znajduje się 30 tabletek.

Wpis sponsorowany, zawiera lokowanie produktu.

Wybrane dla Ciebie

32 komentarze

  • Reply
    Magda
    13-02-2014 at 09:00

    Wszystko OK, tylko ciężko nazwać kwas foliowy *pierwiastkiem*. 🙂

  • Reply
    klaudys
    13-02-2014 at 10:43

    Racja z magnezem, ja w mam tak bolesne skurcze macicy,z szyjką jest wszystko w porządku, wiec dostałam dziennie 6 tabletek magnezu do przyjmowania.

  • Reply
    Ania
    13-02-2014 at 13:59

    Dziękuje za artykuł spróbuję chyba ten zestaw 🙂 jestem w 5 mc ciąży, do dzis zażywałam tylko kwas foliowy, świadomie zrezygnowałam z witamin nie jestem ich zwolenniczką, uważam że mam zbilansowaną i różnorodną dietę, zresztą w pierwszej ciąży nie tolerowałam dobrze witamin, zażywałam bardziej ze strachu że czegoś mi brakuje a podchodzę do nich sceptycznie, zauważam też różnicę w wadze przybyło mi teraz tylko 4 kg a w pierwszej ciąży juz miałam 10 kg więcej i wilczy apetyt. Jak to jest z tym apetytem i witaminami, doczytałam sie że witaminy powodują przyrost wagi? W pierwszej ciąży pracowałam fizycznie 6 mc, to była bardzo ruchliwa praca. Nic to nie dało bo przybyło mi ponad 20 kg! Biorę pod uwagę że kazda ciąża jest inna ale nadmiar wagi mnie przeraża, utrudniał mi życie po porodzie.Czy powinnam jednak sięgnąć po witaminy czy wystarczy kwas f z magnezem i wit b ? dodam że mam idealne wyniki krwi, zero chorób.

    • Reply
      Położna Kasia
      13-02-2014 at 19:13

      Aniu myślę, że preparaty wielowitaminowe nie mają sensu. Chyba, że mama źle się odżywia, je nie regularnie itd. W artykule przedstawiam suplement, który jest dostosowany do potrzeb organizmu kobiety w ciąży. Każdy jego składnik ma uzasadnienie 🙂
      Jeśli Twoje wyniki krwi są bez zastrzeżeń to wystarczy preparat z kwasem foliowym, magnezem i witaminą B.

  • Reply
    Martyna
    13-02-2014 at 14:08

    Racja , mi w ciąży też zalecono magnez z wit. B6 ze wzgledu na skurcze macicy

  • Reply
    gosia
    13-02-2014 at 14:52

    vit.C,D i kwas foliowy to witaminy rekomendowane dla kobiet, przedewszystkim oktes przedciaza, ciazy i karmienia w uk, sa one bezplatne:)

  • Reply
    EwelinaBS
    13-02-2014 at 17:57

    Sama prawda do poczytania. Wielkie dzięki

  • Reply
    Ania
    14-02-2014 at 15:03

    ja nie brałam kwasu foliowego przed ani na początku ciąży, moja gin. mówiła że jeśli jem zdrowo i nie ma wymiotów ani innych problemów to te witaminy z pokarmu wystarcza

  • Reply
    Kala
    20-02-2014 at 09:18

    Bardzo wazne jest przyjmowanie suplementow, z pokarmow ilosc witamin jest nie wystarczajaca, ja zaczelam brac zestaw witamin dla kobiet w ciazy 3 miesiace przed zajsciem w ciaze, ale mam pytanie:
    Przez jaki okres nalezy przyjmowac dodatkowe suplementy, czy kwas foliowy trzeba przyjmowac do konca ciazy i moze jeszcze przy karmieniu piersia?

  • Reply
    Kala
    20-02-2014 at 09:19

    Chcialabym dodac, ze jestem w 5 miesiacy ciazy i caly czas zazywam witaminy dla kobiet w ciazy.

  • Reply
    patunia
    13-03-2014 at 18:57

    Trochę się boje , ponieważ nie brałam kwasu foliowego 🙁
    Dlatego,że późno dowiedziałam się o swojej ciąży. Nie miałam żadnych objawów prócz braku okresu ale może to głupio zabrzmi ale miałam dość częste zaburzenia miesiączkowania. Mimo wszystko po tych 2,5 miesiącu zrobiłam test wyszedł pozytywny, dlatego też poszłam zarejstrować się na wizytę u ginekologa niestety musiałam trochę poczekać sobie bo,aż 1,5 miesiąca i okazało się ,że jestem w 4 miesiącu już.Ktoś może powiedzieć czy nie przytyłam a no właśnie nie przytyłam brzuszek jako taki pojawił mi się dopiero w połowie 5 miesiąca teraz jestem w 34 tygodniu ciąży i brzuszek jest dość spory,urósł z dnia na dzień:)

    Teraz biorę witaminki ale to co było potrzebne na samym początku moje dziecko nie dostało 🙁 boje się,że może mu to jakoś zaszkodzić 🙁

  • Reply
    dietetyk
    23-04-2014 at 10:09

    Magnez w ciązy jest ostatnio coraz bardziej populany, bierze się to z braków w naszej codziennej diecie,
    nasze codzienne jadłospisy są coraz bardziej ubogie, jemy w biegu i pośpiechu, czasami nie mamy nawet chwili żeby zastanowić się co i jak jemy, stąd starając się zajść w ciążę, bądź będąc w ciąży okazuje się że tych witamin nam brakuje
    fajny i niedrogi magnez w chelacie to chelat magnezu B6 oleofarmu – niedrogi a taki sam jak inna reklamująca się konkurencja
    inne witaminy też mają fajne w tym oleofarmie
    pozdrawiam

  • Reply
    Gosiak
    30-04-2014 at 14:42

    Tak, tak:)
    mam właśnie taki u siebie 🙂
    skurcz łydek mi przeszły, powieka przestała drżeć (może to też być skutkiem odstawienia kawy…)
    No i przy okazji ten kwas foliowy… 🙂

  • Reply
    Ola
    16-07-2014 at 20:24

    skurcze to niestety standard :/ ale ostatnio też nie mogę zbytnio spać i zastanawiałam się czy jak będę brała więcej magnezu to na bezsenność też pomoże?

  • Reply
    Gosiak
    31-07-2014 at 08:07

    nie wiem jaka jest przyczyna bezsenności ale może to być brak magnezu jak najbardziej. Spróbuj, jeśli skurcze przejdą a bezsenność nie to może zobacz jakieś inne witaminowe produkty i pouzupełniaj niedobory. No i lekarza czy położnej też nie zaszkodzi spytać.
    Co do tego prenalenowego kwasu foliowego, to w tej wersji Multivit też jest dawka 400 ug

  • Reply
    anulka
    14-09-2014 at 16:34

    Ja jestem po niedawnym poronieniu… to byłą moja pierwsza, nieplanowana i dość zaskakująca ciążą, zważywszy że cierpię na PCOS (policystyczne jajniki) i zajście w ciążę z moimi jajnikami niemal graniczy z cudem. Niestety dzieciątko przetrwało jedynie 8 tysgodni i doszło do poronienia…. Wtedy nawet nie wiedziałam co się dzieje…. Teraz zaczęłam świadomo planować ciążę. Jestem bardzo nerwowa i piję dużo kawy (na szczęście nie palę) – teraz kawa poszła w odstawkę, wzięłam się za swoje nerwy no i stosuję specjalny suplement diety, INOFEM, który polecił mi ginekolog (zajmuje się też bezpłodnością)… To miks kwasu foliowego i mio-inozytolu. Oprócz tego łykam jeszcze magnez. Mam nadzieję, że teraz niczego nie zabraknie… aby się udało, kiedy już zajdę w kolejną ciążę:(

  • Reply
    mailica
    16-10-2014 at 09:38

    A wg mnie wpis jest niekompletny. Zbyt ogólnikowy.
    Po 1 brakuje informacji o tym, że nie sama gramatura magnezu jest ważna (czyt. ile związku samego magnezu), ale przede wszystkim to ile jest JONÓW MAGNEZU, a do tego z jakiej jest substancji aktywnej po 1 organicznej czy nieorganicznej (te są zdecydowanie gorsze) oraz stopnia przyswajalności (najgorzej wchłanialne są: tlenek DO! 4%, chlorek DO! 16%, siarczan i węglan DO! 30%) mleczan i cytrynian które są organiczne wchłaniają się DO! 90%. Jak widać magnez magnezowi nierówny. Nie każdy magnez wchłania się tak samo. A na wchłanianie ma wpływ jeszcze wiele innych czynników – choćby nasza masa ciała.

    Jeśli o dawkowanie chodzi, sama gramatura to zdecydowanie za mało. Co z tego, że producent chwali się dawką 500 mg, jak jonów w tej dawce jest tyle, co kot napłakał.

    Brakuje też informacji, ile można przyjmować witaminy B6 wspomagającej wchłanianie magnezu. ta wspomaga chłanialność do 30% (ale ale… z tego co jest do wchłonięcia w maksimum). To też jest istotne.

    Z kwasem foliowym również należy uważać. Czytałam ostatnio artykuł, z którego wynikało, że owszem – bardzo potrzebny – ale przed zajściem w ciąży i w I trymestrze. W II mniej, stosować można, ale przyjmowanie go w III trymestrze już niekoniecznie. Może skutkować zbyt dużym wzrostem masy dziecka w przyszłości jego zachorowalności na m.in. astmę.

    Brakuje mi tu również informacji o kwasach omega-3. DHA i EPA – które są szalenie istotne dla neurologicznego rozwoju dziecka.

    I przydała by się wzmianka o witaminie D.
    Tak tak, wszyscy mają niedobory. Mnie to nie interesuje. Jestem w ciąży i mając świadomość jak istotna jest to witamina dla dziecka, należałoby by ją suplementować.

    Pozdrawiam serdecznie.

    • Reply
      Położna Kasia
      16-10-2014 at 15:05

      mailica dziękuję za bardzo cenny komentarz. Potwierdzam, że kawasy omega-3 są bardzo cenne i zaleca się suplementację u kobiet w ciąży. Również warto przyjmować witaminę D3. Należy najpierw sprawdzić jej poziom w organizmie i dobrać wtedy odpowiednią dawkę.
      Pozdrawiam serdecznie,
      Położna Kasia

  • Reply
    miłka
    05-11-2015 at 18:00

    wszystkie inne składniki poza kwasem foliowym powinny być zalecane przez lekarza, zgodnie z wynikami badań ciężarnej. Nie w każdym przypadku takie zestawienie będzie miało swoje zastosowanie. Mojej siostrze akurat zalecono dodatkowo magnez, ale tak jak i kwas foliowy – w formie leku, a nie suplementów, żeby lepiej się wchłaniał. A już dla przyjaciółki magnezu lekarz wcale nie zalecił

  • Reply
    Barbara Joanna
    10-11-2015 at 10:12

    Mnie prenalen bardzo pomógł podczas przeziębienia. Postawił mnie na nogi już na drugi dzień. Teraz biorę go profilaktycznie żeby zapobiegać chorobom.

  • Reply
    Ola Korus
    21-07-2016 at 15:04

    Jak dla mnie witaminy wymienione w artykule to tylko część tego co powinno się brać w ciąży. To jest taki zestaw sprawdzający się w pierwszym trymestrze. Potem już trzeba dorzucić jakiś suplement który zawiera dodatkowo witaminę d3, b12, jod, dha i cholinę, która jest bardzo ważna w rozwoju mózgu i pamięci dziecka a tak rzadko się o niej wspomina

  • Reply
    Małgorzata Dubiel
    22-07-2016 at 09:50

    no to teraz zaszalalas z tymi wszystkimi witaminami. Przeciez ciaza to nie choroba i nie widze sensu w lykaniu tylu tabletek na raz

    • Reply
      Kasia ZapytajPoloznaPL
      27-07-2016 at 10:23

      Ten akurat produkt nie zawiera wszystkich możliwych witamin. Tylko kilka wybranych. Zgodzę się ciąża to nie choroba. Natomiast kwas foliowy jest bardzo ważny. Oczywiście można go kupić też samego. Mamy taki wybór na ryku witamin i ich składu, że możemy wybrać to co potrzebujemy. Najlepiej omówić to z lekarzem, który analizuje też nasze wyniki badań.

  • Reply
    Grażyna Dąbrowska
    25-07-2016 at 15:01

    Jasne że ciąża to nie choroba ale to czas w którym rozwija się nasze dziecko i trzeba mu wtedy dostarczyć wszystkich ważnych składników odżywczych. Poza tym nie musisz brać tego wszystkiego osobno. Masz różne złożone suplementy takie jak chociażby prenatal duo które to wszystko zawierają i bierzesz wtedy tylko jedną tabletkę dziennie

    • Reply
      Kasia ZapytajPoloznaPL
      27-07-2016 at 10:25

      Grażyno, właśnie jest taki duży wybór witamin, że z pomocą lekarza można dobrać preparat najbardziej odpowiedni do potrzeb.
      Warto też pamiętać, że najlepsza to jest zdrowa zbilansowana dieta 🙂 Choć np. kwas foliowy i tak warto suplementować już planując ciążę 🙂

  • Reply
    anna.piechota97
    27-04-2017 at 12:36

    Nie zawsze kobiety zdają sobie sprawę z tego jak ważne jest przyjmowanie magnezu w ciąży. A magnez przecież chroni przed np. zbyt wczesnymi i bardzo silnymi skurczami macicy. Poza tym bierze udział w prawidłowym tworzeniu się kory mózgowej i tkanek organizmu malucha 🙂 Dlatego warto go brać w jednej tabletce z kwasem foliowym.

    • Reply
      ninawieczorem
      27-04-2017 at 13:12

      Racja! Kwas foliowy to podstawa, ale niedobory magnezu też są groźne. Ja mam w jednej tabletce mama dha premium i kwas foliowy, i magnez, i jeszcze jod, bo też dobrze go w ciąży brać.

  • Reply
    iva
    17-10-2017 at 13:12

    w pierwszej ciąży lekarz mi kazał brać kwas foliowy, dha, magnez, niestety tych tabletke było sporo w ciągu dnia i było to dla mnie uciążliwe, teraz w drugiej ciąży jestem mądrzejsza i kupilam wszystko w jednym 😀 czyli mama dha premium, jak sobie pomyslę ile musiałabym jeść rzeczy żeby to wszystko uzupełnić to mi się słabo robi, apetyt mi w ogóle nie dopisuje i ledwo coś jeeste w stanie w siebie wcisnąc, warto szukać i porównywać składy

  • Reply
    sabinkaduchess
    28-11-2017 at 16:56

    Wydaje mi się, że dawkę każdego składnika suplementowanego w czasie ciąży powinien ustalać lekarz. Ja też łykałam mama dha premium, bo wyniki pokazały mi słaby magnez, ale nie brałabym suplementu na własną rękę.

  • Reply
    Aleksandra Pe
    22-06-2018 at 07:49

    Mi lekarz zalecił mama DHA, mówił, że nie ma sensu brać
    wielowitaminowych suplementów, skoro zdrowo się odżywiam. Wystarczy
    suplementować tylko to, co niezbędne, czyli kwas foliowy, witamina D,
    magnez, jod i oczywiście kwasy DHA. Chodzi o to, że te składniki bardzo
    ciężko dostarczyć w diecie, a są bardzo ważne dla zdrowa mamy i rozwoju
    dziecka, dlatego trzeba je przyjmować w tabletkach.

  • Reply
    Karolina
    09-10-2018 at 13:23

    Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących

    W posumowaniu stwierdzić należy, że zgodnie z zasadami EBM bezsporne jest suplementowanie podczas ciąży kwasem foliowym, jodem i witaminą D3 wobec potwierdzonego dużego ryzyka
    występowania niedoboru w populacji, pozostałe zaś składniki jak żelazo, DHA, magnez i inne w zależności od stopnia istniejącego niedoboru lub jego specyficznego ryzyka.
    Zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej każdy aktywny składnik wchodzący w skład określonego preparatu powinien wywoływać spodziewany efekt, zalecane jest stosowanie dawek wyższych od najniższych zapobiegawczych oraz najniższych dawek terapeutycznych. Dawki witamin i mikroelementów dostosowane
    powinny być do normalnej diety, która również dostarcza pewnych dawek witamin mikroelementów aby nie doszło do przekroczenia dawek bezpiecznych.
    To są najnowsze zalecenia.

  • Napisz komentarz

    Zapraszam
    na darmowy kurs!

    Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

    Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

    P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.