Ciąża

Test obciążenia glukozą omówienie wyników

W trakcie ciąży na samym początku jest badany poziom glukozy w surowicy krwi na czczo.

Po wykonaniu badania na glikemię, otrzymujemy wyniki:

1. Glukoza na czczo wynosi < 105 mg%

To postępujemy standardowo. Kobieta w ciąży będzie miała wykonany tekst przesiewowy obciążenia 50g glukozy pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży.

2. Gdy wynik glikemii na czczo wynosi między 105 a 126 mg%

To zalecany jest test obciążenia 75g glukozy (OGTT).

3. Wynik oznaczenia glikemii na czczo przekracza 126 mg%

Rozpoznaje się cukrzycę, a kobieta w ciąży jest kierowana do ośrodka specjalistycznego zajmującego się cukrzycą ciężarnych.

Zwykle między 24 a 28 tygodniem ciąży wykonuje się test przesiewowy obciążenia 50g glukozy (GCT):

1. Wynik w 1 godz. po podaniu glukozy mniejszy lub równy 140 mg%, to wszystko jest w porządku i nie jest wymagana dalsza diagnostyka,

2. Jeśli Wynik po 1 godz. od podania glukozy wynosi pomiędzy 140 a 180 mg%, należy wykonać test obciążenia 75g glukozy,

3. Wynik w 1 godz. po podaniu glukozy wynosi > 180 mg%. Wtedy rozpoznaje się cukrzycę i kieruję pacjentkę do ośrodka specjalistycznego.

Jeszcze kilka słów o teście przesiewowym obciążenia 50g glukozy. Nie musisz być na czczo. Gdy wypijesz roztwór glukozy będziesz musiała odczekać godzinę.  W tym czasie należy siedzieć, nie wolno się ruszać np. spacerować. Dlatego, że wykonywanie czynności powoduje spalanie glukozy i może zafałszować wynik.

Test przesiewowy/diagnostyczny obciążenia 75g glukozy (OGTT):
1. Wartości prawidłowe:

 • glukoza na czczo mniejszy lub równy 105 mg%,
 • w 1 godz. po podaniu glukozy mniejszy lub równy 180 mg%,
 • w 2 godz. po podaniu glukozy mniejszy lub równy140 mg%:

Powyższe wyniki są prawidłowe czyli nie jest wymagana dalsza diagnostyka.
Gdy co najmniej 1 wynik jest nieprawidłowy, to osoba zostanie skierowana do ośrodka specjalistycznego.

Wybrane dla Ciebie

 • Paula

  Bardzo cenne informacje.

 • http://ciaza-przed-40tka.blogspot.com/ Kamila

  i ja skorzystałam z tego postu… Dzisiaj otrzymałam wyniki z testu obciążenia glukozą:) Serdecznie pozdrawiam

 • Iwona

  Witam,

  dzisiaj była na badaniu testu obciążenia glukozą. Po wypiciu glukozy, po ok. 15 min. bardzo źle się poczułam i byłam o krok od tego abym zemdlała. Położyłam się u pielęgniarek na kozetce i po ok 15 min. poczułam się lepiej. Wróciłam do poczekalni ale po 15 min. znowu poczułam się tak samo. W związku z tym mam pytanie czy to mogło mieć wpływ na wynik badania?

  pozdrawiam

  • http://www.zapytajpolozna.pl Położna Kasia

   Iwona niestety to badanie jest mało przyjemne. Niektóre kobiety skarżą się, że po wypiciu glukozy robi się im nie dobrze, wręcz wymiotują. Dlatego tak ważne jest, żeby zostać na miejscu i poczekać na wszystkie pomiary w poczekalni. Myślę, że Pani złe samopoczucie nie będzie miało wpływu na wyniki.

   Pozdrawiam serdecznie

 • Zuzanna Stępień López

  Szanowna Pani,
  miałam wykonany test 50g, na czczo wynik 78, po godzinie – 61….nie powiem, jestem dosyć zmartwiona, ponieważ wydaje mi się bardzo niski (hipoglikemia?). Niestety mieszkam za granicą, lekarze nie są tu zbyt kompetentni, lekarz prowadzący stwierdził że mam częściej jeść i tyle. Czy mam powody do obaw?

  • http://blog.zapytajpolozna.pl/ Kasia ZapytajPoloznaPL

   Pani Zuzanno,
   Rada lekarza dotycząca częstego jedzenia jest dość słuszna. Dobrze, żeby Pani jadła często małe porcje i uważała na węglowodany. Jak najwięcej złożonych jak najmniej prostych.

   Natomiast badanie może Pani powtórzyć i zrobić nie tylko poziom glukozy, ale i insuliny. Dobrze byłoby skonsultować się z dobrym endokrynologiem.

   • Zuzanna Stępień López

    Bardzo dziękuję za odpowiedź. Niestety prowadzenie zdrowej ciąży tu gdzie mieszkam jest dosyć ciężkie, TSH podchodzące pod 4 nie jest powodem do obaw dla lekarzy…a pierwszy raz ginekolor zobaczył mnie w połowie 6. miesiąca.

 • Katarzyna Wesołek

  Witam serdecznie.

  Jestem obecnie w 8 tygodniu ciąży. Zrobiłam badania I trymestru. Wszystko jest w normie, właśnie po za glukozą, która wyniosła 101 na 110 możliwych. Ginekolog stwierdził, iż jest to za wysoki wynik. Dlatego skierował mnie na obciążenie glukozą 75mg.

  Na czczo glukoza wyniosła 97 na 99 możliwych, natomiast po 1 h 159, po 2 h 114. Lekarz uznał, że glukoza na czczo jest za wysoka, więc mam stosować glukometr.

  Proszę mi powiedzieć, czy rzeczywiście nie jest najlepiej?

  Pozdrawiam ciepło

  • http://www.misiulencja.pl Misiulencja

   Przyłączam się do pytania. Mam zbliżone wyniki do Katarzyny (101 na czczo, a w obciążeniowym 102/152/137) i również w moim przypadku lekarz stwierdził, że glukoza jest za wysoka. Obecnie czekam na wizytę u diabetologa, ale przyznam, że martwię się o maleństwo i zastanawiam, czy nie powinnam już zacząć sama działać? A może faktycznie nie jest tak źle? W sieci znajduję b. różne normy glukozy w ciąży. :(

Zapraszam!

Prowadzę darmowy kurs o ciąży, porodzie
i macierzyństwie.

P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.
Więcej w Ciąża
Waga w ciąży

Zastanawiasz się, ile kilogramów powinnaś przybrać w czasie ciąży? W trakcie ciąży kobieta powinna przybrać około 20% swojej wagi z...

Zamknij