Poronienie

Dzień Dziecka Utraconego – 15 października

15 października – Dzień Dziecka Utraconego

Od 2004 roku dzięki inicjatywie Dlaczego – Organizacji Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci Chorych – 15 października obchodzony jest w Polsce jako Dzień Dziecka Utraconego. Dzień ten ma przypominać o problemach rodziców po stracie, które na co dzień są tematem tabu. Dzień ten ma również przywołać pamięć wszystkich dzieci zmarłych na każdym etapie życia i z jakiegokolwiek powodu.

W tym dniu w całej Polsce organizowane są imprezy, spotkania. Niektórzy zakładają niebiesko-różowe wstążeczki, inni bransoletki, a jeszcze inni zapalają znicze na grobach dziecięcych. Tradycją także stało się organizowanie Mszy Św. odprawianych w intencji rodziców zmarłych dzieci.

Strata dziecka dla rodziców jest wielką tragedią – niezależnie od tego, czy dziecko miało kilka lat, miesięcy, dni bądź zmarło przed narodzeniem. Dzieci giną w wypadkach, umierają z powodu nieuleczalnych chorób, czy wreszcie – często z nieznanych przyczyn – z powodu wcześniactwa, jeszcze przed narodzeniem lub niedługo po.

Rodzice po śmierci dziecka spotykają się z reakcjami społecznego ostracyzmu i rozmaitymi formami osądzania. Następstwem każdego tragicznego wypadku jest szukanie winnych. W przypadku śmierci dziecka za winnych są przeważnie uznani rodzice, podczas gdy w rzeczywistości dochodzi do tragicznego zbiegu okoliczności. W przypadku poronienia czy śmierci okołoporodowej społeczny stereotyp oskarża najczęściej matkę, która „nie dbała o siebie będąc w ciąży”.

Innym problemem rodziców po stracie jest odmawianie im prawa do żałoby. Mimo tego, że psycholodzy uważają, że niedokończona żałoba blokuje uczucia na wiele lat i źle wpływa na stosunek do kolejnych dzieci – rozpacz po zmarłym dziecku jest bardzo źle postrzegana przez otoczenie. Szczególnie dotyczy to poronień i śmierci okołoporodowych, w przypadku których żałoba jest postrzegana jako dziwactwo i zaburzenie psychiczne.

Należy również zwrócić uwagę na wciąż niewielką znajomość problemu rodziców po stracie dziecka w środowiskach, które mogłoby tym rodzicom najbardziej pomóc. Chodzi o lekarzy, psychologów oraz osoby duchowne. Strata dziecka jest dla nich wciąż zbyt trudnym problemem, rzadko poruszanym w trakcie nauki, badań, studiów itp. Lekarze i psycholodzy wciąż nie mają wystarczającego doświadczenia w postępowaniu z pacjentami w przypadku straty, natomiast dla księży poronienie to „skutek wcześniej dokonanej aborcji”.
_____________

Informacja została przygotowana przez: “Dlaczego” – Organizację Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci Chorych. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.dlaczego.org.pl

Dziękuję Ci za przeczytanie wpisu:

 • Zachęcam Ciebie do dzielenia się własnym doświadczeniem w komentarzu. Często dzięki jednemu komentarzowi powstaje wartościowa dyskusja. A ja z radością poznam Twój punkt widzenia.

 • Podaj dalej, udostępnij wpis innym potencjalnie zainteresowanym 🙂

 • Znajdziesz mnie na Facebook’u ZapytajPoloznaPL

 • Koniecznie odwiedź mnie na Instagramie nick polozna_kasia tam dziele się swoją wiedzą w postaci ktrótkich InstaStories oraz w postach. Poznasz mnie też z prywatnej strony.

 • Lubisz YouTube? Od jakiegoś czasu staram się regularnie publikować nowe filmy 🙂
  Zajrzyj tutaj.

Wybrane dla Ciebie

5 komentarzy

 • Odpowiedź
  Marta
  16-10-2008 o 09:51

  Jestem pełna podziwu dla tego co robisz super miec takie wsparcie nawet przez internet ja staram się własnie odziecko mam nadzieje że w tym cyklu nam się uda 🙂
  Pozdrawiam serdecznie

 • Odpowiedź
  gosia
  10-04-2011 o 16:54

  Zapamiętam ten dzień. Niestety to co jest napisane w tym artykule to szczera prawda.

 • Odpowiedź
  barbara
  29-08-2013 o 15:26

  …niestety moja córeczka zmarła tragicznie 07.082013 i od tego roku wraz z mężem mamy nowe niezbyt przyjemne święto-15pazdziernik Dzień Dziecka Utraconego!!!!

 • Odpowiedź
  barbara
  29-08-2013 o 15:28

  …niestety moja córeczka mając 20miesiecy zmarła tragicznie 07.08.2013 i od tego roku będziemy z mężem obchodzić niezbyt ciekawe swięto-15pazdziernika Dzień Dziecka Utraconego…

 • Odpowiedź
  marzena
  23-11-2013 o 20:27

  MOJA CORKA TEZ STRACILA SWOJEGO ANIOLKA

 • Napisz komentarz

  Zapraszam
  na darmowy kurs!

  Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

  Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

  P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.