Dzisiaj będzie miszmasz linkowy, w którym znajdziecie ciekawe informacje psychologiczne o rodzicielstwie, macierzyństwie oraz życiu. Dla równowagi, żeby nie było tak poważnie będzie też troszkę zabawnych inspiracji 🙂
Ten wpis, który czytacie powstał podczas tworzenia innych tekstów. Uzbierało się parę ciekawych artykułów, wywiadów, które chciałam Wam polecić. Szczególnie, że dostałam pozytywną informację zwrotną od Was, że takie posty z inspiracjami są potrzebne. 🙂 Poprzednie wpisy to ten i ten.
Jak poprawić sobie humor gdy wstaniemy lewą nogą?
Znacie to uczucie, kiedy wstajecie i macie wrażenie, że wszystko jest nie tak! Po prostu w kuchni wszystko rozsypujecie, rozlewacie, chcecie do kogoś zadzwonić i nie możecie się dodzwonić, chcecie coś wyjaśnić i się nie udaje itd. Po prostu za co się bierzecie danego dnia to nie wychodzi… I to bywa bardzo irytujące szczególnie kiedy dużo rzeczy sobie wcześniej zaplanowaliście. Przynajmniej ja tak mam… I czasem łapię się na myśli… Hmm może dziś już nie warto robić reszty, bo i tak nie wyjdzie.
Gdy mam taki słabszy dzień to pomimo podejścia “może się poddać” staram się walczyć o dobre nastawienie. Puszczam sobie ulubioną muzykę, śmieję się z córą, szukam cytatów, które poprawią mój humor. Bądź sprawią, że spojrzę na ten dzień inaczej, z uśmiechem. Jeśli zdarzają się Wam takie słabsze dni, to warto wtedy zajrzeć na bloga Pauliny i przeczytać 5 zdań, które poprawią Wam humor.
Jak nauczyć dziecko radzić sobie z porażką?
Swojej córce chciałabym dać wszystko co tylko zapragnie. Gdy będzie brać udział w konkursach, grach, chciałabym, żeby wygrywała. Natomiast na pewno pojawią się i porażki. Powinna nauczyć się z nich wyciągać wnioski. Poznać smak zwycięzstwa oraz przegranej. Ponieważ życie składa się ze zwycięstw i porażek. Przeczytajcie dlaczego nie warto przegrywać z dzieckiem specjalnie w chińczyka czyli o ważnej roli porażki.
Smutne prawdy w wersji rysunkowej
O Paulinie z One Little Smile wspomniałam już wcześniej przy okazji cytatów, a teraz chciałam zaprosić Was do zobaczenia jej grafik z cyklu “Smutne prawdy”. O co chodzi? Zdarzyło Wam się uczesać szybko, niedbale i spojrzeć w lustro by stwierdzić że macie NAJLEPSZĄ fryzurę? Tymczasem gdy staracie się i układacie włosy godzinami, to wciąż są dalekie od ideału. Tych smutnych prawd jest więcej, sami zobaczcie.
Łukasz z kawalerki 20 m 2 i jego inspirujący goście
Miałam kiedyś okazję być na wykładzie motywacyjnym Łukasza 20m2. Pokazał na wielu przykładach, że możemy zrobić wszystko wystarczy uruchomić wyobraźnie. Następnie stworzyć plan działania (choćby był najbardziej szalony) i realizować go cierpliwie. Nie zawsze się uda to co zamierzymy, ale pokazał na własnych przykładach, że osiągnięcie celu jest możliwe.
Bardzo lubię oglądać jego wywiady, a szczególnie ujęły mnie dwie rozmowy. Obie są z psychoterapeutami. Są bardzo inspirujące, choć poruszają trudne tematy. Poniżej słów kilka na temat każdego z wywiadów.
Wywiad 1 – Skąd bierze się uzależnienie?
Pierwszy, który chcę polecić jest z Robertem Rutkowskim, psychoterapeutą, pedagogiem i trenerem umiejętności psychologicznych:
Choć rozmowa zaczyna się na od tematyki uzależnieniu od narkotyków. To niech Was to nie zmyli. Rozmowa jest bardzo bogata w przeróżne tematy. Zaś uzależnić można się od wielu rzeczy – alkoholu, wydawania pieniędzy, swojego wizerunku itd. Stąd ta rozmowa staje się bardzo uniwersalna. Psychoterapeuta Robert Rutkowski opowiada o tym jak to się dzieje, że osoba staje się nałogowcem. Rodzi się wtedy pytanie: Czy ludzie mogą wyjść z nałogu? Odpowiedź znajdziecie w wywiadzie.
Jeśli myślicie, że temat uzależnień nie jest dla Was, to grubo się mylicie. Będzie też o wychowaniu i komunikacji z dzieckiem. Bardzo ważne kwestie zostają poruszone. Łącznie z przebaczeniem. Dlatego gorąco zachęcam do obejrzenia tej rozmowy. Myślę, że to jest wywiad, do którego będzie się chciało wrócić. Przynajmniej ja tak miałam.
Warto obejrzeć obie części wywiadu, cz. 1:
cz. 2:
Wywiad 2 – Czym jest życie? – opowiada Katarzyna Meller Łukaszowi Jakóbiakowi w 20 m 2
Drugim wywiadem Łukasza, który gorąco polecam jest rozmowa o podejściu do życia z Katarzyną Meller również psychoterapeutką. O stosunku do tego co nas spotyka, przyjmowaniu zdarzeń, sytuacji, które nas dotykają. Skupieniu się na tym co my możemy zrobić, zamiast skupiać się na otoczeniu i rzeczach, na które nie mamy wpływu. W wywiadzie z Katarzyną Meller poruszany jest również aspekt rodzicielstwa, tego w jaki sposób rodzice komunikują i przekazują informacje swoim dzieciom.
Bardzo podobało mi się wtrącenie Łukasza i patent na podanie dobra dalej. Na przykład jadąc autostradą można zapłacić za samochód, który jest za nami 🙂 Mały gest a jak niespodziewanie ucieszy.
Rozmowa jest niezwykle ciekawa i podzielona na dwie części. Dlatego warto obejrzeć obie.
cz. 1
cz.2
Jak relacja z matką wpływa na nas? – rozmowa Izabeli Makosz z Katarzyną Miller
Publikuje wywiad Izabeli Makosz (cudowna przedsiębiorcza osoba), która rozmawia z psychologiem Katarzyną Miller o jej wtedy najnowszej książce “Bez cukru”. Poruszają temat wychowania, wpływu rodziców na dziecko… Pani Kasia jest osobą puszystą a w wywiadzie zdradza dlaczego tak się stało. Koniecznie posłuchajcie.
Jestem ciekawa, który polecany link spodobał się Wam najbardziej. Napiszcie proszę w komentarzu. Jeśli po obejrzeniu wywiadów, przeczytaniu polecanych linków macie refleksje, którymi chcielibyście się ze mną podzielić, to proszę napiszcie.
Wiadomość z ostatniej chwili mój artykuł znajdziecie w magazynie Chcemy być rodzicami.
W najnowszym numerze Chcemy być rodzicami znajdziecie mój artykuł “Jak oswoić niepłodność?”. Zakupić możecie też magazyn przez Internet lub tak jak ja w Empiku. Na moim Instagramie znajdziecie relację z wertowania magazynu.
2 komentarze
Paulina
23-08-2016 at 07:52Kasia, pięknie Ci dziękuję za te polecenia! 🙂
Kristal
30-08-2016 at 18:59Sporo tych linków, na pewno można się mentalnie oderwać od codzienności i trochę odprężyć. Nie tylko kobiety w ciąży, ale i zmęczone matki z nieco większymi dziećmi powinny poprawiać sobie nastrój w ten sposób.