Aktualności

Jeśli prawa kobiet są dla Ciebie ważne to podpisz wymienione petycje!

Chciałam uniknąć wpisów politycznych na blogu. Niestety władza, partie polityczne coraz bardziej wchodzą z butami w nasze życie. Ingerują brutalnie i próbują zabrać, to na co pracowały kobiety już kilkanaście lat. Musimy zacząć działać!

Być może znane są Ci instytucje, które zabiegają o interesy kobiet. To one gdy my zajmujemy się swoim życiem, dbają by podnieść jakość naszej opieki, walczą o godny poród i niezależność położnych.

Instytucje walczące o prawa kobiet, dbające o ich respektowanie i zmienianie polskiej rzeczywistości na lepszą:

Fundacja Rodzić po Ludzku, która wystosowała petycję do Premier Beaty Szydło. Stworzyła petycję, która mam nadzieję, zostanie podpisana zarówno przez kobiety jak i mężczyźni. Bardzo ważne jest by jak najwięcej osób oddało głos. Prześlij petycje znajomym.

podpiszpetycje

Warto też zapoznać się z treścią listu do Pani Premier:

(…)Wprowadzone zmiany w Ustawie o działalności leczniczej likwidują aktualnie obowiązujące standardy medyczne dotyczące prowadzenia porodu fizjologicznego, łagodzenia bólu w trakcie porodu, postępowania w ciąży powikłanej, określonych patologii i niepowodzeń położniczych. Dotychczasowe standardy medyczne zostaną ograniczone do zaledwie standardów organizacyjnych opieki zdrowotnej.

Prace nad Standardami rozpoczęły się na wniosek Ministra Zdrowia prof. Zbigniewa Religi w 2007 roku. Powołany przez Ministra zespół ekspertów (położnicy i neonatolodzy, położne, strona społeczna reprezentowana przez Fundację Rodzić po Ludzku) stworzył dokument, którego celem jest ograniczenie nadmiernej medykalizacji porodu fizjologicznego, przestrzeganie praw pacjenta, stosowanie zasad trójstopniowej opieki perinatalnej i zwiększenie satysfakcji pacjentek z opieki okołoporodowej. Standardy powstały w odpowiedzi na głos tysięcy kobiet, które nie chciały więcej doświadczać odhumanizowanej opieki, szpitalnej rutyny, przestarzałych, często szkodliwych procedur medycznych. Sukcesem Standardów jest również to, że przestrzeganie praw pacjenta zostało określone jako stały element nowoczesnej opieki. Uwzględniają one potrzeby kobiet rodzących, a wprowadzone procedury medyczne są zgodne z najnowszymi doniesieniami naukowymi. Stąd w Standardach znalazły się między innymi zalecenia o zachęcaniu kobiety do aktywności w czasie porodu, wyboru dogodnej pozycji do parcia, możliwości chodzenia czy picia. Uznano również terapeutyczną rolę osoby bliskiej, a także podkreślono rolę pierwszego kontaktu matki z dzieckiem i karmienia piersią.

Wiemy, że nie we wszystkich szpitalach położniczych Standardy były w pełni przestrzegane. Niemniej, z roku na rok, sytuacja w opiece okołoporodowej poprawiała się. Obawiamy się, że likwidacja Standardów spowoduje pogorszenie, i tak niezbyt dobrej, sytuacji kobiet na porodówkach. Brak powszechnie obowiązującego prawa cofnie nas do czasów, kiedy zasady postępowania w szpitalu stanowione były przez pracujący w nim personel, a kobieta traktowana była w sposób nieludzki i przedmiotowy. (…)
Cytat pochodzi z petycji Fundacji Rodzić po Ludzku.

Ważne by standardy opieki okołoporodowej wciąż miały moc prawną. Dzięki temu możesz powołać się na dokument, który powinien być respektowany w szpitalach. Wprowadzone standardy wiele zmieniły na polskich poradówkach np. został wprowadzony kontakt skóra do skóry. Natomiast obecna władza burzy te dobre zmiany.

Dlatego koniecznie podpisz petycję.

Być może warto napisać list odręczny do Pani Premier. Jeśli każda kobieta napisze do Pani Premier, to może wtedy miałoby to jeszcze większą siłę oddziaływania. Pamiętasz list dziewczynki, która urodziła się jako pierwsza i jest poruszona tym, że nie dostaje 500+, tylko jej rodzeństwo?

Organizacja Lepszy Poród wystosowała pismo do Ministerstwa Zdrowia:

(…)Zwracamy się z apelem o uszanowanie pracy dziesiątek specjalistów oraz głosu tysięcy kobiet, które chcą rodzić w sposób godny. Wprowadzenie Standardów Opieki Okołoporodowej było krokiem na przód w stronę lepszej opieki położniczej i podmiotowemu traktowaniu kobiet rodzących. Przed nami była praca na rzecz pełnego wdrożenia i przestrzegania istniejących zapisów.W momencie rezygnacji z tego prawa cofniemy się przynajmniej o dziesięć lat! Kobiety stracą podstawę prawną do: 
‐ zmiany pozycji w czasie porodu, w tym w okresie wypierania dziecka,  
‐ spożywania przejrzystych płynów,
‐ ochrony krocza w czasie parcia,
‐ kontaktu skóra do skóry po porodzie, 
‐ udziału osoby towarzyszącej/wspierającej w porodzie, 
‐ wsparcia w karmieniu piersią, 
‐ poszanowania intymności i godności kobiety rodzącej. (…)
Cytat pochodzi z treści petycji organizacji Lepszy Poród. 

Koniecznie podpisz petycję.

Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni zrzesza niezależne położne, rodziców, których dzieci przyszły na świat w domu bądź sympatyków  satysfakcjonujących narodzin.

Petycja napisana przez Stowarzyszenie ma wydźwięk podobny do powyższych. Natomiast zawiera jeszcze kwestię nowego programu Koordynowanej Opieki nad Kobietą w Ciąży (KC) (szczegóły dostępne na stronie Ministerstwa Zdrowia):

(…) Sprzeciwiamy się również wprowadzeniu programu Koordynowanej Opieki nad Kobietą w Ciąży (KC). Uruchomienie KC wprowadzi centralizację opieki okołoporodowej. Skupi ją w dużych podmiotach leczniczych, które bedą mogły wykazać się wysoką, roczną liczbą porodów (600 i więcej). Oznacza to ograniczenie dostępności świadczeń dla pacjentek z odległych małych miejscowości. Jednocześnie położne rodzinne z ośrodków, które będą realizowały program KC, bedą miały utrudniony ze względu na odległość dostęp do kobiet w ich środowisku domowym. Do tej pory liczba i jakość świadczeń udzielanych w domu pacjenta jest znacznie większa niż w przypadku praktyk prowadzonych przez innych profesjonalistów niż samodzielne położne.

Kobieto, matko czy wiesz co zmieni się dla Ciebie, jeśli wejdą w życie proponowane zmiany w ustawie o podstawowej opiece zdrowotnej i zostanie uruchomiony program Koordynowanej Opieki nad Kobietą w Ciąży?

 • Będziesz musiała wybrać pomiędzy lekarzem, pielęgniarką a położną zamiast jak do tej pory mieć dostęp do każdego z nich.

 • Nie będzie oddzielnych świadczeń zdrowotnych od lekarza, pielęgniarki i położnej tylko tym zespołem będzie kierował lekarz.

 • Będziesz miała utrudniony dostępu do świadczeń zdrowotnych udzielanych przez pielęgniarkę i położną w domu.

 • Prowadzenie ciąży będzie dostępne tylko w dużych ośrodkach (powyżej 600 porodów rocznie). (…)
  Cytat pochodzący z treści petycji stworzonej przez Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni.

Koniecznie podpisz petycję. 

Reasumując powinny zostać oddane 3 głosy po jednym na każdą petycje.

Proszę daj znać w komentarzu czy podpisałaś/podpisałeś. Dzięki systemowi Disqus informacja o petycjach dotrze do jeszcze większego grona odbiorców.

Wciąż wierzę, że jeśli będziemy działać razem, to możemy dużo zdziałać. Zaś absurdalne zmiany nie zostaną zrealizowane. Dzięki tym petycjom ma nadzieję, że ludzie u władzy się opamiętają i wysłuchają nas.

Wybrane dla Ciebie

1 Komentarz

 • Reply
  Magdalena Kardas
  15-12-2016 at 07:33

  Podpisane wszystkie trzy. Brak mi słów żeby skomentować zmiany jakie rząd wprowadza i jeszcze chce wprowadzić. Pozostaje jedynie wziąć sprawy we własne ręce i działać tam gdzie sie da.

 • Napisz komentarz

  Zapraszam
  na darmowy kurs!

  Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

  Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

  P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.