Aktualności

Kilka refleksji po Konferencji Bliskości

Miałam okazję uczestniczyć we wszystkich Konferencjach Bliskości. Dla mnie te dwa dni (28-29.11.2015) ostatniej konferencji były jak dotąd najlepsze. Po każdym dniu wychodziłam z głową pełną inspiracji i myśli.

Źródło: Instagram Biumi profil położnej Kasi

Źródło: Instagram Biumi profil położnej Kasi

 

Poniżej krótka relacja:

Pierwszy dzień:
Jak merytorycznie rozmawiać o rodzicielstwie bliskości mówiła Alicja Kost (www.mataja.pl).
Wystąpienie było niezwykle szczere i Alicja opowiadała o tym jak dzięki odkryciu licznych badań przekonała się na przykład do karmienia piersią. Choć wcześniej myślała o karmieniu mlekiem modyfikowanym.

Dystans bliskości – czyli ojcowie piszą blogi – Marcin Perfuński (www.supertata.tv)
Z kolei Marcin opowiadał o interesujących wpisach różnych ojców na blogach. Przytaczał patenty odkryte przez mężczyzn w jaki sposób wychowywać dzieci tak by dać im wsparcie i “pchać” w świat. Cytował też kontrowersyjne tematy poruszane na blogach ojców. Na blogu Marcina ma pojawić się prezentacja z konferencji. Koniecznie musicie ją przeczytać.

Jak domagać się poszanowania prawa ochrony karmienia naturalnego? – Tomasz Chodkowski (Medela Polska)
Pan Tomasz mówił o prawach dotyczących karmienia naturalnego. Wspomniał też o prawie przyszłych mam do 30 spotkań z położną środowiskową.

Później paneliści odpowiadali na pytania z sali, dyskutowali. Moderatorem była Agata Aleksandrowicz (www.hafija.pl)

Źródło: Instagram Biumi profil położnej Kasi

Źródło: Instagram Biumi profil położnej Kasi

Później były panel dyskusyjny zatytułowany:

Rozmowy bez przemocy – NVC a Rodzicielstwo Bliskości
Panel dyskusyjny z udziałem:
Agnieszki Stein www.agnieszkastein.pl, Moniki Szczepanik www.swiatzyrafy.pl,
Marty Sikorska Me & my Bu, prowadzenie Małgorzaty Stańczyk

Ciężko jest tutaj napisać mi słowo komentarza. Zachęcam do zapoznania się z koncepcją porozumienie bez przemocy oraz rodzicielstwa bliskości.

Empatia w rodzinie
cz. I: Czy potrzebujemy empatii? Empatia jako biologicznie uwarunkowane narzędzie do budowania relacji społecznych i niezbędny element wielu procesów rozwojowych – Agnieszka Stein
Zdanie, które padło wielokrotnie z ust Agnieszki Stein to zasłyszane przez nią: “Ja nigdy nie znam całej prawdy”. Czasami ciężko jest nam kogoś zrozumieć. Myślę, że warto mieć na uwadze, to zdanie.
Pojawił się też film ilustrujący różnicę między empatią a współczuciem:

GOŚĆ SPECJALNY: Carlos González – Jak rozszerzać dietę niemowlęcia bez podawnia papek i dlaczego nie powinno się zmuszać dziecka do jedzenia
Wcześniej nie znałam Carlos Gonzalez. Natomiast urzekł mnie gdy zaczął od opowiadania, że wszystkie mamy mówią: “moje dziecko nie chce jeść”, “moje dziecko je za mało”. W trakcie tego wykładu tłumaczył kiedy najlepiej zacząć rozszerzać dietę i dlaczego dzieci nie jedzą tyle ile by sobie tego życzyły mamy. Mówił też o metodzie BLW-u i wyeliminowaniu papek z jadłospisu dzieci. Po wysłuchaniu tego wykładu stwierdzałam, że muszę przeczytać jego książkę: “Moje dziecko nie chce jeść”.

Na zakończenie tego dnia odbyło się uroczyste wręczenie Lauru Bliskości.

Drugi dzień:
Tworzenie i prowadzenie placówki wsparcia dla rodziców – Emilia Jaworska(Centrum Naturalnego Rodzicielstwa ROZKWIT)

Emilia mówiła z pasją o odkrywaniu koncepcji rodzicielstwo bliskości. Podzieliła się z nami inspirującą historią jak stworzyła placówkę wsparcia dla rodziców. W niej porusza aspekt naturalnego rodzicielstwa.

Prolaktacyjne inicjatywy w Twoim mieście – jak zacząć, skąd czerpać środki? – Julita Hypki
Julita ma ogromną pasję do tematyki laktacji. Udziela się w Zielonej Górze. Opowiadała w jaki sposób można pozyskać pieniądze na takie projekty jak edukacja, dawanie wsparcia w karmieniu piersią.

Innowacyjne projekty, których do tej pory inni nie zrealizowali – „Opowieści o karmieniu piersią. Przełamując bariery” – Marianna Szymarek
Marianna za to stworzyła niezwykle ambitny projekt dotyczący karmienia piersią. Mianowicie jest autorką akcji “Karm, mamo”, której owocem jest książka o tym samym tytule oraz wystawa. Opowiadała o swoich doświadczeniach związanych z laktacją. Jak one ją zainspirowały do stworzenia projektu społecznego. Bardzo wzruszyła mnie jej historia. Pokazała, że jeśli czegoś bardzo chcemy możemy to zrobić. Aczkolwiek przyznała, że wydawało jej się to dużo prostsze do realizacji niż było w rzeczywistości. Udało jej się namówić do współpracy liczne osoby, które wsparły ją w tym projekcie.
Zachęcam do zajrzenia na stronę: Facebooka Karm, mamo oraz projektu.

Później była dyskusja panelistek, prowadzona przez Agatę Aleksandrowicz.

Źródło: Instagram Biumi profil położnej Kasi

Źródło: Instagram Biumi profil położnej Kasi

 

GOŚĆ SPECJALNY: dr Lawrence J. Cohen – Jak zostać rodzicem, jakim zawsze chciałeś być
Kolejny wyjątkowo gość dr Lawrence J. Cohen mówił o rodzicielstwie przez zabawę. Wspomniał o wykorzystaniu takich patentów jak np. być  zaangażowanym całym sobą podczas zabawy z dzieckiem. Jego podpowiedź: nastawić minutnik i przez 10-15 minut być dla swojej pociechy. Podążać za jej scenariuszem zabawy i ewentualnie proponować swoje pomysłu.
Każdy rodzić ma chwile słabości, więc jego zdaniem dobrze jest mieć osobę do której możemy zadzwonić na 5 minut i powiedzieć co wydarzyło się dobrego a co złego. To bardzo pomaga. Po tym wystąpieniu wiedziałam już, że muszę sięgnąć po książki  dr Lawrence J. Cohen.
Maria Ryll była tłumaczką dr Lawrence J. Cohen.

Źródło: Instagram Biumi profil położnej Kasi

Źródło: Instagram Biumi profil położnej Kasi

 

7 zmysłów w rozwoju – podążaj za dzieckiem. Rodzicielstwo bliskości jako element wspierania integracji sensorycznej niemowlęcia – Aleksandra Charęzińska www.charezinska.pl
Aleksandra mówiła o tym, że mamy 7 zmysłów (smak, węch, wzrok, słuch, dotyk, przedsionek, czucie głębokie). Każde z nich powinno być stymulowane. Natomiast często jest tak, że do dzieci dochodzi zbyt dużo bodźców w efekcie czego są przestymulowane. Mówiła, żeby zwracać uwagę na zabawki. Mówiła o prostych zabawkach np. czerwona piłka z kolcami. Będzie oddziaływać na wzrok i dotyk. Nie musi już grać i mieć dodatkowych funkcji. Warto zmysł dotyku stymulować za pomocą: przytulania, masowania, zabawy różnymi konsystencjami. Natomiast czucie głębokie można stymulować za pomocą mocnego masowania, mocnego przytulenia czy siłowanki.

Empatia w rodzinie
cz. II: Budowanie empatii w bliskości. Jak rozwija się zdolność do empatii wraz z wiekiem i jakiego potrzebuje środowiska – Agnieszka Stein
Agnieszka mówiła o tym, że rodzicielstwo wspiera rozwój empatii. Mówiła też o tym jak ją budować.

Na zakończenie było spotkanie blogosfery bliskości.

Gorąco polecam wzięcie udziału w tej konferencji za rok! 🙂

Wybrane dla Ciebie

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Zapraszam
na darmowy kurs!

Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.