Przed ciążą Planowanie ciąży

Planując ciążę nie zapomnij o wizycie u dentysty

Nie zapominaj o wizycie u lekarza stomatologa jeżeli planujesz ciążę. Ważne jest, żeby wszystkie ubytki zębów zostały wyleczone zanim będziesz w ciąży.

Jeżeli nosisz aparat na zęby na stałe, to pewnie się zastanawiasz czy możesz planować ciążę. Noszenie aparatu nie przeszkadza w planowaniu czy byciu w ciąży. Aparat ortodontyczny założony na stałe wymaga niezwykłej uwagi, trzeba intensywnie dbać o higienę jamy ustnej. Można powiedzieć, że wręcz to jest na plus 🙂

Ciąża może być również dobrym momentem, żeby wyprostować zęby. Jednak najlepiej założyć aparat ortodontyczny przed zajściem w ciążę. Ponieważ do pełnej diagnostyki i planu leczenia wady zgryzu potrzebne jest wykonanie zdjęć rentgenowskich (RTG). Pamiętaj! W ciąży NIE WOLNO wykonywać zdjęć rentgenowskich, dlatego zawsze informuj, że jesteś w ciąży!.

Nie zaleca się zakładania aparatu korygującego w ciąży. Natomiast kontynuacja noszenia już wcześniej założonego aparatu nie stanowi problemu. Przyszła mama powinna pamiętać tylko częstym myciu zębów.

O myciu zębów nie powinny zapominać mamy, które nie noszą aparatu korygującego. W ciąży przyszłe mamy mają często różnego rodzaju zachcianki smakowe. Powoduje, to, że niezależnie od pory dnia podjadają. Nawet w środku nocy 😉 Warto pamiętać, żeby po zaspokojeniu potrzeb smakowych umyć zęby. Niezmiernie istotna w czasie ciąży jest higiena jamy ustnej. Rozwijające się maleństwo czerpie od mamy także związki mineralne przez co osłabia jej zęby. Hormony, które zaczynają królować w organizmie przyszłej mamy mogą osłabić także dziąsła. Dlatego warto dbać o higienę jamy ustnej, a kiedy pojawią się niepokojące objawy zgłosić się do lekarza stomatologa.

Jeżeli planujesz ciążę, a nie masz aparatu i żaden ząb nie boli, udaj się na kontrolę do swojego dentysty. Być może okaże się, że jakiś ząb jest do leczenie, a jeżeli nie to tylko gratulować i dalej dbać o higienę jamy ustnej. Gdy trzeba było wyleczyć ząb, to warto zapytać się czy wskazane jest pokrycie zębów fluorem zabieg nazywa się lakierowaniem zębów 🙂 A następnie częściej chodzić w ciąży na wizyty kontrolne (tak, co 3 miesiące).

Jeżeli chodzi o wybielanie zębów, to jest niewskazane w ciąży.

Kobiety przed ciążą i w trakcie ciąży powinny zaprzyjaźnić się z dentystą 🙂 Ciężarne noszące aparat stały nie powinny się martwić, nie wpłynie on nie korzystnie na dziecko. Należy pamiętać o dokładne mycie zębów.

Dziękuję Ci za przeczytanie wpisu:

 • Zachęcam Ciebie do dzielenia się własnym doświadczeniem w komentarzu. Często dzięki jednemu komentarzowi powstaje wartościowa dyskusja. A ja z radością poznam Twój punkt widzenia.

 • Podaj dalej, udostępnij wpis innym potencjalnie zainteresowanym 🙂

 • Znajdziesz mnie na Facebook’u ZapytajPoloznaPL

 • Koniecznie odwiedź mnie na Instagramie nick polozna_kasia tam dziele się swoją wiedzą w postaci ktrótkich InstaStories oraz w postach. Poznasz mnie też z prywatnej strony.

 • Lubisz YouTube? Od jakiegoś czasu staram się regularnie publikować nowe filmy 🙂
  Zajrzyj tutaj.

5 komentarzy

 • Odpowiedź
  Matka
  08-09-2009 o 20:16

  Mgr Karola Wójcika znam osobiście od wielu lat. Wiedziałam, że osobom potrzebującym udziela porad na temat planowania płci dzieci. Jednak błędnie myślałam, zapewne tak samo jak inni nieświadomi, że to jakieś niepoważne sposoby. Kiedy jednak urodziłam trzecią córkę, postanowiłam przeczytać (szkoda, że tak późno) jego poradnik „Chłopiec czy dziewczynka. Czyli jak zaplanować płeć dziecka”.

  Po jej przeczytaniu już wiedziałam, dlaczego posiadamy same córki, ale jeszcze nie do końca wierzyłam w skuteczność. Dopiero, kiedy najstarsza córka, zgodnie z przewidywaniami podanymi w poradniku, miała urodzić syna, nie zawahałam się jeszcze raz spróbować dać mężowi upragnionego syna.

  I tak… cztery miesiące po urodzeniu się mojego wnuczka narodził się jego wujek. Mąż jest wreszcie w pełni szczęśliwy.
  Kochamy wszystkie dzieci, ale żałuję, że tej wiedzy, o której wiedziałam i która była tak blisko, nie poznałam 20 lat wcześniej. Niepotrzebnie ciche niezadowolenie z powodu niekompletnej rodziny towarzyszyło nam obojgu przez kilkanaście lat.
  Nie popełnij mojego błędu! Pełną wiedzę profilaktycznie możesz zdobyć już dzisiaj.”

  – Szczęśliwa matka czwórki dzieci

  Polecam z całym sercem te książke osobom niezdecydowanym:
  http://gotoweprace.pl/pub/336/Chlopiec-czy-dziewczynka.html

 • Odpowiedź
  Wojtek
  03-10-2012 o 09:54

  Dobrz, że o tym piszesz!
  Dziewczyny pamiętajcie przed zajściem w ciążę wizyta u dentysty i wykonanie zdjęć rtg, które wam zaleci stomatolog.

  Pozdrawiam,
  Gliwicki dentysta

 • Odpowiedź
  Dentysta
  09-11-2012 o 13:49

  Tak nie można tego bagatelizować.

 • Odpowiedź
  Alicja
  09-08-2014 o 23:41

  Warto zwrócić uwagę również na niektóre badania dotyczące wpływu fluoru na płód i na okres ciąży stosować pasty bez fluoru.

 • Odpowiedź
  hcentrum
  22-03-2019 o 16:10

  Dobrze, że o tym wspomniano, bo niestety wiele osób idzie do dentysty dopiero, gdy odczuwają silny ból. Tymczasem regularne wizyty i profilaktyka to naprawdę połowa sukcesu. Fajnie, że uświadamiacie przyszłe mamy. 🙂

 • Napisz komentarz

  Zapraszam
  na darmowy kurs!

  Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

  Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

  P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.