Karmienie piersią

Ile zamierza Pani karmić? – laktacyjne historyjki położnej Kasi

Ostatnio byłam na wizycie i mówię, że jeszcze karmie piersią. Usłyszałam pytanie: „A ile ma Pani dziecko?”. Odpowiadam: „A 19 miesięcy”. „Ile zamierza Pani karmić?”, „a jeszcze ile Pani planuje karmić”…

Fotograf Mąż 🙂

Gdy byłam w ciąży miałabym gotowe odpowiedzi. Powiedziałabym będę karmić piersią 12 miesięcy. Wtedy wydawało mi się, że rok to jest taki Everest. Z doświadczenia zawodowego wiedziałam, że na karmienie piersią składa się dużo czynników. Najważniejsze to chcieć. Tak od środka. Ponieważ jestem przekonana, że laktacja zaczyna się w głowie i sercu. Natomiast obstawianie jak to będzie jak nigdy nie karmiłam to trochę było jak wróżenie z fusów. Choć wiedziałam, że dam z siebie 1000% by karmić.

O moim karmieniu piersią napisałam na blogu cykl artykułów: „Karmienie piersią teoria a rzeczywistość”. Choć bywały trudne momenty, o których pisze to karmimy się do dziś! Pamiętam jak rozmawiałam z kobietą, która walczyła o karmienie piersią… Wtedy powiedziała piękne zdanie, które zostało już ze mną na zawsze. Dla niej możliwość karmienia piersią to jest kontynuacja ciąży dla mnie to jest 100% prawdy. Dziś powiem Wam, że nie wiem ile będziemy się karmić. Chciałabym, żeby karmienie zakończyło się naturalnie… Żeby to była taka kolei rzeczy, która nastanie pewnego dnia. Mówi się na to do samo odstawienia. W sumie nie wiem czy to miłe określenie.

Żeby nie było, że opowiadam herezje i jak mogę karmić 19 miesięczne dziecko. To powiem Wam co na to eksperci:
WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) mówi, żeby karmić piersią wyłącznie przez 6 miesięcy, następnie rozszerzać dietę dziecka pod osłona mleka mamy. Karmienie piersią kontynuować do 2 roku życia lub dłużej.
AAP mówi o wyłącznym karmieniu przez 6 miesięcy i kontynuowanie z rozszerzaniem diety co najmniej do 12 miesięcy.

Kiedyś 12 miesięcy karmienia piersią wydawało mi się takim Everestem. Zaś kobiety karmiące dłużej wydawały mi się jakby były na Kilimandżaro… a dziś hmmm nie wiem co to znaczy długie karmienie… Mi tak szybko zleciało 19 miesięcy, że nie wiem… Nie mam zdania. Ze znanych mi mam np. Patrycja Sołtysik karmi 2 letniego synka. Jak widać na razie nie zapowiada się byśmy przestały.

Ważna uwaga Patrycja Sołtysik jest prezesem Fundacji Karina Mlekiem i Miłością płynąca. W tym roku powstały fundacyjne kalendarze, których dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na zakup foteli do karmienia. Miejsce, gdzie będą ofiarowane Wy wybieracie. Więcej szczegółów na stronie Fundacji boje się, że coś pokręciłam.

Ile karmicie bądź karmiłyście swoje dzieci? Bądź ile zamierzacie karmić?

Wybrane dla Ciebie

  • Diav Draconia

    Karmię piersią synka, który w styczniu będzie miał trzy latka :). Nie jest już to tak często jak kiedyś, ale wciąż jest mojemu dziecku potrzebne. Przestaniemy pewnie kiedy on będzie miał dosyć :).

  • Kamila Kownacka

    Ja oboje swoich dzieci karmiłam do 2 roku życia. Na szczęście oboje moich dzieci udało mi się szybko odzwyczaić 🙂

Zapraszam
na darmowy kurs!

Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.