Niemowlak

Siatki centylowe – oceniamy rozwój dziecka

Za pomocą siatek centylowych możemy ocenić rozwój fizyczny dziecka.

Siatki centylowe to zbiór centylów, które oznaczają odpowiednio wagę i wzrost dziecka. Zostały opracowane na podstawie badań dużej populacji dzieci.

Siatka centylowa Dzienniczek karmienia maluszka

Siatki centylowe są zbudowane z centyli oraz osi. Na osi pionowej oznaczony jest wiek, natomiast na osi poziomej znajduje się waga. Na siatkach centylowych zamieszczone są krzywe, które wyznaczają normę rozwoju dziecka dla danego wieku. Przestrzeń między 97 centylem, a 3 oznacza normę. Pomiędzy tymi liniami biegnie krzywa na wysokości 50 centyli i wyznacza średnią wielkość dziecka dla danego wieku rozwojowego. Mówiąc inaczej 50% dzieci znajduje się powyżej 50 centyla, a 50% poniżej. Kiedy wykres przebiega bliżej 97 centyla, oznacza dziecko bardzo wysokie, a przy 3 centylu bardzo drobne jak na swój wiek.

Siatki centylowe są różne dla chłopców i dziewczynek.

Warto co miesiąc zaznaczać dziecka wagę i wzrost na siatce centylowej. Punkt, który wyjdzie ,oznacza centyl w jakim znajduje się Twoje dziecko. Z czasem wyników pomiarów będzie więcej warto wtedy poprowadzić linię łączącą wszystkie pomiary. Wtedy można ocenić, czy rozwój maluszka przebiega prawidłowo. Jeżeli wykres Ciebie zaniepokoi, warto skonsultować z lekarzem. Należy pamiętać, że każde dziecko rozwija się w indywidualny sposób.

Mierzenie wzrostu niemowlaka.

Warto zaopatrzyć się w miękką miarkę krawiecką. Następnie maluszka kładzie się np. na przewijaku i mierzy. Najpierw odległość od głowy do bioder, potem od kolan do nóżek. Taka kolejność jest o tyle istotna, jeżeli dziecko jeszcze nie prostuje nóżek. Należy pamiętać, żeby dziecka nie mierzyć na siłę. Takie pomiary są również wykonywane w przychodni podczas badań kontrolnych u pediatry.

Siatki centylowe są w każdej książeczce zdrowia.

Możesz je również prowadzić w:
– Dzienniczku dnia i nocy maluszka: http://www.brioko.pl/dzienniczek-dnia-i-nocy-maluszka.html
– Dzienniczku karmienia maluszka: http://www.brioko.pl/dzienniczek-karmienia-maluszka.html

Dziękuję Ci za przeczytanie wpisu:

 • Mój wpis będzie bogatszy jeśli napiszesz komentarz. Dołączysz do dyskusji. Z radością poznam Twój punkt widzenia.

 • Podaj dalej czyli podziel się wiedzą z innymi dzięki przesłaniu linku do wpisu, zamieszczeniu go na grupie bądź podzieleniu się na Instagramie czy Facebooku.

 • Chcesz więcej? Zachęcam do polubienia na Facebook’u https://www.facebook.com/ZapytajPoloznaPL/.

 • Chcesz jeszcze więcej? Moim ukochanym miejscem w sieci jest Instagram https://www.instagram.com/polozna_kasia/ polozna_kasia tam dziele się swoją wiedzą w postaci ktrótkich InstaStories oraz w postach. Poznasz mnie tam z zupełnie prywatnej strony.

 • Raczkującym miejscem jest YouTube https://www.youtube.com/channel/UC3rmaam0tObVrswe2belzHQ?view_as=subscriber. Jeśli staniesz się subskrybentem mojego kanału to o nowych filmikach dowiesz się od razu.

Wybrane dla Ciebie

7 komentarzy

 • Odpowiedź
  Monika
  14-06-2009 o 15:30

  super strona

 • Odpowiedź
  Ania
  15-06-2009 o 22:35

  szkoda, ze siatki w dzienniczkach nie sa wieksze, latwiej bylo by wprowadzac w nie dane.

  ania

 • Odpowiedź
  Ania
  15-06-2009 o 22:37

  P.S naprawde fajna strona

 • Odpowiedź
  paula
  18-06-2009 o 19:52

  Bardzo fajny pomysł żeby oznaczać na siatce wagę i wzrost dziecka. Zawsze tylko porównywałam wymiary mojego dzidziusia – a przecież można zaznaczyć. To kapitalny pomysł. Wszystko jest wtedy bardziej czytelne i zrozumiałe.

 • Odpowiedź
  doda
  20-06-2009 o 09:19

  Naprawdę super!Nie trzeba się martwić czy wszystko jest o.k bo na siatce to widać.

 • Odpowiedź
  beata
  05-07-2009 o 20:59

  Moje dziecko jest tak duże że wyrosło ponad siatke centylową a ma dopiero 3 m-ce, lekarka mówi że sie unormuje później

 • Odpowiedź
  kasia
  28-08-2009 o 17:47

  moja córeczka jest taka długa (60cm), że już w momencie urodzenia nie mieściła się w siatce dla 1 m-ca 🙂

  powinny niedługo pojawić się nowe siatki – te są mocno nieaktualne; rodzi się bardzo dużo dużych dzieci, a jeżeli np. 10% jest powyżej 97 centyla, to czas na aktualizację (zwłaszcza, że te są chyba z 1999 roku)

 • Napisz komentarz

  Zapraszam
  na darmowy kurs!

  Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

  Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

  P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.