Karmienie piersią

Smoczek a karmienie piersią – Cykl Karmienie Piersią Moje Doświadczenie

Często dostaję zapytania o smoczek: kiedy można wprowadzać? Na co zwrócić uwagę wybierając smoczek? Choć moja córa jest bez smoczkowa, to postanowiłam sprostać zadaniu i opowiedzieć w tym wpisie o smoczku.

W mojej wyprawce na próżno było szukać smoczka. Wyszłam z założenia, że nie będzie potrzeby. Nawet w szpitalu usłyszałam “a to nie ma smoczka?” “Tak można?”. Czy miałam chwile zwątpienia?

Był moment kiedy moja córa intensywnie wkładała palce do buzi. Natomiast to przeszło. Starałam się wtedy nie reagować i przeczekać. Rzeczywiście, to minęło.

Dziękuję za zdjęcie Roksanie Tomaszczyk

 

Dziś chciałam napisać o smoczku z racji tego, że o niego pytacie.

Kiedy można dziecku podać smoczek?

Szczególnym okresem w życiu świeżo upieczonej mamy jak i noworodka są pierwsze tygodnie.
Czas stabilizacji laktacji trwa od 2 do 6 tygodni. W tym czasie powinna być podawana tylko pierś. „Ale on sobie ze mnie zrobił smoczek”. Czasami kobiety tak opisują zachowanie swojego dziecka, które potrzebuje bliskości. Odkładane garnie się ponownie do piersi. W tym czasie ratunkiem może być kangurowanie dziecka czyli rozbieramy do golaska i układamy na naszej gołej klatce bądź klacie taty. Inna opcja to chusta.

Czemu tak się zachowuje noworodek, niemowlę?

Przy piersi czuje się bezpiecznie. Ssanie jest dla niego naturalnym odruchem.

Czy wiesz, że są dwa rodzaje ssania u dzieci?

Ssanie odżywcze – wtedy słyszysz jak dziecko ssąc pierś pobiera pokarm i po chwili go przełyka. Tutaj ssanie piersi a ssanie butelki ze smoczkiem to niestety dwie zupełnie różne sytuacje. Co ciekawe dzieci, które są karmione piersią mają mniej problemów logopedycznych.

Ssanie nieodżywcze – tutaj dzieci ssą pierś dużo płycej, bywa że przy długim takim ssaniu matka odczuwa dyskomfort. Można spróbować odłączyć dziecko od piersi wkładając mały palec w kącik jego ust. W ten sposób nie zostanie poranioną brodawka.

Czy piersi mają jakąś korzyść z ssania nie odżywczego?

Tak, w chwilach gdy pojawiają się skoki rozwojowe. Dzieci takim długim pobytem przy piersi stymulują je do pracy. Dają im sygnał „hej urosłam, hej urosłem” potrzebuje więcej zjeść 😊

Jaka jest inna korzyść z ssania nie odżywczego przez dziecko dla niego?

 • Rozładowuje napięcie
 • Pozwala poczuć bezpieczeństwo

Dlatego warto podkreślić, że dla dzieci piersi to nie tylko jedzenie! To cały wachlarz potrzeb, które mogą przy piersi realizować.

Kiedy pojawia się zielone światło na stosowanie smoczka?

Laktacja jest już unormowana, dziecko prawidłowo przybiera na wadze. Wtedy między karmieniami można podawać smoczek.

Kiedy ponownie może pojawić się czerwone światło dla smoczka?

W trakcie kryzysów laktacyjnych należy proponować pierś dziecku tak często jak sobie tego życzy. Tak, żeby laktacja mogła się rozkręcić.

Jak to poznać?

Dziecko miało swój rytm, a nagle chce być częściej przy nas. Chętnie przystawia się do piersi.

Co mówią na temat stosowania smoczków Amerykańska Akademia Pediatrii?

Stosowanie smoczka można rozpocząć po ustabilizowaniu się laktacji po 3-4 tygodniach. Stosowanie smoczka może zmniejszyć częstość SIDS (śmierci łóżeczkowej) u rodzin z grupy ryzyka.

Pamiętajcie!

Jeśli smoczek spadnie na ziemię, to warto mieć drugi zapasowy.
Mamy często widziałam robią tak, że smoczek który upadnie biorą same do buzi a potem podają dziecku! Nie róbcie tak! W ten sposób bakterie z buzi matki przechodzą do buzi dziecka.
Moim zdaniem dobrze jest smoczka nie podawać dziecku na siłę. Gdy zaśnie ze smoczkiem, to go wyjąć.
Jeśli już podawać to w kryzysowych sytuacjach.

Stosujecie smoczek? Co było przyczyną, że zaczęliście stosować?

P.S.: Są sytuacje, w których dziecko oddzielone jest od mamy i smoczek bywa bardzo pomocny. Bądź noworodki muszą mieć fototerapię i leżeć pod lampami to bywa, że smoczek jest pomocny by maluszek się uspokoił.

Partnerem Cyklu Karmienie Piersią – Moje Doświadczenie jest Lansinoh.

Wybrane dla Ciebie

9 komentarzy

 • Reply
  Dominika Matys
  31-08-2017 at 08:43

  Mojego pierwszego synka karmilam piersią ponad 6 miesięcy, w tym czasie w ogóle nie miał smoczka. Oczywiście babcie miały ogromny żal o to, bo jak dziecko bez smoczka?. Natomiast, kiedy synkowi zaczęliśmy rozszerzac dietę, zaczął odrzucać pierś. Miał niecałe 7 miesięcy, gdy zaczął pić mleko modyfikowane. Wtedy zaczął intensywnie wkładać palce do buzi i ssać smoczek od butelki. Lekarz pediatra zalecila wtedy podawanie smoczka w takich sytuacjach. I trwało to do 2,5 roku życia. Syn sam odrzucił smoczek.
  Obecnie jestem w 7 miesiącu ciąży, z drugim synem. Po pierwsze chciałabym też go karmić piersią. Po drugie chciałabym, aby był bezsmoczkowy. Jednak życie pokaże.
  Bardzo podoba mi się informacja na temat kangurowania przez tatę. Starszy synek w ten sposób był codziennie przytulany przez tatę i czuję, że dzięki temu wytworzyła się między nimi ogromna więź. Syn nie widzi świata poza tatą i chwali się, że jego „tata jest super”.

  • Reply
   Kasia ZapytajPoloznaPL
   31-08-2017 at 16:12

   Bardzo dziękuje Ci za komentarz. Różne są powody, że smoczek podaje się dziecku. Fajnie, że Wasz synek był kangurowany i czuje wyjątkową więź z tatą.

 • Reply
  Natalia Uzieblo Kiyak
  31-08-2017 at 14:04

  kiedy odstawic smoczek? Moj synek od poczatku byl karmiony butelka z przyczyn niezaleznych ode mnie (lekarstwa). Teraz ma 8 miesiecy i bardzo przyzwyczail sie do smoczka. Kiedy najlepiej byloby smoczek odstawic?

  • Reply
   Kasia ZapytajPoloznaPL
   31-08-2017 at 16:08

   Natalia. Smoczek logopedzi radzą odstawić do roku. Myśle, że stopniowo możesz spróbować go od niego odzwyczajać.

   Na starsze dzieci są różne patenty. Jednym nich podzieliła się Justyna z 10minutspokoju.

 • Reply
  Bianka Wawrzak
  18-09-2017 at 10:39

  Bardzo przydatny artykuł. U mnie niestety był problem z popękanymi brodawkami, ale na szczęście w aptece Melissa znalazłam bardzo dobry krem, dzięki, któremu kp mnie tak bardzo nie bolało.

 • Reply
  Iwi z mojewlasne.pl
  02-10-2017 at 22:19

  Ja niestety nie mogłam karmić piersią (po porodzie b.wysokieciśnienie, wprowadzenie leków). I bardzo, ale to bardzo rozpaczałam z tego powodu. Więc mała jest niestety na butelce i smoczek towarzyszy nam przez cały dzień. Raz miałam sytuację, że gdzieś jej wypadł, gdy ją niosłam i za nic nie mogłam go znaleźć. Ona płacz (delikatnie powiedziane), przed 2 godziny z nią na rękach szukanie smoczka. Dramat. Byłam cała mokra. Ostatecznie okazało się, ze smoczek wpadł pod moją luźną blizkę z gumką na dole. I to był moment, kiedy zdałam sobie sprawę, jak bardzo jest „uzależniona” od smoczna. Lekko mnie to przeraziło, ale znajoma mnie uspokoiła, że ten etap mija i dziecku później można powiedzieć, że zgubił się smoczek, albo słyszałam opinię, ze sie przediurawia i dziecku zwyczajnie już „nie pasuje.

  Pozdrawiam ciepło wszystkie mamy karmiące i te nie karmiące.

 • Reply
  Kasia Donald
  04-10-2017 at 11:22

  U nas smoczek był podany zdecydowanie za szybko. Bo od pierwszych dni życia i tak zostało do ok 10 miesiąca, kiedy córka sama odrzuciła smoka. Z perspektywy czasu widzę, że utrudnił nam karmienie piersią i „zagłuszał faktyczny głód”

 • Reply
  Rafał Dymarek
  06-11-2017 at 10:58

  Pamiętam jak moja żona długo męczyła się by przyzwyczaić naszego malucha do smoczka.

 • Reply
  Julia
  16-11-2017 at 14:33

  Ze starszą córką (obecnie 3 lata) od początku zakładałam, że żadnego smoczka nie będzie. Dostałam w jakiejś reklamowej wyprawce maluszka smoczek, przeleżał on jednak w szufladzie około 3 miesięcy zanim go użyłam. Dałam go córce gdy miała gorsze dni, jakiś skok rozwojowy i za nic nie chciała spać w dzień, a wieczorem była przemęczona i też nie mogła zasnąć, a do tego była zbyt nerwowa i rozproszona, żeby skupić się na ssaniu piersi. Wtedy używałam smoczka jako uspokajacza przed karmieniem i na noc do spania (do tej pory dziwi mnie, że to działało). Stopniowo potrzeba smoczka rozszerzyła się na każde zasypianie, ale pilnowałam, żeby po zaśnięciu smoczek wyjmować i nigdy nie dawałam go w godzinach aktywności. Pozbyliśmy się smoka dopiero jak córka miała ponad 2 lata, ale nie wpłynął on ani na zgryz, ani na naukę mowy. Córka ma ładne proste ząbki, bardzo szybko nauczyła się mówić i ma bardzo dobrą wymowę. Myślę, że to dlatego, że dostawała go tylko do zasypiania.

 • Napisz komentarz

  Zapraszam
  na darmowy kurs!

  Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

  Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

  P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.