Książki

Targi książki czyli coś dla książkofilów

Blog o ciąży i macierzyństwie a ja piszę o książkach 😉

Nie bez powodu! Otóż na targach książki można było znaleźć stoiska wielkich wydawnictw, a także niszowych. 🙂 Na przykład dorwałam książkę „Polityka karmienia piersią” Wydawnictwa Mamania 🙂 Żałuję, że nie byłam na jej premierze w piątek 13-ego.

Jak tylko przeczytam. Napiszę refleksje na jej temat 🙂

Dowiedziałam się również, że 27 maja 2011 ukaże się książka „Więź daje siłę. Emocjonalne bezpieczeństwo na dobry początek” – Evelin Kirkilionis. A 31 maja 2011 o godzinie 12.30 w kinie Muranów odbędzie się spotkanie autorki z czytelnikami.

O czym jest książka:

„Samodzielne dziecko? Zadbaj o więź!

W świetle wiedzy naukowej dzieci nie muszą być wychowywane do samodzielności. W Polsce wychodzi właśnie „Więź daje siłę”, książka niemieckiej badaczki zachowań człowieka, dr Evelin Kirkilionis.
Rodzice chcą, by ich dzieci wyrosły na osoby pewne siebie, samodzielne i zdolne do miłości. Evelin Kirkilionis, doktor biologii, która zajmuje się zachowaniami niemowląt, twierdzi, że ufna więź pomiędzy rodzicami i dziećmi jest najlepszą inwestycją rodziców. Dzieci o ufnej więzi nie muszą być wychowywane do samodzielności – stają się samodzielne same z siebie, w oparciu o uzyskane poczucie bezpieczeństwa. Zachowanie niemowląt, odczytywane w zachodnim kręgu kulturowym jako wczesna samodzielność, w rzeczywistości jest wyrazem więzi lękowo-unikowej.

Jak stworzyć ufną więź pomiędzy rodzicami i dziećmi?

Według badań Evelin Kirkilionis rodzice są biologicznie wyposażeni w „intuicyjny program rodzicielski”. Jest to przystosowanie ewolucyjne, które sprawia, że rodzice i dzieci są dobrze do siebie dostrojeni. „Intuicyjny program rodzicielski” jest jednak podatny na zakłócenia – jego odczytanie utrudniają sprzeczne przekazy dotyczące opieki nad dzieckiem, brak wsparcia ze strony otoczenia czy stres. A co podpowiada nam intuicja rodzicielska? To, że szybka reakcja na potrzeby dziecka, zwłaszcza potrzebę bliskości umacnia więź. Książka „Więź daje siłę” daje klucz do zrozumienia małego dziecka, także tego najbardziej wymagającego.

Pora uzupełnić wiedzę z lekcji biologii. Typ: noszeniaki. Przedstawiciel: człowiek.

Evelin Kirkilionis dowodzi, że potrzeba bliskości jest potrzebą podstawową, podobnie jak zapotrzebowanie na pożywienie i ciepło. Badania kliniczne wykazały skuteczność bliskości fizycznej w rozwoju noworodków i wcześniaków – mierzalną zresztą w centymetrach. Najlepszą odpowiedzią na potrzebę bliskości niemowląt jest noszenie ich. Człowiek bowiem jest stworzony do bycia noszonym! Świadczy o tym rozstawienie bioder niemowląt czy odruch zaciskania nóg, gdy są noszone na biodrze.” (Źródło: Informacja prasowa)

Wybrane dla Ciebie

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Zapraszam
na darmowy kurs!

Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.