Karmienie piersią

Urodziłam cycoholika czyli o zachowaniu noworodka przy piersi i produkcji pokarmu – Cykl Karmienie Piersią Moje Doświadczenie

Jak się domyślacie, to już przed ciążą miałam hopla na punkcie karmienia piersią. Nim zostałam mamą, to w snach przerabiałam kwestie z jakimi zmagają się świeżo upieczone matki: niemożność przystawienia noworodka do piersi, brak pokarmu, zapominanie o nakarmieniu własnego dziecka (! – to chyba się w realnym świecie nie zdarza), aż w końcu udało się odciągnąć pokarm i przystawić noworodka do pieris.

Gdy oczekiwałam na przyjście na świat mojej córy byłam bardzo ciekawa jak to będzie po drugiej stronie ją tulić, proponować pierś. Zastanawiałam się: “Czy od razu zassa?”, a ja pomyślę: “wie o co chodzi”, czy będziemy się uczyć karmienia piersią. 🙂

Otóż jak opisywałam wcześniej. moja córa na sali pooperacyjnej była non stop przy piersi i pięknie ssała.

Melissa Jean Photography

 

W ciągu pierwszych dni proponowałam jej bardzo często pierś. Co zakwiliła, poruszyła się, to proponowałam by coś zjadła. Zastanawiałam się czy aby się najada?
Czy też zadawałyście sobie takie pytanie?

Bywało, że jej się ulewało. Bądź głośno jej się odbiło.

Jadła w miarę regularnie co 2,5- 3 godziny. Tylko w nocy nie chciała się dać odłożyć do łóżeczka. Mogła być cały czas przy piersi. W pewnym momencie sama siebie pytam: “Czy to możliwe by cały czas jadła?” Przecież już nie ma gdzie pomieścić mleka! Jak próbowałam ją odłożyć, zaraz się budziła. Zaś przy piersi znów zasypiała. Zrozumiałam, że potrzebuje mojej bliskości.

Czym i do czego jest pierś dla dziecka?

 • źródłem pożywienia
 • ukojenia skołatanych nerwów
 • zaspokojenia bliskości
 • wyciszenia
 • bezpieczeństwa
 • fabryką produkującą pokarm

Można powiedzieć, że piersi dla maluszka są niemal całym światem. Skupiając się na punkcie, że są fabryką produkującą pokarm. To dzieci są jej konsumentami, zgłaszają zapotrzebowanie na mleko i ssąc pierś dają jej znać by produkowała więcej. Stąd w pierwszych tygodniach tak silna potrzeba bycia stale z mamą i najlepiej przy piersi.

Dlaczego?

Ponieważ wielkość żołądka dziecka zmienia się na przestrzeni dni po narodzinach.

Jak zmienia się wielkość żołądka w poszczególnych dniach po narodzinach dziecka?

W pierwszym jest wielkości wiśni i mieści 5- 7 ml

W trzecim jest wielkości orzecha włoskiego i mieści 22-27 ml

W 7 dniu jest wielkości moreli i mieści 45-60 ml

Po miesiącu jest wielkości dużego jajka i mieści 80-150 ml

Analizując powyższe wielkości w pierwszym okresie życia dość intensywnie zmienia się zapotrzebowanie dziecka na jedzenie. Stąd noworodki i niemowlęta często zgłaszają się do piersi, bo mają coraz większe potrzeby i muszą dać sygnał piersią, żeby nadążały z produkcją. Dlatego możecie momentami mieć wrażenie złapałam rytm z dzieckiem, po czym okazuje się, że może być non stop przy piersi.

Ile trwa stabilizacja się laktacji?

Laktacja stabilizuje się około 4- 6 tygodni w zależności od pary matka i dziecko.

Ważne!

Żeby przez okres kiedy produkcja pokarmu się dopiero stabilizuje nie podawać smoczków uspokajaczy, ponieważ one mogą zaburzyć laktację

Pewnie zaskoczę Cię pisząc, że pokarm zaczyna produkować się już w ciąży ok. 16 tygodnia. Dlatego pod koniec ciąży niektóre kobiety obserwują wypływ pokarmu, co jest objawem całkowicie naturalnym.  

Mówimy wtedy, że w gruczołach piersiowych wytwarza się mleko przedporodowe.

Dla laktacji momentem startu jest całkowite urodzenie się łożyska. Upraszczając można powiedzieć, że wtedy uruchamia się hormony odpowiedzialne za laktację.

Na początku noworodki potrzebują bardzo niewiele pokarmu. Zaś mleko zostało podzielone na kilka typów w zależności od tego kiedy pojawia się po narodzinach:

Siara – inna nazwa to młodziwo. Powstaje już pod koniec ciąży w III trymestrze. Siara jest koloru żółtawego ma gęstą konsystencję i jest jej ok. 5-10 ml na jedną porcję, a w sumie 100 ml na dobę.  Zwiera dużo: białek, witaminy A, przeciwciał IgA, enzymów, soli mineralnych a mniej tłuszczów i węglowodanów w porównaniu do mleka dojrzałego. Siara ma też działanie przeczyszczające dzięki czemu ułatwia dziecku wydalenie smółki (pierwszej kupki dziecka). W pierwszej dobie ma bardzo dużo przeciwciał, które działają przeciwalergicznie i przeciwinfekcyjnie.  

Mleko przejściowe – pojawia się między 3 a 5 dobą po narodzinach. Mówi się wtedy, że jest nawał pokarmu.  Kobiety opisują, że “dostały mleka”, “mleko pojawiło się w piersiach”. Mleko jest bardziej białawe. W składzie mleka jest mniejsze stężenie immonoglobiulin i białek oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Więcej jest laktozy, tłuszczów i witamin rozpuszczalnych w wodzie. Mleko jest bardziej kaloryczne.  

Mleko dojrzałe – pojawia się między 2 a 6 tygodniem po porodzie. Charakteryzuje się niebieskawym kolorem i jest bardziej przezroczyste. Ma mniej białek niż mleko przejściowe i siara. Zwiększa się jego kaloryczność oraz zawartość laktozy i tłuszczów.

Oznacza to, że noworodki sterują niemalże fabryką produkującą pokarm. Jak oceniamy czy sterują prawidłowo? Bierzemy pod uwagę wagę oraz wskaźniki skutecznego karmienia. O tym opowiem następnym razem.

Partnerem Cyklu Karmienie Piersią – Moje Doświadczenie jest Lansinoh.

Wybrane dla Ciebie

8 komentarzy

 • Reply
  Sabina Fabian
  26-07-2017 at 07:37

  Bardzo wiele ciekawych i przydatnych informacji, szczególnie dla młodych, początkujących mam. Ten wpis to świetna pigułka instruktażowa. Super!

  • Reply
   Kasia ZapytajPoloznaPL
   28-07-2017 at 00:19

   Sabina bardzo Ci dziękuję za tak ciepłe słowa 🙂
   Mam nadzieję, że nie jedna mama dzięki temu wytrwa te pierwsze tygodnie 🙂

 • Reply
  celar
  27-07-2017 at 09:10

  Pamiętam jak to ciężko jest oduczyć dzieci od tego…
  http://jamamfirme.pl/obowiazek-zlozenia-sprawozdania-finansowego-do-krs
  księgowa Wałbrzych

  • Reply
   Issmen
   28-07-2017 at 00:14

   A jak to zrobilas? Mam teraz taki problem z juz prawie ponad 2,5 letnim synem.

  • Reply
   Kasia ZapytajPoloznaPL
   28-07-2017 at 00:19

   Tylko, że dla dzieci pierś to nie tylko jedzenie. O tym więcej napiszę wkrótce 🙂

 • Reply
  Jagoda
  28-07-2017 at 10:06

  Córa urodzona 19.07. Systematyczne przystawianie zaowocowało:) Od 3 dni moja Karolina ssie pierś:) Na razie za pomocą sylikonowej nakładki ale myślę, że to kwestia czasu i załapie:) Pozdrawiam i dziękuję za wpisy, są bardzo przydatne:)

 • Reply
  Tomasz Kwiatkowski
  30-09-2017 at 13:05

  Piękne zdjęcie 🙂

 • Reply
  Krystyna
  17-11-2017 at 23:53

  ojj, dużo tych rodzajów mleka i trochę trudno wszystko spamiętać :/ Poza tym moja mama po obecnej mojej starszej siostrze też się bała, że urodziła cyckoholika, ale nie można karcić małej istotki, jakim jest dziecko, za chęć bliskości. A jesli chodzi o typ ubrań, które są przydatne po ciągy to masz jakąś faworytkę? Mam na myśli sukienka do karmienia, gdyż karmię piersią, a nie mam odzieży przystosowanej do karmienia. Pozdrawiam serdecznie! 🙂

 • Napisz komentarz

  Zapraszam
  na darmowy kurs!

  Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

  Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

  P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.