Karmienie piersią

Zalety karmienia piersią dla mamy

W dzisiejszym wpisie przedstawię dlaczego warto karmić piersią i jakie są zalety karmienia piersią dla mamy. W kolejnej notce napiszę o zaletach naturalnego karmienia dla dziecka 🙂

WHO czyli Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, żeby dzieci były karmione wyłącznie pokarmem matki do 6 miesiąca życia. Dlatego, że mleko matki zawiera unikalne składki odżywcze, które pozwalają na prawidłowy rozwój dziecka. W szczególności układu odpornościowego i pokarmowego.

Dużo mówi się o zaletach karmienia piersią dla dziecka, stąd zacznę od omówienia zalet dla mam.
Zdjęcie: Stefan Dobrovolny

Zalety karmienia piersią dla mamy:

1) W trakcie karmienia piersią uwalniają się dwa istotne hormony:

  • Oksytocyna – pozwala na szybsze obkurczanie się macicy po porodzie i zmniejsza ryzyko krwotoku poporodowego;
  • Prolaktyna – wywołuje laktację, ale też hamuje owulację i występowanie miesiączki.

2) Karmienie piersią pozwala szybciej wrócić do figury sprzed ciąży.

3) Zmniejsza ryzyko wystąpienia raka piersi i jajnika.

4) Zapewnia wygodę, ponieważ pierś zawsze jest gotowa do podania pokarmu. Mleko matki przystosowuje się do temperatury środowiska. Jeśli są upały, to staje się bardziej wodniste. Właściwości pokarmu kobiecego zmieniają się także w ciągu doby.

5) Jako środek antykoncepcji – tutaj niestety może być karmienie piersią zawodne. Chcąc stosować karmienie piersią jako metodę antykoncepcji warto dowiedzieć się więcej na temat: niepłodności laktacyjnej (w skrócie: LAM).

Dziękuję Ci za przeczytanie wpisu:

  • Mój wpis będzie bogatszy jeśli napiszesz komentarz. Dołączysz do dyskusji. Z radością poznam Twój punkt widzenia.

  • Podaj dalej czyli podziel się wiedzą z innymi dzięki przesłaniu linku do wpisu, zamieszczeniu go na grupie bądź podzieleniu się na Instagramie czy Facebooku.

  • Chcesz więcej? Zachęcam do polubienia na Facebook’u https://www.facebook.com/ZapytajPoloznaPL/.

  • Chcesz jeszcze więcej? Moim ukochanym miejscem w sieci jest Instagram https://www.instagram.com/polozna_kasia/ polozna_kasia tam dziele się swoją wiedzą w postaci ktrótkich InstaStories oraz w postach. Poznasz mnie tam z zupełnie prywatnej strony.

  • Raczkującym miejscem jest YouTube https://www.youtube.com/channel/UC3rmaam0tObVrswe2belzHQ?view_as=subscriber. Jeśli staniesz się subskrybentem mojego kanału to o nowych filmikach dowiesz się od razu.

Wybrane dla Ciebie

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Zapraszam
na darmowy kurs!

Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.