Poród

Znieczulenie zewnątrzoponowe

W dzisiejszym wpisie opowiem o znieczuleniu zewnątrzoponowym, o którym ostatnio zrobiło się głośno. 🙂 Przedstawię Ci przebieg i warunki jakie należy spełnić do założenia tego znieczulenia.

Znieczulenie zewnątrzoponowe znieczula miejscowo. Najpierw lekarz anestezjolog założony cewnik przez który będzie podawać leki.

Znieczulenie polega na wprowadzeniu do przestrzeni zewnątrzoponowej (znajduje się w środku kręgosłupa) cienkiego polietylenowego cewnika średnicy około 1 mm. Następnie podaje się przez niego leki znieczulające, które łagodzą dolegliwości bólowe towarzyszące porodowi. Podstawowym celem tego znieczulenia jest znaczne zmniejszenie dolegliwości bólowych podczas porodu, tj. do poziomu, który możesz zaakceptować. Znieczulenie, co jest istotne, całkowicie, nie eliminuje bólu. Gdy poród się zakończy cewnik, którym wprowadzono leki znieczulające, zostanie Ci usunięty. Pamiętaj o tym, że ból nie może być całkowicie wyeliminowany. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa dziecka.

Fragment pochodzi ze strony: http://zapytajpolozna.pl/porod/znieczulenia/znieczulenie_zewnatrzoponowe.php

Na powyższej stronie znajdziesz również odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące tego rodzaju znieczulenia.

Wybrane dla Ciebie

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Zapraszam
na darmowy kurs!

Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.