Karmienie piersią

Certyfikowany Doradca Laktacyjny Twoim sprzymierzeniem w karmieniu piersią. Cykl Karmienie Piersią – Moje Doświadczenie

Miałam dylemat z dzisiejszym wpisem. Chciałam skupić się nie na karmieniu piersią, a bardziej wpływie otoczenia na sukces w laktacji. Wpis początkowo miał być o wsparciu niefachowym. Tymczasem zbieg okoliczności spowodował, że to fachowe wsparcie wysunęło się na prowadzenie i okazało bardzo ważne. Dlatego dziś poruszam temat Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego.

Z Certyfikatem 🙂

 

Gdybym mogła wybudować idealny szpital

Pracowałaby w nim zgrana ekipa, położnych byłoby tyle, żeby mogły pomóc indywidualnie każdej pacjentce. Sale byłyby przestronne, z pięknymi detalami, łóżka wygodne, byłoby też mnóstwo możliwości łagodzenia bólu porodowego, a po porodzie kontakt z dzieckiem skóra do skóry, zakończony karmieniem piersią. Na życzenie pojawiłaby się  kompetentna położna. Wierzę, że są miejsca, w których tak jest.
Zaś po porodzie kobieta wraz z dzieckiem przekazywana byłaby do oddziału położniczego z dużą salą. W tej sali mógłby zostać tata bądź inna osoba, która by pomagała świeżo upieczonej mamie. Na jej każde zawołanie byłaby położna, która służyłaby pomocą. Zarówno w takich kwestiach jak: przewinięcie dziecka, przystawienie do piersi, jak i wsparcie dobrym słowem. Położna spędzałaby z kobietą tyle czasu, ile ona potrzebuje.

Jakie są realia?

Realia niestety są takie, że położne najczęściej na dyżurze pędzą. Nie mają zbyt wiele czasu dla pacjentki. To jest jedna strona medalu. Druga jest taka, że kobiety mam wrażenie, boją się prosić o pomoc. Zawsze zachęcam przyszłe mamy, żeby w szpitalu mówiły głośno o tym, czego potrzebują. Na przykład komunikując prośby do personelu medycznego: “właśnie zbliża się pora karmienia, czy mogłaby Pani zobaczyć, jak sobie radzę?”, bądź “czy mogłaby Pani pomóc mi w przystawieniu dziecka do piersi?”. Po prostu warto podejść do dyżurki i poprosić o pomoc położne. Jeśli nikt nie będzie mógł pomóc, trzeba przyjść następnym razem. Ogólnie warto zawalczyć, by jak najwięcej dowiedzieć się w trakcie pobytu w szpitalu.

Bywa tak, że 2 dni pobytu w szpitalu mijają szybko. Bywa, że w trakcie ich trwania dziecko zostało nieraz dokarmione mlekiem modyfikowanym. Zdarza się i tak, że karmienie piersią dalej jest dla mamy czarną magią.

W domu natomiast pojawia się nawał i to jedna z większych trudności, jakie napotyka mama karmiąca, która co tu dużo mówić, jest jeszcze niedoświadczona.

O co warto zadbać, wychodząc ze szpitala do domu?

Jak najszybciej po wypisie ze szpitala należy umówić wizytę patronażową położnej środowiskowej. Zachęcam do spotkania się z nią jeszcze w trakcie ciąży na tzw. spotkaniach edukacyjnych dla przyszłych mam, możliwych od 21 tygodnia ciąży. Dlaczego? Dzięki temu możemy poznać jej sposób pracy. Jeśli z jakichś przyczyn położna środowiskowa nie spełnia oczekiwań, można ją raz bezpłatnie zmienić na inną osobę.  Dobrze byłoby, żeby miała aktualną wiedzę z dziedziny laktacji i była promotorką karmienia piersią.

Kiedy kontaktować się z Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym?

Gdy:

 • Pojawia się kłopot z przystawieniem dziecka do piersi.
 • Brodawki są popękane i bolesne.
 • Karmienie piersią jest bolesne.
 • Brodawki są wklęsłe.
 • Dziecko jest nerwowe przy karmieniu piersią.
 • Piersi są nabrzmiałe.
 • Zrobiło się zaczerwienienie na piersi.
 • Dziecko je krótko.
 • Dziecko je długo.
 • Pojawiły się oznaki zapalenia piersi.
 • Dziecko “wisi” na piersi.
 • Ogarnął Cię brak wiary w karmienie piersią.
 • Pokarmu jest za mało.
 • Pojawił się zastój.
 • Piersi są bolesne.
 • Pokarmu jest za dużo.
 • Masz jakiekolwiek wątpliwości, które chcesz rozwiać.
 • Potrzebujesz wsparcia.
 • Wracasz do pracy.

Jakie korzyści płyną z wizyty specjalisty?

 • Omówienie trudności.
 • Znalezienie przyczyny pojawiających się niepokojów.
 • Stworzenie planu działania.
 • Kontakt ze specjalistą po wizycie.

Jeśli zdecydujesz się na wizytę u Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego, to w zależności od sytuacji. wizyta potrwa godzinę, do półtorej. Podczas spotkania zostanie omówiona bieżąca sytuacja. Następnie przedstawiany jest plan działania. Na koniec jesteś też w stałym kontakcie
z Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym.

Gdzie znaleźć Certyfikowanego Doradcę Laktacyjnego?

Miejscem, które szkoli specjalistów w karmieniu piersią jest Centrum Nauki o Laktacji. Na ich stronie jest zakładka „Doradcy”. Znajdziesz w niej listę Certyfikowanych Doradców Laktacyjnych
z wyszczególnieniem miast, czy z wykształcenia jest to położna czy lekarz.

Kiedy umówić się na wizytę z Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym?

Warto umówić się z nim na wizytę jak najszybciej, w jej trakcie specjalista rozmawia, pyta w czym może pomóc, patrzy na akt karmienia piersi, podpowiada, co można poprawić i proponuje rozwiązania do zgłoszonego problemu. Ustala plan działania. Taka szybka interwencja, czasami nawet mała pomoc powoduje, że karmienie piersią staje się dużo łatwiejsze.

Na koniec chciałam odpowiedzieć na pytanie: “Kim jest Certyfikowany Doradca Laktacyjny?”.

Certyfikowany Doradca Laktacyjny, w skrócie CDL, to osoba, która ukończyła odpowiedni kurs organizowany przez Centrum Nauki o Laktacji. Zdała egzamin teoretyczny i praktyczny z zakresu laktacji. Gwarancją kompetencji jest otrzymany certyfikat, który nie jest wydawany raz na zawsze, ale jedynie na okres 7 lat. Następnie trzeba go recertyfikować, czyli ponownie zdać egzaminy.

Innym ważnym certyfikatem jest IBCLC Międzynarodowy Dyplomowy Konsultant Laktacyjny nadawany jest przez International Board of Lactation Consultant Examiners IBLCE. Egzamin przebiega nieco inaczej i też trzeba wykazać się ogromną wiedzą z zakresu laktacji.

Dlaczego warto wybrać tego specjalistę? Bo nie jest to przypadkowa osoba. Zna się na karmieniu piersią, często śledzi nowinki naukowe ze świata, ma praktykę i aktualną wiedzę w tym zakresie.

Jeśli chodzi o sferę zawodową, tak jak wspomniałam wcześniej, doradcy laktacyjni mogą być położnymi, pielęgniarkami bądź lekarzami. Dawniej mogły skończyć kurs osoby nie związane z zawodem medycznym jak psycholodzy czy pedagodzy. Obecnie osoby nie wykształcone medycznie mogą tylko zostać tzw. Promotorami karmienia piersią.

Wizyta u specjalisty potrafi zdziałać cuda i uważam, że im wcześniej się odbędzie, tym lepiej.

Partnerem cyklu Karmienie Piersią – Moje Doświadczenie jest Lansinoh.

Wybrane dla Ciebie

1 Komentarz

 • Reply
  mamazpowolania.pl
  23-03-2017 at 10:41

  Osobiście nie korzystałam z takiej pomocy po szpitalu, ale w samym szpitalu – zaraz po porodzie miałam problem z ciągle zasypiającą przy piersi Córeczką i co chwilę wzywałam Doradcę Laktacyjnego, albo położną. Położne mnie już znały i nawet nie pytały po co przychodzę, jak po raz setny zawitałam do dyżurki 😀 W każdym razie bardzo mi to pomogło i później nie miałam żadnych problemów z karmieniem 🙂

 • Napisz komentarz

  Zapraszam
  na darmowy kurs!

  Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

  Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

  P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.