Ojcostwo

O przemianach mężczyzny w drodze do ojcostwa

Dzisiaj troszkę o dojrzewaniu do bycia tatą! 🙂
Wyróżniamy 3 etapy przemiany mężczyzny w ojca:

Pierwszy etap zaczyna się od momentu zaistnienia przypuszczenia, że partnerka jest w ciąży do momentu stuprocentowej pewności. W tym czasie mężczyzna miewa:
– huśtawki nastrojów;
– rodzą się pierwsze uczucia do dziecka akceptacji, lęku lub niechęci;
– następuje przewartościowanie celów życiowych.

Drugi etap, która trwa od potwierdzenia ciąży do 11 tygodni. W tej fazie mężczyzna zaczyna się angażować w sprawy ojcostwa.

Zostały przeprowadzone badania, które przedstawiają uczucia mężczyzn jakie im towarzyszyły w chwili dowiedzenia się, że będą ojcami: 7,00% poczuło „zawrót głowy” , 37,8% radość, a  65,2% poczuło nie tylko dumę i radości, ale również obawę, lęk i niepewność przed nową sytuacją.

Trzeci etap trwająca od 12 tygodnia do 25 tygodnia ciąży. Charakteryzuje się pogłębianiem relacji między partnerami, a także rozwijają się uczucia do nienarodzonego dziecka. U mężczyzn może w tym czasie również pojawić się niechęć i zazdrość o nienarodzone dziecko. Przyszli tatusiowie mogą poczuć się ODTRĄCENI! (Apel do przyszłych mam, by także dbali o swoich partnerów! 🙂 )

Czwarty etap trwa od 26 tygodnia ciąży do porodu, to czas niestabilności emocjonalnej. Rodzą się lęki o zdrowie dziecka i obawy o poród. Zdarzają się też częściej wypadki drogowe oraz w miejscu pracy.


Bibliografia:
„Ciąża zagadnieniem biomedycznym i psychopedagogicznym” Emilia Lichtenberg- Kokoszka
Zdjęcie: glendali

Dziękuję Ci za przeczytanie wpisu:

 • Mój wpis będzie bogatszy jeśli napiszesz komentarz. Dołączysz do dyskusji. Z radością poznam Twój punkt widzenia.

 • Podaj dalej czyli podziel się wiedzą z innymi dzięki przesłaniu linku do wpisu, zamieszczeniu go na grupie bądź podzieleniu się na Instagramie czy Facebooku.

 • Chcesz więcej? Zachęcam do polubienia na Facebook’u https://www.facebook.com/ZapytajPoloznaPL/.

 • Chcesz jeszcze więcej? Moim ukochanym miejscem w sieci jest Instagram https://www.instagram.com/polozna_kasia/ polozna_kasia tam dziele się swoją wiedzą w postaci ktrótkich InstaStories oraz w postach. Poznasz mnie tam z zupełnie prywatnej strony.

 • Raczkującym miejscem jest YouTube https://www.youtube.com/channel/UC3rmaam0tObVrswe2belzHQ?view_as=subscriber. Jeśli staniesz się subskrybentem mojego kanału to o nowych filmikach dowiesz się od razu.

Wybrane dla Ciebie

1 Komentarz

 • Odpowiedź
  Tata z Wyprawki
  13-08-2010 o 10:56

  Witam,

  No generalnie rzecz biorąc, to myślę że lęk jest tym uczuciem które najbardziej daje o sobie znać. Często przecież jest tak, że żona jest bez pracy, lub traci pracę w momencie porodu, dlatego cała odpowiedzialność finansowa spoczywa na przyszłym tatusiu. Do tego niepewna sytuacja mieszkaniowa, będzie przyczyną niejednej przespanej nocy.

  Ale gdy już dziecko wyjdzie na świat, wszystko się rozjaśnia 🙂

 • Napisz komentarz

  Zapraszam
  na darmowy kurs!

  Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

  Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

  P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.