Ciąża

Cytologia u kobiet w ciąży

Tydzień temu miał miejsce Europejski Tydzień Raka Szyjki macicy. Pewnie cześć osób pomyśli sobie i po co to piszesz? Miało być o ciąży.
Myśle, że w mediach ciąża przedstawiana jest bardzo cukierkowo. Łatwo w nią zajść, z narodzinami jest już pewien szum informacyjny powodujący zakłócenia w przyszłej mamie i wątpliwość jak urodzić. Dlatego pragnę przypomnieć CIĄŻA nie zwalnia o dbanie o siebie, swoje zdrowie. NIE TYLKO w kontekście dziecka, ale kobiety.

Kiedy zaleca się wykonanie cytologi w ciąży?

Dlatego pamiętaj by wykonać cytologię. Zazwyczaj wykonuje się ją w I trymestrze i III trymestrze. Jeśli jeszcze jej nie zrobiłaś zrób ją.

Zasady pobrania cytologii

Warto pamiętać, że jeśli np. stosuje się globulki dopochwowe to powinno minąć 4 dni bez ich stosowania. Dopiero wtedy udać się na pobranie. Jeśli było wykonane badanie dopochwowe lub USG dopochwowe to powinien minąć conajmniej 1 dzień.
Zaraz, zaraz krzykniesz!
NFZ refunduje cytologię 1 na 3 lata u kobiet w przedziale wiekowym między 25 a 59 lat… i tu jest coś nie halo z naszym systemem zdrowotnym. Powinno się robić ją raz na rok. (Choć i tutaj ktoś mogłyby się uprzeć są zalecenia, które mówią o wykonywaniu badania co 5 lat!). Hmmm myślę, że w kontekście zdrowia warto przyjąć rozsądny odstęp czasu. Szczególnie jak się rozpocznie współżycie. Natomiast fakt jest taki, że życie potrafi zaskakiwać. Dlatego gdy pojawia się dziwna wydzielina, plamienie może warto zrobić cytologię raz jeszcze bądź wogole ją zrobić? W podjęciu tej decyzji pomoże Ci położna lub lekarz.

Pamiętaj i wykonuj badania profilaktyczne

Jak jesteśmy przy raku szyjki macicy i cytologii, to warto wspomnieć o USG piersi. Tak USG również można zrobić w ciąży, a później jak będziesz karmić piersią TEŻ!!! Jeśli lekarz Ci odmówi poszukaj innego. Pocztą pantoflową na pewno znajdziesz specjalistę, który badanie ultrasonograficzne piersi wykonuje u kobiet w ciąży i mam karmiących.
Jak ogarnąć temat badań profilaktycznych? Najlepiej ustalić sama ze sobą termin, w którym wykonuje się badanie cytologiczne. U mnie takim miesiącem jest marzec, a u Ciebie?
Na USG piersi Przyznam powinnam się zapisać. A Ty? Jak to jest u Ciebie?
P.S. W Polsce ponad 3000 kobiet rocznie słyszy diagnozę rak szyjki macicy „RSM”. Pamiętajcie, że nowotwór często nie daje o sobie znać! NIE POJAWIA SIĘ ŻADEN OBJAW. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne! Dlatego często o nowotworze mówi się cichy zabójca.
P.S.2: Oprócz cytologii mamy do dyspozycje szczepionkę przeciw wirusom brodawczaka ludzkiego HPV typu wysokoonkogennego. Najlepsze efekty szczepienia obserwuje się u młodych dziewczyn bądź kobiet, które nie rozpoczęły współżycia

Wybrane dla Ciebie

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Zapraszam
na darmowy kurs!

Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.