Planowanie ciąży

Dlaczego warto wyleczyć zęby przed ciążą?

Idealnie jest jeśli dbamy o higienę jamy ustnej nie zależnie czy planujemy ciążę czy nie. Choć nie ma jasno określonej częstotliwości wizyt kontrolnych u stomatologa to co najmniej dwa razy w roku warto pójść do niego.

Jak byłam mała na szczęście nie przeżyłam traumy związanej z byciem u dentysty. Nawet pamiętam jak rodzice mnie zawozili do lekarza stomatologa i później dostawałam nalepki „dzielny pacjent”. Myślę, że takie miłe akcenty pomagają wracać w takie miejsca.

Źródło: Facebook Perfection is Mine

Źródło: Facebook Perfection is Mine

Miałam też pamiątkę po leczeniu zęba w dzieciństwie tzw. plombę amalgamatową. Takie wypełnienie w zębie wyglądało dość nie ładnie (było ciemne). Otwierając buzię od razu rzucało się w oczy. Tylko oprócz kwestii estetycznej jest jeszcze to, że te plomby uznawane są za niezdrowe! Ponieważ zawierają rtęć! Dlatego jeśli masz taką plombę jeszcze nie wymienioną, koniecznie to zrób.

U mnie na szczęście przed założeniem aparatu na zęby trafiłam na Panią Doktor, która mi wymieniła tę plombę.

Dlaczego warto chodzić do dentysty na wizyty kontrolne?

Osobiście staram się chodzić regularnie do stomatologa. Dlatego? Bo mam komfort, że raczej „duży” ubytek mnie nie zaskoczy. Miło jest usłyszeć, że lekarz nie ma zastrzeżeń do higieny jamy ustnej i wszystkie zabiegi, które proponuje są związane z poprawieniem estetyki uśmiechu. Oczywiście czasami okazuje się, że trzeba wymienić plombę, bo robi się nieszczelna. Bądź pojawi się mała dziurka. Natomiast gdy na wizycie jesteśmy regularnie, dbamy o higienę jamy ustnej to raczej duże niespodzianki nas nie zaskoczą.

Dlaczego warto wyleczyć zęby przed ciążą?

Bo choć my do końca nie zdajemy sobie z tego sprawy, to każdy stan zapalny w jamie ustnej oddziałuje na nasz organizm.

Stany zapalne w jamie ustnej mogą oddziaływać na rozwijające się dziecko w łonie. W takim bardzo dużym uproszczeniu. Zaraz przejdę do szczegółów. Dlatego jeśli planujesz ciążę, to warto nie czekać tylko udać się do lekarza. Jeśli będą zęby będą do leczenia to od razu podejmij leczenie. Może to być kosztowne, ale zaprocentuje w przyszłości.

Jeśli planujesz ciążę, bądź długo się starasz. Warto udać się do dentysty. Być może rozwija się stan zapalny w jamie ustnej.

„Wyniki naszych badań wskazują, że obecność paradontozy jest czynnikiem opóźniającym zajście w ciążę, zwłaszcza u kobiet rasy innej niż biała” – podkreślił prezentując wyniki prof. Roger Hart z Uniwersytetu Zachodniej Australii w Perth.

(…) Najnowsze badania prof. Harta i jego kolegów wskazują, że paradontoza może być też jednym w kilku czynników utrudniających zajście w ciążę.

Naukowcy z zespołu prof. Harta analizowali wpływ choroby na poczęcie dziecka w grupie ponad 3 tys. ciężarnych kobiet, które brały udział w australijskich badaniach o skrótowej nazwie SMILE. Dane na temat planowania ciąży oraz jej wyników uzyskano dla 3416 pań, z czego 26 proc. miało paradontozę.

Okazało się, że kobiety cierpiące na to zapalne schorzenie zachodziły w ciążę średnio po ponad siedmiu miesiącach starań, podczas gdy panie bez paradontozy – średnio po pięciu.

Dokładniejsza analiza wykazała, że stany zapalne przyzębia w największym stopniu opóźniały zajście w ciążę kobietom innej rasy niż biała. Blisko 14 proc. pań z tej grupy zajście w ciążę zajmowało rok, podczas gdy wśród kobiet bez paradontozy odsetek ten wynosił nieco ponad 6 proc.

Na razie naukowcy nie potrafią wyjaśnić, dlaczego paradontoza bardziej opóźnia zajście w ciążę u kobiet rasy innej niż biała. Prof. Hart spekuluje, że u tych pań może rozwijać się po prostu silniejsza reakcja zapalna w jamie ustnej i całym organizmie.

(…) wszystkie kobiety chcące zajść w ciążę powinny dodatkowo odwiedzić swojego dentystę, aby wyleczyć paradontozę zanim poczną dziecko, podkreśla prof. Hart. Zaznacza też, że schorzenie to dość łatwo się leczy, a zapobiegać mu można regularnie szczotkując zęby i raz do roku odwiedzając stomatologa.”

Cytat pochodzi z „Choroba dziąseł może utrudniać zajście w ciążę” Nauka w Polsce

Kiedy leczyć zęby, gdy już jest się w ciąży?

Najlepszym okresem do leczenia zębów jest drugi trymestr ciąży. Gdy zajdzie potrzeba wizyty u dentysty w pierwszym trymestrze warto udać się do niego. Tylko trzeba powiedzieć, że jest się w ciąży i, w którym tygodniu. Natomiast jeśli jest możliwość zapobiegnięcia takiej sytuacji, to lepiej je wyleczyć zęby za w czasu przed stanem błogosławionym.

Polecam również wziąć partnera na kontrolę i jeśli u niego będą ubytki, to też powinien poddać się leczeniu.

Wybrane dla Ciebie

3 komentarze

 • Reply
  KasiaGosposia
  30-01-2016 at 18:07

  Mam to szczęście, że przyszła teściowa jest stomatologiem i dba o matkę swojego pierwszego wnuka/wnuczki 😀

 • Reply
  Alicja Wolska
  02-08-2017 at 15:09

  Dziękuję za tak cenne porady. 😀 Jeśli o mnie chodzi to polecam stomatologia tychy http://endo-medica.pl/

 • Reply
  Stanisław Puszczyk
  03-08-2017 at 08:42

  Dziękujemy za cenne treści! Przygotujemy się jak należy. 🙂 A przy okazji polecam stomatologia gliwice http://vita-dent.gliwice.pl/

 • Napisz komentarz

  Zapraszam
  na darmowy kurs!

  Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

  Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

  P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.