Ciąża Planowanie ciąży

Planujesz ciążę, przeczytaj!

Coraz szybciej pędzi życie. Być może jest to związane z tym, że wyznaczamy sobie cele, do których dążymy. A kiedy dojdziemy do wyznaczonego punktu. Mamy już kolejny upatrzony szczyt, który chcemy zdobyć. 🙂

Wracając do tematu chciałam napisać dzisiaj o planowaniu ciąży. Zbliża się nowy rok i nowe postanowienia 😉 W tym być może dla niektórych kobiet będzie to podjęcie decyzji o powiększeniu rodziny. 🙂

Przygotowując się do ciąży warto wykonać kilka badań, zaszczepić się i brać kwas foliowy 🙂

A więc rozpoczynamy listę sprawunków dla osób planujących ciążę:

1)Zaszczepić się warto przeciwko:
– WZW typu B – Wirusowe zapalenie wątroby typu B;
– Różyczce – szczepienie zapewni ochronę serologiczną, a także ochroni dziecko przed wadami rozwojowymi u kobiet zakażonych wirusem różyczki podczas ciąży.

W obu przypadkach jeżeli miałaś już wcześniej wykonywane szczepienie możesz zostać poproszona o zrobienie badania na poziom przeciwciał.

2) Badanie na HIV – Powinna zrobić każda kobieta planująca ciąża, ponieważ jeżeli okaże się zakażona, to w trakcie ciąży można zastosować terapię antyretrowirusową oraz poczynić kroki minimalizujące ryzyko zakażenia dziecka.

3) Kwas foliowy– Rozpoczęcie przyjmowania kwasu foliowego w dawce 0,4 mg zmniejsza ryzyko powstawania wad.

4) Alkohol – Alkoholi mówimy stanowcze NIE! Nie ma wyznaczonej szkodliwej ilości dawki dla dziecka. Dlatego nie powinnaś spożywać alkoholu. Ten zakaz obejmuje również lampkę czerwonego wina.

Jeżeli planujesz dziecko, ale:
– przyjmujesz: leki przeciwpadaczkowe – powinnaś skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym i poinformować go o swoich zamiarach. Być może zmieni Ci leki lub sposób dawkowania z uwagi na to, że starasz się o dziecko.

– występuje u Ciebie nadczynność tarczycy- warto porozmawiać z lekarzem o dostosowaniu odpowiednich dawek leku;

– chorujesz na cukrzycę przed ciążą- odpowiednie leczenie cukrzycy przed ciążą, pozwala na zminimalizowanie ryzyka powstania wad wrodzonych.

– leczysz trądzik- w tym przypadku stosowane retinoidy mogą być szkodliwe dla rozwoju dziecka. Dlatego należy porozmawiać z dermatologiem o zmianie sposobu leczenia.

Warto zaprzestać:
– palenia papierosów (o czym pewnie nie muszę pisać);
– starać się nie ulegać stresom;
– odżywiać się zdrowo i regularnie;
– spać 7-8 godzin dziennie.

Tak, naprawdę wszystko składa się na rozpoczęcie prowadzenia zdrowego stylu życia. 🙂

Planującym ciążę życzę wszystkiego dobrego i wytrwałości 🙂

P.S. Jeżeli boisz się, że zapomnisz codziennie przyjmować kwas foliowy warto wprowadzić przypomnienie w komórce 🙂

Dziękuję Ci za przeczytanie wpisu:

 • Zachęcam Ciebie do dzielenia się własnym doświadczeniem w komentarzu. Często dzięki jednemu komentarzowi powstaje wartościowa dyskusja. A ja z radością poznam Twój punkt widzenia.

 • Podaj dalej, udostępnij wpis innym potencjalnie zainteresowanym 🙂

 • Znajdziesz mnie na Facebook’u ZapytajPoloznaPL

 • Koniecznie odwiedź mnie na Instagramie nick polozna_kasia tam dziele się swoją wiedzą w postaci ktrótkich InstaStories oraz w postach. Poznasz mnie też z prywatnej strony.

 • Lubisz YouTube? Od jakiegoś czasu staram się regularnie publikować nowe filmy 🙂
  Zajrzyj tutaj.

Wybrane dla Ciebie

6 komentarzy

 • Odpowiedź
  Julia
  22-12-2009 o 17:06

  Witam Panią. Przeczytałam parę artykułów i mam taką prośbę: jeżeli Pani jest po studiach to proszę sprawdzać tekst przed zamieszczeniem go. Jest duzo błędów ortograficznych i interpunkcyjnych. Można to wybaczyć osobie bez wykształcenia. Pozdrawiam.

 • Odpowiedź
  Kasia
  23-12-2009 o 16:13

  Witam Pani Julio,

  Dziękuję za wiadomość.

  Pozdrawiam serdecznie

 • Odpowiedź
  Przyszła mama
  21-02-2014 o 12:19

  Mimo wszystko artykuł, zarówno ten, jak i poprzednie, bardzo przydatny dla takiego laika jak ja.
  Pozdrawiam

 • Odpowiedź
  Agata
  17-02-2015 o 20:29

  Witam Pani Kasiu,
  całą przygodę rozpoczęłam od darmowego kursu o ciąży, porodzie i połogu, ponieważ wiedziałam, że kiedyś przyjdzie taki dzień, że każde informacje będą mi potrzebne.
  Dziś jestem na etapie planowania rodziny i chciałabym się dowiedzieć jakie badania przed ciążą powinnam sobie zrobić.
  Na stronach i forach internetowych widzę dużo różnych informacji, jednak po konsultacji z lekarzem (internistą i ginekologiem) wychodzę z gabinetu z niczym… Dostaję jedynie skierowanie na morfologię, cukier itp. Niestety pomimo moich próźb o skierowanie na badanie na grupę krwi, przeciwciała różyczki czy wirusa WZW lekarze patrzą na mnie i mówią, że przecież takie badania będę miała do wykonania na początku ciąży.
  Jednak jak czytałam, czasem warto się zaszczepić na wiele rzeczy, a wiem też, że w ciąży nie można tego robić.

  Pytanie co teraz? Czy rzeczywiście jak mówią lekarze, przesadzam? Czy po prostu powinnam chodzić i szukać lekarza, który zwróci uwagę na moje obawy?

  Sedrecznie dziękuję za odpowiedź.

  Pozdrawiam
  Agata

 • Odpowiedź
  Vaneska
  31-08-2015 o 16:25

  Ja podczas planowania robiłam badania podstawowe-skoro one były w porządku to nie miałam czym się przejmować.Jedyne co to zaczęłam stosować Ferti Lady,które polecił mi lekarz.

  Nie szczepiłam się na nic.

  Po trzech miesiącach udało się a teraz już mogę cieszyć się macierzyństwem:)

 • Odpowiedź
  sabinkaduchess
  06-12-2017 o 14:55

  Wiadomo, że bardzo łatwo nie pić alkoholu w ciąży. Taka już nasza natura 😉 Ale nie wszystkie kobiety pamiętają, że oprócz kwasu foliowego trzeba przyjmować magnez. Ja się dowiedziałam, kiedy okazało się, że mam słabe wyniki. Od kiedy zaczęłam łykać mama dha premium to już było lepiej. Niedługo też święta, więc kobiety w ciąży powinny pamiętać, żeby za bardzo nie stresować się przygotowaniami. Nie warto!

 • Napisz komentarz

  Zapraszam
  na darmowy kurs!

  Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

  Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

  P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.