Poród

Jak przebiega poród?

Poród składa się z 4 okresów. Choć znamy w przybliżeniu termin porodu, to jednak tylko ok. 5% dzieci rodzi się w terminie. Zwykle poród odbywa się między 38-42 tygodniem ciąży.

W trakcie porodu szyjka macicy, która dotąd była zamknięta zaczyna się rozwierać.

Można powiedzieć, że pierwszy okres ma za zadanie:
– Wstawianie się główki dziecka do kanału rodnego;
– Rozwieranie szyjki macicy (do 10 cm czyli pełnego rozwarcia);
– Przygotowanie malucha do przyjścia na świat (będzie, to dla niego długa i męcząca podróż).

Akcja porodowa zwykle zapowiedziana jest przez skurcze przepowiadające, które pojawiają się na kilka dni/tygodni przed porodem. Zwykle są to łagodne skurcze, które pojawiają się i samoistnie znikają. Do innych zwiastunów porodu zalicza się odejście czopu śluzowego („zatyka” szyjkę macicy).
Ból krzyża, może pojawić biegunka lub wymioty, drżenia ciała lub odpłynięcie płynu owodniowego.

Zwykle, te wszystkie oznaki mają miejsce gdy szyjka macicy zaczyna się rozwierać lub jest rozwarta do 3 cm.

A teraz czas na kolejny etap 3-5 cm, tutaj skurcze możesz odczuwać co 3 do 10 minut, trwają około 30 sekund. Nie są zbyt silne. Ból, który odczuwają kobiety w trakcie skurczu porównują do tego, który miały w trakcie miesiączki. Inne odczucia, to ból w okolicy kręgosłupa (tutaj pomocny może być masaż tej okolicy). Natomiast w przerwie między skurczami staraj się odpoczywać. Jeśli jednak ból jest tak silny, a naturalne metody łagodzenia bólu nie zdają egzaminu. Możesz zapytać się o znieczulenie zewnątrzoponowe. Warunkiem do założenia tego znieczulenia jest brak przeciwwskazań oraz rozwarcie minimum 4 cm.

Gdy przechodzimy do kolejnego etapu 5-7 cm, to skurcze następują coraz częściej po sobie i trwają coraz dłużej. Osoba towarzysząca w trakcie porodu może nawilżać Ci suche usta skraplając na nie sól fiziologiczną lub przecierając je nawilżonym  gazikiem. Gdy następuje rozwarcie szyjki na 7 cm mówimy o kryzysie 7 cm. Tutaj kobieta często zapiera się: „NIE URODZĘ!”. Rodząca zaczyna powątpiewać w swoje siły. Paradoksalnie, te myśli świadczą o zbliżającym się końcu I okresu porodu. A organizm rodzącej zaczyna przygotowywać się do drugiego okresu porodu.

Ostatnie 2 centymetry do pełnego rozwarcia czyli 10 cm skurcze zaczynają trwać długo i następują po sobie w odstępie co minutę do trzech. Główka dziecka się obniża. Natomiast Ty poczujesz skurcze parte. Tutaj z pomocą przyjdzie Ci położna, która będzie podpowiadać Ci kiedy przeć.

Dziękuję Ci za przeczytanie wpisu:

 • Mój wpis będzie bogatszy jeśli napiszesz komentarz. Dołączysz do dyskusji. Z radością poznam Twój punkt widzenia.

 • Podaj dalej czyli podziel się wiedzą z innymi dzięki przesłaniu linku do wpisu, zamieszczeniu go na grupie bądź podzieleniu się na Instagramie czy Facebooku.

 • Chcesz więcej? Zachęcam do polubienia na Facebook’u https://www.facebook.com/ZapytajPoloznaPL/.

 • Chcesz jeszcze więcej? Moim ukochanym miejscem w sieci jest Instagram https://www.instagram.com/polozna_kasia/ polozna_kasia tam dziele się swoją wiedzą w postaci ktrótkich InstaStories oraz w postach. Poznasz mnie tam z zupełnie prywatnej strony.

 • Raczkującym miejscem jest YouTube https://www.youtube.com/channel/UC3rmaam0tObVrswe2belzHQ?view_as=subscriber. Jeśli staniesz się subskrybentem mojego kanału to o nowych filmikach dowiesz się od razu.

Wybrane dla Ciebie

1 Komentarz

 • Odpowiedź
  Julita
  15-11-2010 o 22:46

  Ja znam odpowiedz na pytanie zawarte w tytule, otoz: Jak przebiega porod? Moja odpowiedz brzmi: Za kazdym razem inaczej 🙂 MAMA DWOJKI DZIECI 😉

 • Napisz komentarz

  Zapraszam
  na darmowy kurs!

  Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

  Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

  P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.