Kampanie społeczne

Relacja z sobotnich warsztatów Po prostu Położna

W sobotę miałam przyjemność uczestniczyć w warsztatach kampanii społecznej „Po prostu Położna”. Twarzami kampanii są położna Ewa Janiuk i modelka Agnieszka Maciąg.  Myślę, że u niektórych osób zakiełkowało pytanie: „Co łączy obie Panie?” Okazało się, że bardzo dużo, ponieważ poród Agnieszki przyjmowała Ewa.  Położna otoczyła świeżo upieczoną mamę i jej maleństwo długoterminową opieką.

Jaki był cel warsztatów?

Warsztaty miały uczestnikom przybliżyć kompetencje położnej oraz zakres jej obowiązków. Informowano o spotkaniach edukacyjnych od 21 tygodnia ciąży oraz o wizytach patronażowych po narodzinach dziecka (z NFZ przysługują 4 wizyty). Podkreślano, że wszystkie kobiety mają do tego prawo, natomiast nie wszystkie o tym wiedzą.

Jak dokonać wyboru położnej?

Najlepiej podejść do dowolnie wybranej przychodni i poprosić o listę położnych. Następnie poprosić o krótką rozmowę z wybraną położną.  Takie spotkanie pozwoli Wam poznać przynajmniej część jej kompetencji. Jeśli osoba zyska Twoje zaufanie złóż deklaracje. Jeśli nie, masz prawo podziękować za rozmowę i szukać dalej.

Pamiętaj, że to Ty podejmujesz decyzję wyboru położnej. Ewa Janiuk podkreślała, że przykładowa położna może być dobra dla Zosi, ale np. Tobie może nie odpowiadać. Dlatego ważne jest, żeby tę decyzję podjąć samodzielnie.

Tutaj znajdzesz informacje o podmiotach leczniczych, które mają podpisane kontrakty z położnymi środowiskowo/rodzinnymi.

Czy można i ile razy zmienić położną środowiskowo-rodzinną?

Jeśli spotkasz się z położną i nie zaistnieje między Wami magiczna więź. „Nie będzie chemii.” Masz prawo do zmiany położnej. Raz w roku nieodpłatnie możesz ją zmienić. Jeśli chcesz zmienić położną po raz trzeci, masz do tego prawo, ale będziesz musiała za tę zmianę zapłacić.


Ewa Janiuk i Agnieszka Maciąg słusznie podkreślały, żeby solidnie przygotować plan porodu
. Gdy mamy plan, to widać oczekiwania. Wtedy łatwiej jest zacząć szukać placówki, w której zamierzamy urodzić dziecko, bo znamy kryteria wyboru np. czy mogę rodzić w dowolnej pozycji, czy mogę mieć przygaszone światło itd. Mając spisane oczekiwania Agnieszka szukała szpitala, ale okazało się, że wielu rzeczy nie można, dlatego zdecydowała się na poród w domu. Nie znaczy, to, że każda kobieta będzie chciała rodzić w domu, bywają szpitale, w których można przygasić światło i można rodzić w dowolnej pozycji. Natomiast dzięki spisanym oczekiwaniom łatwiej jest dobrać odpowiedni szpital.

Kolejnym aspektem jest określenie czego oczekujesz i potrzebujesz od personelu szpitala. Wtedy łatwiej będziesz komunikować pytania, prośby o pomoc i zyskasz większe porozumienie z osobami, które będą sprawować nad Tobą opiekę.

Nie będę streszczać warsztatów, zapraszam na następne w przyszłym roku. Dlatego warto śledzić stronę kampanii Po prostu położna.

Portal ZapytajPołożnąPL jest partnerem kampanii.

Jedną z pamiątek z warsztatów jest autograf Agnieszki Maciąg:

Sobotnie warsztaty bardzo szybko minęły. Mam nadzieję, że kampania „Po prostu Położna” zachęciła Cię do wybrania położnej i skorzystania z jej usług. 🙂

Wybrane dla Ciebie

4 komentarze

  • Reply
    Aneta
    12-12-2013 at 10:24

    w teorii wszystko brzmi pięknie, jednak w praktyce nie jest już tak różowo. zazwyczaj kobieta nie ma żadnego wpływu na wybór położnej,chyba,że słono zapłaci za ten przywilej. Położne robią swoje i jakoś mocno nie przejmują się pacjentką. Po porodzie położna środowiskowa przyszła do mnie raz, wizyta trwała może z 15 minut,od tej pory nikt się już nie interesował.

  • Reply
    moka
    13-12-2013 at 10:23

    Aneto- A Ty? Ty się zainteresowałaś ? wiesz jakie są Twoje prawa i czego możesz ( a nawet powinnaś!) oczekiwać? Ta relacja jest właśnie po to,żeby uświadomić wszystkim jakie są kompetencje i obowiązki położnej oraz jakie z tego wynikają możliwości. Nie wiem czemu „twoja” położna odwiedziła Cię tylko raz-zadzwoń do przychodni,zapytaj a jeśli potrzebujesz kontaktu z położną to po prostu o to poproś.Nie wszystko w naszym otoczeniu funkcjonuje tak jak powinno,tak jakbyśmy tego chcieli,ale to nie znaczy ,że nie warto starać się to zmienić. 😉

  • Reply
    Sylwia
    17-12-2013 at 10:35

    Wybór położnej jest bardzo waży, ja miałam wspaniałą panią Alę. Moja przyjaciółka nie miała tyle szczęścia, bo kobieta była dość obcesowa, ale jakoś dała radę!

  • Reply
    marzena25
    17-12-2013 at 11:21

    Pani Kasiu w ile witaminy A w postaci beta karotenu powinno być w preparacie witaminowym w moim jest 333 ug czy to nie za dużo?

  • Napisz komentarz

    Zapraszam
    na darmowy kurs!

    Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

    Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

    P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.