Niemowlak Pielęgnacja

Katarek u niemowląt i dzieci – jak rozpoznać i co robić?

Historia pierwszego katarku

Pamiętam, jak moja córa była mała (miała raptem kilka tygodni), a ja spanikowałam, że ma swój pierwszy katarek. Zaraz umówiłam wizytę u lekarza. Gdy Pan Doktor zobaczył nas, to wyglądałam co najmniej jak rodzic, który przychodzi z PANIKĄ. Nie wiem, czy kojarzycie taki demotywator, na którym zrozpaczony rodzic mówi do lekarza “Kichnął! Ratuj go!”. Tak ja miałam wrażenie, że zaraz moje dziecko, co kichnęło, rozwinie zapalenie płuc…

Oj tak, w pierwszych tygodniach, gdy zostałam mamą, miałam bardzo bujną wyobraźnię i byłam bardzo, ale to bardzo przewrażliwiona. Ze wszystkim biegałam do pediatry, który cierpliwie tłumaczył, że mojej córeczce nic nie jest. (Szewc bez butów chodzi ;))

Jak to jest z tym katarem, kiedy go poznać i jak działać?

Zaczniemy od tego, jak poznać katar u małego dziecka?

 • zaczyna kichać
 • ciężej oddycha
 • słychać furczenie z nosa
 • pojawiają się trudności w ssaniu (przy karmieniu piersią np. obserwuje się, że dziecko podczas jedzenia musi puścić pierś, wziąć oddech i ponownie ją zassać)
 • leci wydzielina z nosa (bezbarwna, żółtawa bądź zielonkawa (ta ostatnia może zwiastować infekcję bakteryjną – tutaj dodatkowym objawem będzie pojawienie się gorączki)

Co powoduje zatkany nos u dzieci?

 • sapkę (szczególnie obserwuje się u noworodków i niemowląt)
 • gorsze samopoczucie
 • trudności z zasypianiem
 • wybudzanie się w nocy
 • niechęć do jedzenia
 • pojawienie się wzdęć i kolek (w trakcie jedzenia zatkany nos sprzyja połykaniu powietrza)
 • stres
 • bezdechy
 • nawracające infekcje

Jakie są przyczyny zatkanego noska bądź kataru?

Choć najczęściej katar kojarzy nam się z infekcją i rozwijającą się chorobą, to przyczyna pojawienia się wydzieliny z nosa może być bardzo prozaiczna. Niestety, jeśli mieszkamy w dużym mieście, to przyczyną pojawienia się kataru może być zanieczyszczenie powietrza… Bardzo wielu rodziców czujnie analizuje powietrze pod kątem stężenia SMOG (chmura zanieczyszczonego powietrza) i od wyników pomiaru zależy, czy wyjdą na spacer z dzieckiem czy też nie.

Jako ciekawostkę powiem Wam, że czasami pojawia się katar, gdy jesteśmy zupełnie zdrowi. Tak się dzieje, gdy zmieniamy gwałtownie temperaturę otoczenia. Taką samą reakcję możemy obserwować u dzieci. Wychodząc z zimnego pomieszczenia do ciepłego pojawia się nagle katarek, który mija. Tak reaguje śluzówka nosa.

Wracając do dzieci. U noworodków bywa, że rodzice rozpoznają trudności z oddychaniem, które wynikają z suchego powietrza na sali, obrzęku śluzówki nosa.

U niemowląt z kolei katar najczęściej pojawia się w okresie ząbkowania i tutaj bywa często mylony z przeziębieniem.

Z racji tego, że nie pokazuję córy na blogu jej lala 🙂

Jak postępować z katarem u małego dziecka?

 • przepłukujemy nos solą fizjologiczną, bądź roztworem z soli morskiej, bądź roztworem soli mineralnych. U noworodków i niemowląt oraz małych dzieci możemy delikatnie odchylić głowę do tyłu. Dobrym wyborem może być tutaj na przykład Disnemar Baby, który umożliwia aplikację zarówno na stojąco, jak i na leżąco.
 • następnie usuwamy wydzielinę i wycieramy nosek
 • ponownie nawilżamy śluzówkę nosa solą fizjologiczną bądź roztworem soli morskiej bądź soli mineralnych (np. Disnemar Baby)
 • nebulizujemy, inaczej mówiąc: wykonujemy inhalacje solą fizjologiczną (ok. 15 minut)
 • ustawiamy łóżeczko pod kątem 45 stopni bądź używamy poduszki klinowej (taki kąt spania powoduje, że udrażniają się górne drogi oddechowe i dzieciom łatwiej się śpi)
  Ważne jest regularne czyszczenie noska.

Zawsze po oczyszczeniu noska należy umyć ręce.

Do małych nosków

Jak prawidłowo czyścić nos?

Opisałam powyżej, jakie działania powinny zostać wykonane u niemowlaka/ dziecka z katarem. Pewnie niewiele osób wie, że powinno się czyścić nos po jednej dziurce. Co znaczy, że wydmuchując bądź płucząc nos, jedna dziurka powinna być zatkana! To bardzo ważne.

Gdy pojawia się wydzielina z nosa, to przed czyszczeniem go u małych dzieci warto najpierw wprowadzić do dziurek nosa sól fizjologiczną, by rozrzedzić wydzielinę. Następnie usunąć wydzielinę i można ponownie rozpylić np. sól fizjologiczną, roztwór izotoniczny soli mineralnych Disnemar Baby. Taki zabieg sprawi, że po czyszczeniu śluzówka nosa będzie nawilżona. Co za tym idzie, będzie się łatwiej oddychać i nos będzie sprawniej działał, np. jeśli chodzi o węch.

Dlaczego warto zadbać by nosek dziecka był czysty i nawilżony?

Pewnie ten punkt wyda się banalny i niczym Was nie zaskoczę 😉 Oj myślę, że się mylicie. Otóż oprócz podstawowych funkcji nosa, jakimi są oddychanie i węch, pełni kilka innych:

 • budowa naszego nosa odpowiada za barwę głosu (nic dziwnego, że gdy mamy zatkany nos, od razu to słyszymy!)
 • oczyszczania – to właśnie w błonie śluzowej nosa zatrzymują się zanieczyszczenia takie jak bakterie, wirusy, pyły. Dzięki nim powietrze do płuc trafia czyste!
 • reguluje temperaturę – to dzięki nosowi nawet zimne powietrze trafia cieplejsze do płuc.

Piszę to i jestem zachwycona, jakie mamy mądre ciało, które wie, co ma robić, by było dla nas najlepiej.

Powinniśmy dbać o noski naszych dzieci

Okres zimowy sprzyja rozwijaniu się infekcji, stąd warto wdrożyć plan nawilżania noska -najlepiej codziennie. Zadbać o to, by w domu było nawilżone powietrze. Jeśli używacie nawilżacza, koniecznie sprawdźcie, czy macie ważny filtr. Ja w swoim muszę wymienić.

Stosując codziennie pielęgnację noska wypłukujesz pyłki i inne zanieczyszczenia.

Nosek dziecka jest bardzo delikatny, więc warto wybrać odpowiedni preparat i zwrócić uwagę na to, jak zbudowany jest aplikator. Ważne, żeby miał pediatryczną końcówkę i był przyjemny w użytkowaniu. Tutaj mam na myśli aspekt praktyczny – naciskamy i od razu preparat się rozpyla po śluzówce nosa pod niedużym ciśnieniem. Ponieważ dzieci są bardzo niecierpliwe, i wszystkie czynności, które robimy przy nich, powinny być wykonane szybko i sprawnie, a zarazem delikatnie. Disnemar Baby, dzięki swojej formule mgiełki, pozwala pielęgnować dziecięce noski w sposób delikatny, a jednocześnie skuteczny.

Kiedy wybrać się z katarem do lekarza?

Gdy oprócz kataru obserwujemy inne objawy świadczące o infekcji. Pojawia się gorączka. Wydzielina z nosa zmieniła kolor. Reasumując: kiedy pomimo domowych działań, stan dziecka nie poprawia się.

 

Post powstał na podstawie informacji prasowej firmy Mylan.

Wybrane dla Ciebie

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Zapraszam
na darmowy kurs!

Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.