Poród

Kiedy kobiety zaczęły rodzić w pozycji leżącej?

Pierwszą odnotowaną osobą, która rodziła w pozycji leżącej jest Louise de la Vallière. Była kochanką króla króla Francji Ludwika XIV i  rodziła w 1663 roku. Już przed narodzinami dziecka król oznajmił, że chce być przy narodzinach dziecka. Trzeba pamiętać, że wtedy jeszcze obowiązywał zakaz przebywania mężczyzn przy porodzie. Przestrzeganie tego zakazu zaczęło stopniowa maleć w momencie wynalezienia kleszczy porodowych. Ich sposób użycia także wpłynął na zmodyfikowanie pozycji kobiety rodzącej. Skutkiem tego było w XIX wieku rozpowszechnienie się pozycji leżącej. Co więcej „modne damy” właśnie w taki sposób chciały rodzić swoje dzieci. Uznawały pozycję leżącą jako tę jedną „stosowną dla dam”. Natomiast pozycja kuczna była postrzegana jako zarezerwowana dla kobiet z niższych klas społecznych.
W ten oto sposób pozycja leżąca w trakcie porodu rozprzestrzeniła się na inne kultury.

——
Bibliografia:
„Odrywam Macierzyństwo” Dr Preeti Agrawal

Dziękuję Ci za przeczytanie wpisu:

 • Zachęcam Ciebie do dzielenia się własnym doświadczeniem w komentarzu. Często dzięki jednemu komentarzowi powstaje wartościowa dyskusja. A ja z radością poznam Twój punkt widzenia.

 • Podaj dalej, udostępnij wpis innym potencjalnie zainteresowanym 🙂

 • Znajdziesz mnie na Facebook’u ZapytajPoloznaPL

 • Koniecznie odwiedź mnie na Instagramie nick polozna_kasia tam dziele się swoją wiedzą w postaci ktrótkich InstaStories oraz w postach. Poznasz mnie też z prywatnej strony.

 • Lubisz YouTube? Od jakiegoś czasu staram się regularnie publikować nowe filmy 🙂
  Zajrzyj tutaj.

Wybrane dla Ciebie

1 Komentarz

 • Odpowiedź
  Magda
  22-03-2013 o 17:16

  Ok, przedstawione skąd się wzięła ta pozycja, ale czy ona jest dobra? Czy lepsza jest jednak inna? Żyjemy w XXI wieku i kobiety powinny rodzić w najlepszej pozycji, a nie pozycji dla „dam”.

 • Napisz komentarz

  Zapraszam
  na darmowy kurs!

  Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

  Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

  P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.