Poród

Poród a media, media a poród

Uczestniczyłam dziś w spotkaniu organizowanym przez Fundację Rodzić po Ludzku, która przedstawiła jak kreowany jest wizerunek porodu w mediach, filmach i serialach. Momentami w trakcie wybuchała zagorzała dyskusja. Ponieważ są media, które mówią też o pozytywnych porodach. Natomiast do newsów, mediów masowych niestety przebijają się tragiczne historie, które budują napięcie wokół porodu. Pokazują narodziny dziecko jako wydarzenie dramatyczne. Natomiast Fundacja Rodzić po Ludzku zachęca by mówić w przestrzeni publicznej o porodzie w inny sposób. Pokazując pozytywne historie oraz mówić prawdziwie o narodzinach dziecka.

Źródło: Instagram Biumi profil położnej Kasi

Źródło: Instagram Biumi profil położnej Kasi

 

Poród wydarzeniem przełomowym

Co by nie było poród jest wydarzeniem przełomowym w życiu kobiety. Jeśli kobieta spodziewa się pierwszego dziecka. To w trakcie ciąży zachodzi w niej mnóstwo zmian, przemian naturalnych, które są dla niej nowe. W pewnym momencie u przyszłej mamy kiełkuje myśl jak będzie wyglądać u niej poród. U jednych kobiet ta myśl powoduje, że chcą poszukać i obrać najlepszą dla siebie drogę narodzin dziecka. Zaczynając od szukania stron, organizacji i spotkań mówiących pozytywnie o porodzie. Następnie dokonując wyboru miejsca narodzin, budując sobie wyobrażenie jak chcą urodzić, wybierając osobę towarzyszącą itd. Inne natomiast zaczynają zastanawiać się czy nie ma wskazań do operacyjnego zakończenia ciąży. Nie wiem czy zgodzicie się ze mną?

Poród w serialach i filmach

Poród najczęściej jest przedstawiany w serialach bardzo dramatycznie. Zgadzacie się z takim stwierdzeniem?

„Ostry dyżur”

„Chirurdzy”

„Apocalypto”

Nie przedstawiłam tutaj polskich seriali, ale w nich pojawiają się również sceny porodu. Bywa, że narodziny dziecka kończą się dramatycznie. Mam nadzieję, że scenarzyści postarają się o napisanie też pięknych scen i może pokuszą się o pokazanie np. porodu domowego. 🙂 Jak myślicie?
Jak dobrze pamiętam w filmie „Plan B” był pokazany poród w basenie, w domu, w gronie bliskich ludzi 🙂

Poznaj swoje prawa

Fundacja Rodzić po Ludzku apeluje do kobiet by wzięły w swoje ręce swój poród. Tzn. podjęły liczne decyzje, na które mają wpływ np. wybór miejsca porodu, z kim chcą rodzić, poznały swoje prawa. Z tej okazji powstały dwa piękne spoty:

Poznaj swoje prawa – piękna ikonografika Fundacji Rodzić po Ludzku

Czekam na Wasze refleksje 🙂

Jeśli macie poród za sobą możecie podzielić się refleksją na jego temat.

Dziękuję Ci za przeczytanie wpisu:

 • Zachęcam Ciebie do dzielenia się własnym doświadczeniem w komentarzu. Często dzięki jednemu komentarzowi powstaje wartościowa dyskusja. A ja z radością poznam Twój punkt widzenia.

 • Podaj dalej, udostępnij wpis innym potencjalnie zainteresowanym 🙂

 • Znajdziesz mnie na Facebook’u ZapytajPoloznaPL

 • Koniecznie odwiedź mnie na Instagramie nick polozna_kasia tam dziele się swoją wiedzą w postaci ktrótkich InstaStories oraz w postach. Poznasz mnie też z prywatnej strony.

 • Lubisz YouTube? Od jakiegoś czasu staram się regularnie publikować nowe filmy 🙂
  Zajrzyj tutaj.

Wybrane dla Ciebie

1 Komentarz

 • Odpowiedź
  Chabrowa
  04-05-2016 o 09:23

  Poczytałam sobie troszkę o moim szpitalu i jasno pisze, że kontakt skóra-skóra trwa od 5 do 30 minut. Liczyłam jednak na te 2 godziny 🙁

 • Napisz komentarz

  Zapraszam
  na darmowy kurs!

  Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

  Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

  P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.