Poród

Koło porodowe

Wiesz, że koło porodowe zaprojektował mężczyzna i to nie położnik, a artysta? 🙂

Wynalazca przeszedł operację na kręgosłup. Po operacji musiał spędzić długi czas w łóżku, a chciał przyjąć pozycję wertykalną. Przyszła jemu na myśl, że kobiety w trakcie porodu mają takie same pragnienia.

Zachęcam Cię do obejrzenia filmu o kole porodowym. Podczas oglądania poznasz również opinię kobiet, które rodziły na nim oraz poznasz wynalazcę tego urządzenia:


Koło porodowe
jest nowoczesnym modelem łóżka porodowego, który pozwala na przyjmowanie pozycji wertykalnej. Dostępny jest w nielicznych jeszcze klinikach, szpitalach w Polsce. Stosowany jest na całym świecie (w Europie, Japonii i innych krajach azjatyckich). Natomiast pacjentki chwalą sobie porody na kole porodowym, ponieważ będąc w nim mogą przybrać dowolną pozycję.

Warto zwrócić uwagę, że w ostatnich latach jest trend do powrotu porodów naturalnych. Stąd wracamy do wykorzystywania siły ciążenia, a także naturalnych pozycji porodowych. Natomiast na tradycyjnym łóżku porodowym, dziecko rodzi się „pod górkę”. Biorąc pod uwagę w tym stwierdzeniu, budowę miednicy kostnej.

Na stronie producenta możemy przeczytać, że koło porodowe wygląda rodem jakby było z science-fiction, a nie medyczną innowacją 🙂 Trudno się z tym nie zgodzić zważywszy na jego nowoczesny wygląd. Koło porodowe ma wyprofilowane siedzenie, możliwość kontroli obrotu spirali oraz użycia pilota 🙂 Dodatkową siłą działająca jest siła grawitacji.

Jako ciekawostkę można przetoczyć odkryte najstarsze rysunki przedstawiające poród na skałach w centralnej części Sahary. Na malunkach są kobiety rodzące na stojąco, później używające specjalnego kamienia porodowego.

Jedno z kół porodowych znajduje się w Białymstoku.

„– Grawitacja troszeczkę w tym pomaga i ułożenie pacjentki. Kobieta nie leży na wznak cały czas, nie ma bóli krzyża, nie ma ucisku na żyły wrotne – objaśnia Krzysztof Arciszewski z Białegostoku.”

Cytat pochodzi z materiału TVP o kole porodowym.

Jeśli rodziłaś na kole porodowym, podziel się z nami swoją opinią na jego temat 🙂

Dziękuję Ci za przeczytanie wpisu:

  • Zachęcam Ciebie do dzielenia się własnym doświadczeniem w komentarzu. Często dzięki jednemu komentarzowi powstaje wartościowa dyskusja. A ja z radością poznam Twój punkt widzenia.

  • Podaj dalej, udostępnij wpis innym potencjalnie zainteresowanym 🙂

  • Znajdziesz mnie na Facebook’u ZapytajPoloznaPL

  • Koniecznie odwiedź mnie na Instagramie nick polozna_kasia tam dziele się swoją wiedzą w postaci ktrótkich InstaStories oraz w postach. Poznasz mnie też z prywatnej strony.

  • Lubisz YouTube? Od jakiegoś czasu staram się regularnie publikować nowe filmy 🙂
    Zajrzyj tutaj.

Wybrane dla Ciebie

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Zapraszam
na darmowy kurs!

Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.