Książek Recenzje

Kominek zdradza tajniki blogowania – recenzja książki

Dziś o książce dalekiej od tematyki bloga, ale niezbędnej dla każdego blogera. 🙂
Jeśli tworzysz bloga, bądź zamierzasz, to koniecznie musisz to przeczytać .

Kominek Tomek Tomczyk w 2005 roku założył bloga na platformie blox, jego tematyka była dość wulgarna i opisywała relacje damsko-męskie. Dawno temu słyszałam, że fajny jest Kominek i weszłam na bloga, ale powiem szczerze, że mnie nie zachwycił, był nie dla mnie. Nie zostałam jego czytelniczką, choć było widać przez ilość komentarzy, że był czytany. Kominek z biegiem czasu zmienia się, jego blogi też ewaluowały. Powstał kominek.tv tam zawitałam za sprawa jakiegoś medium (chyba tv). Potem wylądowałam na którymś z nowych blogów i przeczytałam super tekst o marzeniach. Czy nie każdy z nas ma pewne marzenia, tak dokładne jak spacer w konkretnym, miejscu, przebudzenie się w pokoju z widokiem na… Jego wpis poruszał serce, był o wizji i jej spełnieniu się 🙂

Wracając do tematu mignęła mi informacja, że została wydana pierwsza książka blogera. Pojawiło się też hasło: „biblia dla blogera”. Przeczytam książkę „Bloger” jednym tchem 🙂 Uwielbiam takie publikacje. Kiedy czytałam, mówiłam współdomownikom, żeby mi nie przeszkadzać, że już, zaraz skończę książkę. 🙂 Mogłam sobie na ten luksus pozwolić, bo jestem chora, a książka umiliła mi czas.

Rzeczywiście to jest biblia dla blogera. Kominek zdradza od czego zacząć blogowanie, jaki system do blogowania wybrać na początku oraz zastanowić się nad nazwą bloga. Słuszna jest uwaga by wybrać nick/nazwę najbardziej neutralna. Zmieniamy się, pomysły ewoluują 🙂 Podpowiada, żeby zastanowić się nad tematyką jaką chcemy poruszać na blogu. Jak pisać ciekawe teksty. Pisze też jak dbać o czytelników by zostali i odwiedzali bloga. A także o naturalnej kolei rzeczy, że czytelnicy też odchodzą. Przetacza też błędy jakie popełniają blogerzy. Muszę powiedzieć, że ja robię stanowczy błąd pisząc za rzadko…. Staram się zawsze, żeby tekst był dla Was ciekawy. Ostatnio pozostawiam sobie na bardziej frywolne podejście do tematu. Stąd wpisy o świętach, sylwestrze i urlopie, a także recenzja tej książki. 🙂
Kominek porusza też temat krytyki, chamskich komentarzy, które mają zniechęcić do pisania. Chyba każdy bloger choć raz przeczytał taki komentarz. Pisze jak sobie radzić z takimi sytuacjami.

Oprócz złotych rad Kominka przeczytacie też wypowiedzi innych blogerów. Co bardzo urozmaica książkę i pozwala odetchnąć od stylu Kominka 😉 dowiecie się też o historii Kominka, kiedy wpadł na pomysł blogowania i jakie były jego początki, jak ewaluowały blogi. Jakie mieli zdanie o nim jego znajomi itd.

Po lekturze książki przyznam się, że zasiadłam do internetowego kominka.es i kominka.in. Przeczytałam ciekawe wpisy 🙂 Zaskoczona byłam ilością odsłon wpisów 🙂 i powiem, że przy Kominku jestem malutką blogerką 😉 ale ze swoja niszą w końcu piszę o ciąży, porodzie i macierzyństwie 🙂 przez 4 lata zmieniłam się, moje wpisy się zmieniły, mam nadzieje, że na lepsze ale wciąż muszę pracować nad jakością tekstów, bo wciąż mogą być doskonalsze. Pisane powinny być częściej i ciekawiej.

Reasumując polecam książkę „Bloger” Tomka Tomczyka 🙂

Swoją przeczytałam w formie ebooka, spodobała mi się ta forma czytania, mogę podkreślać, notować i robić zakładki 🙂 Jeśli jeszcze nie czytaliście w tej formie książki, to polecam. A książka Kominka kosztuje tylko 19 zł w wersji ebook.

P.S. Powyższe zdjęcie, to fragment książki, który wzrusza. Tekst o latawcu porusza serca, serio. Polecam.

Dziękuję Ci za przeczytanie wpisu:

 • Zachęcam Ciebie do dzielenia się własnym doświadczeniem w komentarzu. Często dzięki jednemu komentarzowi powstaje wartościowa dyskusja. A ja z radością poznam Twój punkt widzenia.

 • Podaj dalej, udostępnij wpis innym potencjalnie zainteresowanym 🙂

 • Znajdziesz mnie na Facebook’u ZapytajPoloznaPL

 • Koniecznie odwiedź mnie na Instagramie nick polozna_kasia tam dziele się swoją wiedzą w postaci ktrótkich InstaStories oraz w postach. Poznasz mnie też z prywatnej strony.

 • Lubisz YouTube? Od jakiegoś czasu staram się regularnie publikować nowe filmy 🙂
  Zajrzyj tutaj.

Wybrane dla Ciebie

2 komentarze

 • Odpowiedź
  Ewela Ewel
  28-01-2013 o 21:42

  zdecydowanie zachęciłaś mnie do lektury 🙂

 • Odpowiedź
  Design your life
  10-02-2013 o 19:46

  Książka Kominka to moim zdaniem najlepsze wydanie na temat blogowania, jakie się pojawiło – i to nie tylko w Polsce. Miałam przyjemność czytać kilka zagranicznych poradników, wszystkie były takie same i mówiły o tych samych banałach. U Tomka jest zupełnie inaczej. Chociaż prawdę mówiąc dopiero po lekturze Blogera zostałam jego stałą czytelniczką 🙂

 • Napisz komentarz

  Zapraszam
  na darmowy kurs!

  Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

  Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

  P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.