Maluszek Poród

Kontakt skóra do skóry – cykl ciekawostki noworodka

Kontakt skóra do skóry #ciekawostkinoworodka

Jak przebiega kontakt skóra do skóry po porodzie naturalnym?

Gdy rodzi się noworodek i ląduje na brzuchu mamy, to zaczyna się pierwsze spotkanie z mamą.

Co dalej?

Następnie jest szybko osuszamy z wód płodowych, wycierany z krwi. Przyznam, że zdarzają się dzieci urodzone tak czyste jakby wyszły z kąpieli. Bądź tak umazane krwią jakby stoczyły wielki bój.

Patrząc na maluszka możemy zobaczyć, że gdzie niegdzie jest na nim maź płodowa przypomina gesty krem źle rozsmarowany . Więcej o mazi płodowej znajdziesz w tym wpisie. Maluszek osuszony, przykryty ręcznikiem bądź kocykiem z założoną czapeczką (dzieci bardzo szybko tracą ciepło przez głowę, a w pierwszej dobie są na to szczególnie wrażliwe w końcu urodziły się do zupełnie nowego środowiska. Musimy bardzo zadbać o to by się nie wychodziły).  Noworodek spędza czas na maminej klatce piersiowej. Nazywamy ten czas kontaktem skóra do skóry.

Ile trwa kontakt skóra do skóry?

Jeśli mama i dziecko czują się dobrze, to pierwszy kontakt trwa około 2 godzin. Powinien zakończyć się karmieniem piersią.

Co się dzieje w ciągu tych dwóch pierwszych godzin po narodzinach?

Kobiety najczęściej są rozpromienione, radosne nie mogą się na patrzeć na dziecko. Ponieważ w chwili urodzenia dziecka zalewają je hormony szczęścia. Choć to nie jest reguła. Maluszki również różnie się zachowują. Inne popłakują, ale stosunkowo szybko przy mamie się uspakajają. Niektóre zaczynają przysypiać. Potem zaczynaja coraz bardziej otwierać oczy. Później zaczynaja się wiercić i szukają piersi!

Pierwszy kontakt skóra do skóry a karmienie piersią

UWAGA! Jeśli pozwolimy noworodkowi na samodzielność to okaże się, że sam podpełznie do piersi. Po angielsku termin brzmi „brest crawl”. Jak będzie na wysokości brodawki to ruchami „dziobania” będzie próbować złapać pierś.  Za pierwszym, za drugim razem może jemu się nie udać ale jak poczekamy cierpliwe to się uda.  Bywa, że pod koniec pierwszego kontaktu intuicyjnie mamy same zaczynaja przystawiać dzieci do piersi. Bądź z pomocą przychodzą położne.
Noworodki po narodzinach są najbardziej aktywne i warto to wykorzystać. Później będą tez potrzebować czasu na regenerację.

Zobacz ile terminacji ma w sobie noworodek, instynktu by dopełznąć do piersi i ją zassać:

A co z kontaktem skóra do skóry, jeśli mam cięcie cesarskie?

Warto zapytać czy w danej placówce szpitalnej praktykowany jest kontakt skóra do skóry po narodzinach dziecka. Jeśli na sali operacyjnej nie ma takiej możliwość. Można zawsze poprosić by po kangurował tata.

P.S.: Pomyślałaś przerażona -> Nie kangurowałam

Możesz kontakt skóra do skory, kangurowanie rozpocząć w dowolnym momencie ❤️

Jak podoba Ci się ciekawostka noworodkowa? Kangurowałaś dziecko/ dzieci? Planujesz?

P.S.: Niektóre dzieci wręcz uwielbiają być kangurowane. Wtedy uspakajają się i wyciszają. Nic dziwnego, czują ciepło rodzica, bezpieczeństwo oraz słyszą bicie serca.

Wybrane dla Ciebie

2 komentarze

 • Reply
  Kasia
  04-05-2019 at 19:55

  U nas niestety w pierwszej ciąży nie było takiej możliwości, bo mają została zabrana od razu na badania i do inkubatora, się teraz mam nadzieję, że nam się to uda, bardzo bym tego chciała

  • Reply
   Położna Kasia
   05-05-2019 at 14:47

   Kasiu trzymam kciuki, żeby tym razem się udało. Pamiętaj, że kangurowanie można rozpocząć w dowolnym momencie 🙂

  Napisz komentarz

  Zapraszam
  na darmowy kurs!

  Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

  Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

  P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.