Położna

Niezwykłe położne w Afryce

Inspiracją do tego tekstu jest materiał zrealizowany przez Martynę Wojciechowską o „Sudańskiej położnej odbierającej nawet 50 porodów”!

Materiał jest szokujący. Opowiada  o tym jak przebiegają porody w kraju afrykańskim, w którym warunki sanitarne są tragiczne… Bardzo dużo jest kobiet rodzących, są wychudzone, biedne, obolałe. W Sudanie położna przyjmuje około 40 – 50 porodów na dzień! Jedna położna! W naszym kraju jeśli w szpitalu urodzi się 40 dzieci mówi się, że bardzo dobrze prosperuje, pracuje w nim więcej położnych.

Zachęcam do obejrzenia materiału Dzień Dobry TVN, który stanowi zapowiedź odcina z cyklu „Kobieta na krańcu świata” – Cud narodzin:

Pełny odcinek możecie obejrzeć klikając na poniższy obrazek:

Z pewnością po obejrzeniu materiału nagle okazuje się, że nasze szpitale nie są takie złe. Okazuje się, że mamy bardzo dużo sprzętu, a i personelu medycznego też w gruncie rzeczy jest z sporo. Choć jak wiadomo wciąż jest za mało sprzętu do ilości potrzebujących itd. Paradoksalnie jak porównamy nasze szpitale ze światowymi klinikami znowu pojawi się kontrast, bo życie jest pełne kontrastów.

Myślę, że wciąż warto walczyć o intymność w porodzie, żeby rodzące chciały wykorzystywać wszystkie możliwości jakie dają jej polskie porodówki. Akcje i kampanie Fundacji Rodzić po Ludzku są ważne. Choć po obejrzeniu materiałów z Afryki możemy pomyśleć, ale jesteśmy egoistkami, przecież nie jest tak źle…

W afryce zbyt wiele takich możliwości nie ma, bardzo wielu rzeczy brakuje. Natomiast jest szansa, że z czasem, to się zmieni.  Tutaj chciałam wspomnieć o niezwykłej polskiej położnej Magdzie Krawczyk. Wyjechała na misje do Zambii, po pewnym czasie gdy za klimatyzowała się, zaczęła wprowadzać delikatne zmiany,  żeby pomóc rodzącym. Na tyle na ile jej pozwoli, na tyle na ile miała możliwości. Historię Magdy usłyszałam na konferencji „Narodziny Bez Przemocy, wzruszyłam się, to co przeżyła, co zrobiła jest niesamowite i tego się nie opisze. Znalazłam jej wystąpienie dostępne w internecie, koniecznie posłuchajcie:

Krótkie podsumowanie: W POŁOŻNYCH JEST SIŁA! 🙂

Dziękuję Ci za przeczytanie wpisu:

  • Mój wpis będzie bogatszy jeśli napiszesz komentarz. Dołączysz do dyskusji. Z radością poznam Twój punkt widzenia.

  • Podaj dalej czyli podziel się wiedzą z innymi dzięki przesłaniu linku do wpisu, zamieszczeniu go na grupie bądź podzieleniu się na Instagramie czy Facebooku.

  • Chcesz więcej? Zachęcam do polubienia na Facebook’u https://www.facebook.com/ZapytajPoloznaPL/.

  • Chcesz jeszcze więcej? Moim ukochanym miejscem w sieci jest Instagram https://www.instagram.com/polozna_kasia/ polozna_kasia tam dziele się swoją wiedzą w postaci ktrótkich InstaStories oraz w postach. Poznasz mnie tam z zupełnie prywatnej strony.

  • Raczkującym miejscem jest YouTube https://www.youtube.com/channel/UC3rmaam0tObVrswe2belzHQ?view_as=subscriber. Jeśli staniesz się subskrybentem mojego kanału to o nowych filmikach dowiesz się od razu.

Wybrane dla Ciebie

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Zapraszam
na darmowy kurs!

Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.