Kampanie społeczne

Opowiem o wspaniałej kampanii „Po prostu położna”

Portal ZapytajPołożna.PL został partnerem wspaniałej kampanii „Po porostu położna” realizowanej pod patronatem portalu SiostraAnia.pl.

Zaraz pokrótce przedstawię cel kampanii. Chciałam tylko przybliżyć Wam pewien fakt: Kobieta jak zobaczy dwie kreseczki na teście ciążowym, to gdzie biegnie? Do lekarza…
Bardzo niewiele osób wie, że ciążę może prowadzić położna. W momencie kiedy położną zaniepokoją wyniki badań, bądź zaobserwowane objawy u pacjentki to wtedy konsultuje ją z lekarzem. Bywa, że wtedy lekarz przejmuje opiekę nad pacjentką. Reasumując: My położne możemy prowadzić ciążę fizjologiczną czyli taką, która przebiega prawidłowo. Niestety w naszym kraju niewiele jest położnych, które sprawują opiekę nad przyszłą mamą.  Natomiast w przyszłości jest szansa, że to się zmieni. Natomiast w każdej przychodni jest położna rodzinna, którą każda z nas wybiera. Właśnie z nią można spotykać się w trakcie ciąży na tzw. bezpłatne godzinny edukacyjne.  Organizatorzy kampanii przeanalizowali obecną sytuację przyszłych mam i doszli do wniosku:

„Z naszych analiz wyłonił się obraz ciężarnej regularnie odwiedzającej lekarza, przebadanej i uświadomionej o możliwych dolegliwościach, jednak nie do końca spokojnej, radosnej z powodu ciąży, raczej niepewnej porodu i obawiającej się bólu. O te aspekty emocjonalne, przygotowanie do zmiany jaką jest rodzicielstwo oraz przygotowanie do porodu dbać bowiem powinna położna, jednak badania wykazały, iż kobiety w większości pierwszy raz spotykają ją podczas porodu.

Właśnie kampania „Po prostu położna” edukuje kobiety, że mogą skorzystać z usług położnych.

„To wszystko zdecydowało o zorganizowaniu przez nas ogólnopolskiej kampanii społecznej Po Prostu Położna,której głównym celem jest uświadomienie kobiet w ciąży, że od 21. tygodnia ciąży raz w tygodniu, a od 32. tygodnia ciąży dwa razy w tygodniu, mogą korzystać z bezpłatnych spotkań edukacyjnych z położną, podczas których zapewni im ona między innymi emocjonalne wsparcie, przygotuje do porodu, pomoże w opracowaniu planu opieki okołoporodowej oraz rozwieje wątpliwości związane z porodem. Oczywiście, zauważywszy jakiegolwiek niepokojące objawy ze strony kobiecego organizmu lub jej ciąży, odeśle ją do lekarza ginekologa.”
Cytaty:  Z informacji prasowej kampanii

Kampanię wspierają:

Ewa Janiuk – jest ekspertem kampanii, ma ogromne doświadczenie jest położną od ponad 26 lat aktywnie zaangażowana w działalność w środowisku położniczym, współautorka książek o tematyce okołociążowej i okołoporodowej, organizatorka i prelegentka wielu konferencji krajowych i zagranicznych.

 

 

Agnieszka Maciąg – jest twarzą kampanii, modelka, dziennikarka, prezenterka, piosenkarka, pisarka oraz wielbicielka zdrowej kuchni i świadomego życia.

 

 

Zapraszam do obejrzenia odcinka Dzień Dobry TVN „Położne obchodzą swoje święto„.

Śledźcie stronę kampanii „Po prostu położna” na niej znajdziecie informacje o warsztatach oraz listę położnych prowadzących edukację kobiet w ciąży będące po 21 tygodniu.

Wybrane dla Ciebie

2 komentarze

 • Reply
  Gosia
  25-10-2013 at 17:28

  Niestety mieszkam w małej miejscowości i wizyty edukacyjne są tu raczej nie promowane. Tak samo jak wizyty patronażowe, które ograniczają się w sumie tylko do jednego spotkania – sprawdzenia czy dziecko nie jest zaniedbywane. Mimo że jestem w pierwszej ciąży położna nie zaproponowała mi wizyt edukacyjnych. Kiedy już się o nich dowiedziałam i zapytałam o nie sama to owszem potwierdziła taką możliwość ale zaznaczyła że nie ma za bardzo czasu na takie edukacje. Czyli na pewno nie co tydzień, raczej raz w miesiącu. Nie stać mnie na prywatną szkołę rodzenia i myślałam że takie spotkania pomogą mi przygotować się do porodu i opieki nad synkiem.
  Wiem że w miastach jest inaczej – moja szwagierka miała doskonałą opiekę położnej, taką o której piszesz w artykule.

 • Reply
  Marta
  14-11-2013 at 13:17

  Do Gosi To że położna przychodzi na wizytę patronażową tylko raz i odmawia w sumie edukacji to należołoby zgłosić do NFZ bo to oznacza że nie realizuje kontrakty. Za patronaże i za edukację NFZ płaci dodatkowe pieniądze. No oczywiście nie położnej ale zakładowi pracy. Standard opieki okołoporodowej (a jest to Rozporządzenie Ministra Zdrowia czyli nie byle jaki dokument) mówi ze wizyt patronażowych ma być minimum 4. Gosiu. Poszukaj w ościennych miejscowościach położnej. Możesz mieć swoją położną gdzie zechcesz. Powodzenia.

 • Napisz komentarz

  Zapraszam
  na darmowy kurs!

  Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

  Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

  P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.