Aktualności Kampanie społeczne

Rozpoczął się Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy

Tak się złożyło, że dzisiaj rozpoczyna się tydzień walki z rakiem szyjki macicy.

Nasuwa się pytanie jak możemy walczyć z rakiem szyjki macicy?
Jak zapobiec rozwojowi choroby?

A konkretnie co my możemy zrobić?
Otóż nie ma nic prostszego od wykonywania regularnie cytologii czyli raz na rok 🙂
Innym sposobem jest wykonanie przeciw HPV. Na razie szczepienie jest płatne odbywa się w 3 turach.

Dziś wykonałam badanie cytologiczne. Zapewne kobiety, które są w ciąży miały je wykonywane, a kobiety po porodzie, albo planujące ciążę powinny takie badanie wykonać. Tak na prawdę każda kobieta bez względu na wiek jeżeli rozpoczęła współżycie powinna wykonywać badanie co roku 🙂 Także najlepiej wybrać sobie 1 miesiąc i co roku chodzić na badanie cytologiczne i kontrolę do ginekologa.

A teraz przedstawię najważniejsze (moim skromnym zdaniem informacje na temat Tygodnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Trwa  od 19 – 23 stycznia.  To już 4 edycja tej akcji.

Kilka danych statystycznych:
„Około 30 polskich samorządów szczepi już przeciw wirusowi HPV, odpowiedzialnemu za raka szyjki macicy

W 27 krajach świata szczepienia przeciw HPV są finansowane z pieniędzy publicznych

W Polsce szczepienia przeciw HPV trafiły do kalendarza szczepień zalecanych przez Ministra Zdrowia

Warszawa, 15.01.2009

Ostatnie dostępne dane z Krajowego Rejestru Nowotworów są równie zatrważające, jak te z lat wcześniejszych. W 2006 roku na raka szyjki macicy zapadło w Polsce 3226 kobiet. 1824 z nich zmarło, choć rak szyjki macicy jest jednym z nielicznych nowotworów, którego wykrycie na wczesnym etapie, umożliwia całkowite wyleczenie.”  <- Należy pamiętać, że wczesne wykrycie zmian w szyjce macicy z reguły można całkowicie wyleczyć !!! Warunek to wykonywanie regularnego badania cytologicznego.

„Cytologia przede wszystkim

Od lat problemem w Polsce jest niska zgłaszalność kobiet na badania cytologiczne. Przyczyną raka szyjki macicy są określone typy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Powszechność zakażeń wirusem HPV jest wysoce alarmująca – szacuje się, że ponad połowa dorosłych w pewnym momencie swego życia ulega zakażeniu wirusem HPV. Od chwili zakażenia do rozwoju raka inwazyjnego mija 5-10 lat. Teoretycznie to wystarczająco dużo czasu, aby wykryć chorobę w stadium, w którym jest w pełni uleczalna, jednak w Polsce za rzadko dochodzi do wykrycia zmian na tym etapie choroby.
Ogólnopolski Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, umożliwia kobietom w wieku od 25 do 59 lat wykonywanie raz na trzy lata bezpłatnych badań cytologicznych. (Mój komentarz: jeżeli rozpocznie kobieta współżycie, nie zależnie od wieku powinna wykonywać badanie cytologiczne. Chociaż np. ma 18 lat. Badanie cytologiczne nie jest drogie kosztuje 30 zł. Warto je wykonywać regularnie.) Światowe statystyki pokazują, że taka częstotliwość badań wystarczyłaby do znaczącej redukcji zachorowań na inwazyjnego raka szyjki macicy. Warunkiem koniecznym jest jednak regularność i powszechne wykonywanie tych badań.
– To kwestia kluczowa, by kobiety wśród tak wielu zajęć i aktywności, w życiu, w którym wszystko jest tak niezmiernie ważne, znalazły 15 minut – choćby raz na dwa lub trzy lata – by odwiedzić poradnię ginekologiczną. Ten kwadrans, podczas którego pobrana zostanie cytologia, uratuje życie wielu tysiącom Polek. – mówi wiceprezes Polskiego Towarzystwa Profilaktyki Zakażeń HPV, profesor Marek Sikorski. – I to jest celem kampanii „Chronię życie przed rakiem szyjki macicy”. Znani polscy artyści,wspólnie ze środowiskiem medycznym oraz partnerami Kampanii przekonują kobiety, że ich zdrowie i życie są wartościami, które trzeba i można skutecznie chronić.

Tydzień, który trwa cały rok

Od trzech lat, kampanii „Chronię życie przed rakiem szyjki macicy” towarzyszy kalendarz, w którym znani polscy artyści wyrażają swoje poparcie dla akcji, mającej przekonać Polki do regularnych badań profilaktycznych. Za każdym razem przesłanie jest to samo, choć akcenty są różnie rozłożone. Najpierw znane Polki zachęcały do badań profilaktycznych i oswajały opinię publiczną z intymnym i niełatwym dla wielu osób tematem. W następnej edycji położono nacisk na rolę rodziny i na konieczność dbania nie tylko o siebie ale także o bliskich (o córki, matki, żony…). W trzeciej edycji kalendarza zwrócono uwagę na rolę przyjaciół…
Kalendarz pozwala żyć idei Tygodnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy przez cały rok. W kolejnych miesiącach z jego kart patrzą na nas kolejne znane Polki wraz ze swoim bliskimi i przyjaciółkami przekonując, że warto dbać o nasze życie.
W samym tygodniu, przewidziano nie tylko premierę kalendarza Kampanii, ale przede wszystkim szeroką akcję edukacyjną, prowadzoną w 10 dużych miastach. Odbędą się w nich spotkania z lekarzami a w 67 sklepach sieci Sephora w całej Polsce od 19 do 23 stycznia rozdawane będą materiały informacyjne na temat profilaktyki raka szyjki macicy.
Tygodniowi Walki z Rakiem Szyjki Macicy patronuje cały szereg towarzystw medycznych, instytucji i stowarzyszeń.
Każda możliwość dotarcia z informacją do kobiet w różnym wieku, mieszkających w każdym zakątku Polski, jest niezwykle ważna. Akcje często odbywają się w dużych miastach, gdzie kobiety i tak mają zdecydowanie lepszy dostęp do usług medycznych. Poprzez organizację spotkań regionalnych, chcemy oddziaływać także na mniejsze ośrodki i zwracać szczególną uwagę na to, aby żadna Polka nie miała problemu z dostępem do profilaktyki zdrowotnej – mówi Beata Mirska ze Stowarzyszenia Damy Radę.

Szczepienia przeciw HPV w Polsce i na świecie

Już 27 krajów zdecydowało o finansowaniu szczepień przeciw HPV ze środków publicznych. Są wśród nich między innymi USA i Australia, ale największą grupę stanowią państwa europejskie.
W Polsce szczepienia przeciw HPV trafiły na razie do kalendarza szczepień zalecanych. Na tę informację czekało wiele samorządów, które chcą dołączyć do rosnącego grona miast i gmin, które już stosują aktywnie tę formę profilaktyki raka szyjki macicy. Są wśród nich duże ośrodki – takie jak Gdynia, Poznań czy Lublin, ale także wiele innych. W dwóch miastach rolę organizatorów akcji profilaktycznych wzięły na siebie fundacje. W Łodzi Fundacja dla Dzieci z Chorobami Nowotworowymi „Krwinka”, zaś w Jastrzębiu-Zdroju Fundacja Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej.”
Tekst pochodzi ze strony: http://www.hpv.pl/index/archiwum/6177.html

Hasło kalendarza 2008 to: „Dbamy o nasze życie” ze zwróceniem uwagi, że przyjaźń to odpowiedzialność. W kalendarzu znajdują się zdjęcia znanych polskich artystek z przyjaciółkami 🙂

Pierwsze pięć „zdjęć miesięcy” prezentuje na łamach bloga 🙂

Styczeń -Anita Lipnicka z przyjaciółką Alicją Stępniewicz
Kalendarz 2009 Lipnicka

Luty – Małgorzata Niemen z przyjaciółką Joanna Forsberg
Kalendarz 2009 luty Niemen

Marzec

Kwiecień – Grażyna Wolszczak z przyjaciółką Justyną Grelus

Maj
Kalendarz 2009 Scibakowna

Maj – Ania Dąbrowska z przyjaciółką Katarzyną Piszek

O kalendarzu można przeczytać na stronie: http://www.hpv.pl/index/archiwum/6176.html

Wybrane dla Ciebie

5 komentarzy

 • Reply
  macphist
  27-01-2009 at 14:37

  Witam!
  mam do sprzedania ten kalendarz. Zainteresowanych proszę o kontakt [email protected]

 • Reply
  Paula
  11-02-2009 at 02:20

  Jak przypomnę sobie o tym Tygodniu Walki z Rakiem Szyjki Macicy to myślę że słyszałam o nim tylko ze strony Pani Kasi. A to chyba nie tak miało być. Fakt – że nie oglądam telewizji. Pomysł fajny, ale dokładnie nie wiem co jest celem tego Tygodnia? Myślę że fajne byłyby jakieś darmowe badania, zniżki, warsztaty? Napiszcie czy Wy skorzystałyście jakoś na tej kampanii?

 • Reply
  Kasia
  11-02-2009 at 18:44

  Pani Paulo, mogę dodać ze swojej strony, że spotkałam się z akcją tańszych szczepionek przeciwko HPV na czas trwania Tygodnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy.

  Mam nadzieję, że lekarzy ten tydzień zmobilizował to porozmawiania przez chwilę z pacjentką o wadze badania cytologicznego, ryzykownych zachowaniach, które mogą sprzyjać zarażeniu HPV. Oczywiście takie rozmowy powinny być prowadzone zawsze przy wizycie. Obowiązkowo proszę pamiętać o wykonywaniu badania cytologicznego.

 • Reply
  Paula
  13-02-2009 at 02:26

  Pani Kasiu ale ja i tak uważam że to za mało, i niby reklama jest, hasła są i tyle. Zdecydowanie za mało.
  A rozmowy w gabinecie ginekologicznym są czymś normalnym.
  Aby za rok – kobiety więcej skorzystały na tym Tygodniu Walki z Rakiem Szyjki Macicy, bo kalendarz wiele nie zdziała (to raczej reklama dla aktorek i piosenkarek).

 • Reply
  Justyna
  18-01-2010 at 10:08

  Chciałabym sprawdzić co kobiety wiedza o raku szyjki macicy?bo jeśli wiedza dużo jest szansa,że kiedyś polcscy ginekolodzy bedą jeździć do krajów Trzeciego Świata żeby zobaczyć jak wyglada ta choroba:)dziś?jeszcze wszystko przed nami..
  Zapraszam do wypełnienia ankiety-
  http://www.ankietka.pl/ankieta/32545/wiedza-kobiet-na-temat-profilaktyki-raka-szyjki-macicy.html

  Z góry bardzo dziękuję.

 • Napisz komentarz

  Zapraszam
  na darmowy kurs!

  Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

  Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

  P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.