Poród Produkty dla niemowląt

Pakowanie torby do szpitala teoria a praktyka – rzeczy dla dziecka

O tym jak proponuję się spakować pisałam we wcześniejszym poście: „Pakowanie torby do szpitala teoria a praktyka – rzeczy dla mamy„. Dzisiaj na własnym przykładzie zaproponuję co spakować do torby do szpitala dla dziecka.

Co pakujemy do torby dla dziecka?

Co spakować na wierzchu torby do szpitala dla dziecka?

Dobrze jest naszykować rożek bądź kocyk z pierwszym ubrankiem dziecka, pampersem, czapeczką, skarpetkami i niedrapkami (Zamiast niedrapek można użyć drugiej pary skarpetek. Chyba, że ubranko ma przygotowane „zakładki” na rączki wtedy nie ma potrzeby). Zostaniecie o niego poproszeni, jeśli w szpitalu nie ubiera się dzieci w standardowy „pakiet” szpitalny tylko w rzeczy wybrane przez rodziców. Stąd warto mieć już coś takiego przygotowane 🙂

Zdjęcie Prywatne Położnej Kasi

Zdjęcie Prywatne Położnej Kasi

 

Jak wybrać odpowiednia garderobę dziecka?

Kiedyś powielałam informacje spakuj: body, pajaca, śpioszki, kaftaniki etc. Dziś mówię zastanów się jak chcesz ubierać swoje dziecko. Powinno być Tobie wygodnie i dziecku. Dlatego nie radzę wybierać ubranek zapinanych na plecach. Szczególnie na początek. Kaftaniki są piękne, ale bywają mało praktyczne, ponieważ „podjeżdżają” do góry odsłaniając plecy dziecka.

Dla mnie idealnym zestawem jest:
body + pajac
body + spodenki (tutaj trzeba zwrócić uwagę by gumka nie uciskała brzuszka dziecka)

Wybrałam bardzo rozciągliwe body zakładane przez głowę. Natomiast dla początkujących rodziców mogą lepiej sprawdzić się body całkowicie rozpinane.
Jeśli chodzi o pajace, to też dobrze by były rozpinane z przodu.

Nie polecam nie wprawionym rodzicom ubranek zapiannych na plecach. Przy nich na prawdę jest dużo „zachodu” 😉

Zdjęcie Prywatne Położnej Kasi

Zdjęcie Prywatne Położnej Kasi

 

Co z czapeczką?

Dodatkowo oczywiście czapeczka i skarpetki. Choć z czapeczką proszę nie przesadzać. To jest element bardzo ważny po narodzinach. Dzieci przez główkę bardzo szybko  się wychładzają. Później np. po kąpieli. Natomiast jak jest ciepło, to czapka jest nie potrzebna. Również w domu.
Zapytacie z pewnością o niedrapki. One bywają źle uszyte, często spadają i niespełniają swojej funkcji. Potrzebne są tylko w trakcie pobytu w szpitalu. Można je zdecydowanie zastąpić skarpetkami 🙂 Nie raz tak robiliśmy w szpitalu u noworodków i to się sprawdza.

Kiedy używamy tzw. „niedrapki”?

Dlaczego w szpitalu korzystamy tylko z niedrapek, ponieważ po narodzinach dziecka nie obcinamy paznokci. A bywa, że dzieciom w brzuszku rosną dość długie paznokcie, którymi sie potrafią bardzo szybko zadrapać. W szpitalu zadrapanie, to wrota do infekcji. A tego chcemy uniknąć.

Co wybrać rożek czy kocyk?

Osobiście bardziej jestem za kocykami. Choć do szpitala zabieram jeden rożek i jeden kocyk. Osobiście marzy mi się jeszcze jeden rożek cały szary. Natomiast nie wiem czy w domu będę z niego korzystać. Zobaczymy. Kocyki wydają mi się praktyczniejsze.

Bezpiecznie jest mieć co najmniej dwa rożki bądź dwa kocyki. W zależności w co chcemy owinąć dziecko. Jeśli jest chłodniej warto oprócz rożka mieć również kocyk by okryć maluszka. W szpitalu gdy okazuje się, że brakuje okrycia dla dziecka posiłkujemy się ręcznikiem, szlafrokiem mamy 🙂 Nie ma problemu. Później można dowieść kocyk czy rożek.

Ze sobą zabieram do szpitala jeden rożek i jeden kocyk.

Zdjęcie Prywatne Położnej Kasi

Zdjęcie Prywatne Położnej Kasi

 

Zdjęcie Prywatne Położnej Kasi

Zdjęcie Prywatne Położnej Kasi

Pieluszki tetrowe

Będą potrzebne, żeby położyć pod buźkę dziecka. Po karmieniu na swoje ramie w celu odbicia dziecka. Mogą się również przydać do spowicia dziecka.

Otulacze

Pieluszkami tetrowymi da się spowić dziecko. Natomiast na polskim rynku powstała cała gama otulaczy i możesz wybrać, któryś z nich. Aczkolwiek jestem za tym, żeby pieluszki tetrowe znalazły się w torbie/ walizce do szpitala.

Ręcznik

Może być zupełnie zbędny. W szpitalu nie kąpiemy dzieci. Dlaczego? Ponieważ rodzą się w mazi płodowej, która jest bardzo cenna dla skóry. Warto by się wchłonęła. Są od tej reguły wyjątki na przykład: mama jest zakażona wirusem HCV bądź HIV. Wtedy dziecko obmywane jest od razu po porodzie. Bądź pobyt w szpitalu się przedłuża powyżej 2-3 dni.
Ręcznik biorę w razie czego, ale bardzie do okrycia. 😉

Ręcznik kąpielowy różowy Mum2Mum dostępny tutaj: babymama.pl

Zdjęcie Prywatne Położnej Kasi

Zdjęcie Prywatne Położnej Kasi

Pampersy

Wybrałam akurat Pampersy

Kosmetyki dla maluszka

Chusteczki nawilżone tutaj kierowałam się poleceniem Sroki 🙂

Linomag z zielonym paseczkiem (natluszcza okolice pieluszkowe, w ten sposob chroniac przed odparzeniami)

Paczka chusteczke do demakijażu
Nawilżone chusteczki są swojego rodzaju wygodą, ale jakie by nie były zawierają chemię. W codziennej pielęgnacji dziecka można je zastąpić wodą i chusteczkami do demakijażu. Dlatego oprócz nawilżonych chusteczek pakuję również je.

W komentarzach pojawiła się informacja, że brakuje specyfiku do pielęgnacji pępka. Otóż najnowsze zalecenia mówią by wykonywać ją wodą z mydłem. Po prostu. 🙂 Ważne jest, by pielęgnacje pępka wykonać bardzo dokładnie (nie bać się) i po niej osuszyć pępek. Można go też wietrzyć by szybciej się zagoił i odpadnie. Dlatego jedyne co może się przydać to gaziki. Trzeba wziąć pod uwagę, że w szpitalu położne pokażą jak robić pielęgnację. W razie potrzeby zawsze można podejść do położnej bądź gabinetu zabiegowego i poprosić o wykonanie pielęgnacji pępka. Zaś w szpitalu są do tego odpowiednie środki.

Zdjęcie Prywatne Położnej Kasi

Zdjęcie Prywatne Położnej Kasi

Podkłady

Jestem jak najbardziej za zabraniem podkładu jednorazowego. Spakowałam je już do swojej torby.

 Koniecznie w komentarzach podzielcie się radami, co byście zamieniły bądź co ze sobą zabrały. Być może są rzeczy wymienione, których byście nie wzięły. O tym też napiszcie. 

Wybrane dla Ciebie

16 komentarzy

 • Reply
  KasiaGosposia
  12-05-2016 at 05:39

  W szpitalach poznańskich mamy o tyle dobrze, że dla malucha wystarczy zabrać rzeczy na wyjście i tylko chusteczki nawilżane. Dlatego ja więcej do torby nie pakuję :).

 • Reply
  Agnieszka
  12-05-2016 at 06:24

  Pieluchy: polecam zerówki, np. z Tesco. Jedynki są często za duże na noworodka (bo maluszek jest taki…chudziutki). Do tego zerówki mają wycięcie na kikut, więc odpada zawijanie pieluszki.

 • Reply
  Chabrowa
  12-05-2016 at 07:08

  Mam tylko niedrapki 🙂 Pewnie też zabiorę rożek i kocyk. Tylko bardziej jestem za rożkiem, jakoś tak łatwiejszy w trzymaniu mi się wydaje, przy pierwszym dziecku niezastąpione 🙂

 • Reply
  Iwona Janeczko
  12-05-2016 at 08:36

  U nas sprawdził się kocyk z Canpolu, polarowy, lekko elastyczny. Dało się dzieciaka zawinąć ciasno, wtedy darł się trochę mniej 😀 rożek jest taki dośc sztywny, a w kocyku dziecko łatwiej mam wrażenie ułożyć na ręku, mocniej przytulić do siebie jak trzeba. A ! i z kocyka dziecko nie wyrasta 😀 my do tej pory czasem korzystamy z zawijania (7 miesięcy).
  My mieliśmy ubranka w rozmiarze 56/62 i 56 okazały się za małe już na starcie. Dobre zestawienie to body+kaftanik + śpiochy. Kaftanik pod śpiochy i nic nie wystaje. U mnie w szpitalu raczej odradzano spodenki dopóki kikut nie odpadnie. I coś w tym jest, do przewijania wygodniejsze jest coś rozpinane w kroku, zwłaszcza jak się jest zmęczonym, to bujanie się ze spodenkami jest nieatrakcyjne.
  U mnie już w 1 dobie kazali zdjąć czapeczkę, bo było tak ciepło w szpitalu 🙂

 • Reply
  Mrslifestyle.pl
  12-05-2016 at 09:51

  Torbę mam już spakowaną od miesiąca i czytając Twojego posta zaczęłam się zastanawiać czy jeszcze pamiętam co w niej mam 😉 Wyszłam z założenia, że nie zaszkodzi zabrać za dużo niż za mało więc jest i rożek i kocyk i ręczniczek 😉 Po kilka par śpioszków, bodziaków, kaftników, pajacyków – w różnych rozmiarach. Chyba przy pierwszym dziecku jest się przejętym, czasem może za bardzo 😉

 • Reply
  Agata Bugajczyk
  12-05-2016 at 11:23

  Profilaktycznie spakowałam emolium do kąpieli bo niewiadomo ile będziemy musieli zostać w szpitalu i octanisept do higieny pępuszka. W moim szpitalu nie zapewniają z tego co się dowiadywałam:/

 • Reply
  Karolina
  12-05-2016 at 20:05

  W szpitalu, w którym rodziłam pół roku temu, musiałam mieć swoje pampersy i chusteczki nawilżane. Ubranka, rożki i kosmetyki zapewniał szpital, dzieci ubierane były tylko w kaftaniki i owinięte rożkami(w pokojach było strasznie gorąco), po porodzie był jeszcze kocyk. Dodatkowo miałam kilka pieluch tetrowych, przydały się podczas karmienia. Mój synek się nie drapał, więc niedrapki nie były nam potrzebne.

 • Reply
  Magda
  13-05-2016 at 10:04

  Kraków-szpital na Kopernika. Dla dzieciaczka potrzebne tylko rzeczy na wyjście. Na oddziale dostępne laktatory. Warto pomyśleć o woreczkach do sterylizacji w mikrofali, przydają się gdy właśnie korzysta się z laktatora lub butelki.

 • Reply
  Marta Tusińska
  22-05-2016 at 06:19

  Mam pytanie do wyprawki 🙂 bardzo napalilam sie czytajac blogi opinie fora etc.o otulaczach typu woombie lub tulik,ale nie wiem,czy sa takie dobre i bezpieczne dla dzidzi,np. Co jesli bedzie sie dzieciowi ulewalo albo czy faktycznie jest kladzenie noworodka i niemowlaka na pleckach najlepsze?

 • Reply
  Marzena Kud/Fitspirit
  14-06-2016 at 08:40

  Temat u mnie na czasie, właśnie się pakuję:) Mam jeszcze octanisept

 • Reply
  Kinga Kołodziejak-Gul
  28-12-2016 at 16:16

  koniecznie zapraszamy do nas http://www.zaskoczmame.pl strona poświęcona powitaniu mamy i maleństwa w domu po porodzie, bardzo ciekawe pomysły

 • Reply
  Krystyna
  28-08-2017 at 13:21

  Wyprawka do szpitala zawierająca wszystkie potrzebne elementy, jak ubranka dla niemowląt, octanisept (nigdy nie wiadomo, kiedy ktoś się skaleczy), ręcznik kąpielowy, pieluchy, pampersy, piżamę itp. Ale w sumie teraz praktycznie w każdym szpitalu dostaje się taką podstawową wyprawkę z różnymi rzeczami do wypróbowania, co zazwyczaj wystarcza na te dni, które jesteśmy jeszcze w szpitalu z naszym maluszkiem. Sama taką dostałam i jest to naprawdę bardzo praktyczne. Pozdrawiam 😉

  • Reply
   Michalina Kopij
   12-01-2018 at 22:22

   w którym szpitalu się to dostaje?ja dostałam jako gratis zapalenie ucha…

 • Reply
  Karolina
  12-01-2018 at 12:08

  Z Twojej listy wzięłam tylko 3 rzeczy: pampersy, chusteczki nawilżane i pieluchy tetrowe. Ubranka, rożki i kocyki były szpitalne. I dobrze,bo moja torba i tak ledwie się zapinała;) uważam że im mniej rzeczy weźmiemy tym lepiej, bo ciężko później znaleźć to co faktycznie jest potrzebne. Do listy dopisałabym smoczek – mało zajmuje, a może okazać się wybawieniem w trudnych chwilach:)

 • Reply
  Aleksandra Baranowska
  17-06-2018 at 20:37

  Polecam kosmetyczkę turystyczna , taką wiszącą. W szpitalu zazwyczaj nie ma miejsca żeby stawiać kosmetyki a jakiś wieszak zawsze się znajdzie

 • Napisz komentarz

  Zapraszam
  na darmowy kurs!

  Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

  Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

  P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.