Po porodzie

Połóg – co Ciebie czeka po narodzinach dziecka?

Połóg jest czasem regeneracji i powrotu ciała do stanu sprzed ciąży. Owiany bywa tajemnicą. Dla jednych kobiet jest okresem łagodnym, a dla innych istną rewolucją i burzą hormonów. Tym artykułem chciałam Ci przybliżyć zagadnienia związane z połogiem i tego co możesz się spodziewać ze strony:

 • swojego ciała po narodzinach dziecka,
 • swoich emocji w nowej roli,
 • oraz organizacji życia domowego.

Zwrócić uwagę na aspekty, które pojawiają się w połogu, a głośno się o nich nie mówi.

Słyszałam od wielu kobiet taką refleksję: “skupiłam się bardzo na przygotowaniach do porodu zapominając o tym, że po porodzie są nowe wyzwania: pielęgnacja i opieka nad dzieckiem, karmienie piersią itd.”.

Dlatego dzisiaj Twoją uwagę chciałam skupić na czasie po narodzinach dziecka. Przyjmuje się, że połóg to okres od urodzenia dziecko trwający 6 tygodni. Natomiast po cięciu cesarskim kobiety mogą dochodzić do siebie nawet 9-11 tygodni. W rzeczywistości ten czas jest bardzo indywidualny.

Na początek skupię się na fizjologii połogu:

Jak wygląda krwawienie poporodowe (odchody połogowe)?

Na początku są koloru brunatnego, później brązowieją, następnie stają się żółtawe, a na końcu białawe. Czas trwania ich jest dość indywidualny około 3 tygodni.

Jakich podpasek używać?

W szpitalu zaleca się używać duże podpaski poporodowe. Wyglądają dość pokaźnie. są najlepsze pod względem oceny jak duże jest krwawienie i w tym okresie najlepiej zdają egzamin.

Czy można w połogu używać tamponów?

Absolutnie nie można stosować tamponów. Niczego nie można wprowadzać do pochwy. Chyba, że będzie to lek zalecony przez lekarza. Dlaczego? Ponieważ śluzówka pochwy jest bardzo cieniutka i skłonna do podrażnienia przez, co bardzo łatwo o infekcję. Dlatego nie zaleca się w połogu z korzystania z kąpieli w wannie czy też basenu!

A co z kochaniem się z partnerem?

Z seksem trzeba zaczekać do zakończenia połogu.

Jak jest z krwawieniem po cięciu cesarskim?

Po cięciu cesarskim tych odchodów może być mniej, ponieważ macica jest wyłyżeczkowywana (“czyszczona” mechanicznie).

Na co zwracać uwagę przy krwawieniu w połogu?

 • na zabarwienie jeśli jest żywa krew, krwawienie się nasila trzeba udać się na Izbę przyjęć do Szpitala Położniczego
 • brzydki zapach – trzeba skontrolować
 • pojawienie się gorączki – trzeba skonsultować

Jak pielęgnować nacięte krocze?

Zadbać by był dostęp powietrza do rany. Jak to zrobić?
Można położyć na łóżku jednorazowy podkład, między nogi podpaskę i położyć się na łóżku. Wtedy mamy efekt tzw. wietrzenia krocza.

Jeśli jest to zbyt krępujące w danym momencie, to trzeba zadbać o PRZEWIEWNĄ BIELIZNĘ. Na przykład majteczki z siateczki wielorazowe. (Jednorazowe są z flizeliny i trudno mówić tutaj o przepływie powietrza)

Podmywać krocze wodą z delikatnym mydłem np. szarym i osuszać. Najlepiej po każdej wizycie w toalecie.

Kiedy zdejmuje się szwy po nacięciu krocza?

Najczęściej szwy po nacięciu krocza są rozpuszczalne, więc nie wymagają zdejmowania. Jeśli są nierozpuszczalne to po 6 dniach.

Jak zadbać o ranę po cięciu cesarskim?

Należy ją przemywać wodą z delikatnym mydłem np. szarym i osuszać.

Ważne jest PRAWIDŁOWE wstawanie z łóżka! Jak to zrobić? Gdy leży się na wznak, to powinno się obrócić na bok, podeprzeć na łokciu i z sunąć nogi! Bardzo ważne jest to po cięciu cesarskim, ale nie tylko po prostu powinniśmy tak wstawać. Tylko najczęściej nikt nas tego nie uczy.

Należy zadbać, żeby rana była “wolna” (czyli żeby nic jej nie ocierało) i miała dostęp powietrza.

UWAGA!
Jeśli rana po nacięciu krocza czy rana po cięciu cesarskim zaczyna się paskudzić, robi się zaczerwienienie, “na oko” nie wygląda dobrze, trzeba pokazać ją specjaliście.

Kiedy zdejmuje się szwy po cięciu cesarskim?

Szwy z rany po cięciu cesarskim zdejmuje się po ok. 6 dniach.

Kto może zdjąć szwy?

Na przykład położna środowiskowa, jeśli ma ukończony specjalistyczny kurs: leczenia ran.

Jak to jest z wielkością brzucha po urodzeniu dziecka?

Po narodzinach dziecka, wciąż przydają się ubrania ciążowe: na wyjście ze szpitala i nie tylko. Przez okres ciąży macica zwiększyła swój rozmiar znacząco z wielkości gruszki ważącej ok. 70 g do ważącej prawie kilogram. Zajęło jej to wiele czasu. Teraz powrót do rozmiaru sprzed ciąży zajmie też około kilku tygodni. Macica zaczyna się obkurczać już po porodzie. Skurcze są bardziej odczuwalne podczas karmienia piersią. W trakcie wypływu pokarmu wydziela się do organizmu oksytocyna, która sprzyja skurczom macicy. Wtedy pojawia się też większa utrata odchodów połogowych.

Jak jest z karmieniem piersią po narodzinach dziecka?

Po porodzie naturalnym jeśli wszystko jest dobrze z kobietą i dzieckiem, jest czas na kontakt skóra do skóry podczas niego odbywa się karmienie piersią. Natomiast po cięciu cesarskim zaleca się karmienie piersią, najszybciej jak tylko to będzie możliwe. Najczęściej ma to miejsce na sali pooperacyjnej.

Jak zmieniają się brodawki sutkowe w połogu?

W trakcie połogu brodawki sutkowe są wrażliwe dzięki zmianom hormonalnym, które mają miejsce po narodzinach dziecka. Dodatkowo zarówno kobieta jak i noworodek uczą się karmienia piersią. Nie każde chwycenie brodawki będzie prawidłowe, stąd powstają otarcia. Mogą się zrobić nawet ranki. Dlatego ważne jest, że pamiętać o prawidłowym odłączeniu od piersi noworodka, czyli w momencie kiedy pojawia się chęć odłączenia dziecka od piersi wkłada się mały palec w kącik ust dziecka. Wtedy noworodek puszcza brodawkę i można podjąć następną próbę prawidłowego przystawienia dziecka do piersi.

Jak pielęgnować brodawki sutkowe w czasie karmienia piersią?

Warto zadbać o wietrzenie, smarowanie własnym pokarmem lub maścią z lanoliny (nie trzeba jej zmywać) oraz dekspantenolem*, który wspomaga proces regeneracji (nie trzeba jej zmywać, jeśli nie zostawia śladów). Można też stosować mocniejsze maści, ale wtedy trzeba przeczytać skład, ponieważ niektóre z nich trzeba zmyć przed karmieniem piersią. Natomiast mogą być bardzo skuteczne jeśli chodzi o efektywne gojenie ranek na brodawce.

* warto podkreślić, że dekspantenol jest bezpieczny w trakcie laktacji. Bezpieczeństwo można sprawdzić na stronie: http://www.e-lactancia.org/breastfeeding/dexpanthenol/synonym/

Kiedy pojawia się nawał w piersiach?

Około 3-6 doby piersi przepełniają się mlekiem. (Czas ten jest różny w zależności od sposobu urodzenia dziecka) Nazywamy ten czas nawałem. Charakteryzuje się pojawieniem w piersiach znacznie większej ilości mleka niż dziecko potrzebuje. W telegraficznym skrócie ważne jest częste przystawianie dziecka do piersią. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w dziale o karmieniu piersią na moim blogu 🙂

Co oznacza obfite pocenie się?

Wrócę do okresu ciąży, wtedy w organizmie kobiety zaczyna krążyć zwiększona ilość krwi. Po porodzie ten nadmiar musi się wydostać, dlatego kobieta w połogu poci się. Z pomocą może przyjść częsty prysznic i zmiana koszuli 🙂

Co to jest ten baby blues?

To jest czas obniżenia nastroju. Może objawiać się m. in.:

 • smutkiem
 • płaczliwością

Baby blues rozpoczyna się ok. 3- 5 doby. Jego czas trwania jest bardzo indywidualny. Natomiast gdy trwa zbyt długo powyżej 2 tygodni powinien NIEPOKOIĆ. Baby blues może przerodzić się w DEPRESJĘ POPORODOWĄ. Wymagającą leczenia bądź samej terapii, albo tego i tego. Dlatego warto zasięgnąć pomocy pschoterapeuty, psychiatry.

Zachęcam Ciebie do przeczytania historii mojej czytelniczki, która zmagała się z depresją poporodową:
https://blog.zapytajpolozna.pl/depresja-poporodowa-przejmujaca-historia-czytelniczki/

Pamiętam jak kiedyś poruszyłam temat depresji poporodowej i napisała do mnie między innymi czytelnika, że smutek odczuwa już od 2 lat odkąd przyszło na świat dziecko. 2 lata, to 24 miesiące… Proszę jeśli zajdzie taka potrzeba daj sobie pomóc. Uczucie smutku, widzenie świata w szarych barwach, to nie jest stan, który powinien trwać. Bywa, że depresji poporodowej towarzyszą złe myśli o sobie samej. Krytykowanie się za wszystko. Czasami jest to wręcz nadmierny lęk o zdrowie dziecka. Bywa, że kobieta chodzi ze zdrowym dzieckiem od specjalisty do specjalisty.

Jak radzić sobie z nerwami?

Gdy szykowałam ten artykuł poprosiłam czytelniczki by napisały o czym chciałyby w nim przeczytać. Tak padło pytanie: “Jak radzić sobie z nerwami”. Gdy słuchałam audiobooka Miłosza Brzezińskiego wspomniał jak dobrze pamiętam, że: “8 na 2 złe myśli pojawiają się z głodu”. Dlatego powiem! JEŚĆ REGULARNIE. Szykowanie śniadań, dbanie o jadłospis kobiety, to może być idealne zajęcie dla partnera. Warto też zaopatrzyć się w domu w szybkie, zdrowe przekąski i rozstawić po domu. Tak by były w zasięgu wzroku i na wyciągnięcie ręki.

Poza tym pierwsze miesiące są tak nieprzewidywalne, że warto złapać swój rytm. Najgorsza i moim zdaniem najlepsza rada, to jest spać wtedy kiedy dziecko śpi. Przyznam, że sama się buntowałam przed tą radą. Myślałam, że mogę wszystko! Natomiast deficyt snu kiedyś się ujawnia. Dlatego warto dbać o to, by spać wtedy kiedy można (i pozwalać sobie na sen zarówno w dzień jak i w nocy). Kolejną ważną rzeczą to: Odpuścić sobie domowe prace. Do nich można zaangażować bliskich jeśli chcą nam pomóc. Ostatnia rada bardzo trudna do zastosowania, w praktyce, ale warto się przełamać to prosić o pomoc. Okazuje się, że najlepszym prezentem dla młodej mamy może być zaopiekowanie się dzieckiem, żeby mogła udać się pod prysznic, przyniesienie obiadu, wstawienie pralki, bądź rozwieszenie prania. A czasami to po prostu zrobienie zakupów.

Jeśli artykuł Ci się podobał prześlij go dalej! Być może masz znajomą, która jest w ciąży, albo dopiero urodziła.

A może chcesz coś dodać od siebie? Napisz w komentarzu.

Materiał został stworzony we współpracy z firmą Bayer, która jest producentem maści Bepanthen Baby wspierającej regenerację brodawek sutkowych w trakcie karmienia piersią.
Ps. Czy wiesz, że marka Bepanthen obchodzi w tym roku 75- urodziny?

L.PL.MKT.09.2019.7343

Wybrane dla Ciebie

4 komentarze

 • Reply
  Mimi
  10-09-2019 at 22:20

  Pierwszy połóg po pęknięciu szyjki i mocnym nacięciu krocza był kosmiczny. Na poród byłam gotowa psychicznie i fizycznie-szkoła rodzenia, ćwiczenia jednak nikt nie uświadomił mnie o urokach życia w połogu. Połóg kojarzy mi się z większym bólem i niedomaganiem niż poród. Jest gorszy niż najgorsze dni w ciąży. Wszystko boli,piecze,ciągnie, szczypie-nie chce tego porównywać do kalectwa ale uważam to za ogromną niedołężnosć. W tym bólu trzeba zrywać się w nocy do placzacego dziecka. W szpitalu nie mogłam zejść z łóżka, sikalam tylko podczas prysznicu. Z kolei jak upadło mi mydło pod prysznicem to nie byłam w stanie się po nie schylic. Ten słodki przenikliwy zapach krwii… brrr aż strach wspominać. Było na prawdę ciężko ale myślę że główne dlatego że nikt mnie na takie coś nie przygotował. Nikt nie opisal tego prawdziwy sposób. Mam wysoki próg bolu – nigdy nie brałam znieczulenia czy u dentysty czy gdy miałam kolonoskopie, poród też siłami natury bez wspomagaczy w bólu jednak muszę przyznać że połóg boli – boli obkurczajaca się macica, bolą rany, krwawiace sutki, plecy. Wyszłam z domu okrakiem po 2 tygodniach. Kąpiel w wannie musiała poczekać więcej niż 6 tygodni – tylko „milosniczni wanny ponad wszytko” to zrozumieją. Dodam do tego ten sflaczaly brzuch i chyba na tym zakończę. Na pocieszenie powiem tylko że po 2 porodzie nie miałam połogu tzn. Oczywisice coś się tam działo ale bez porównania.jeszczs na sali porodowej byłam w stanie kucnac! Pomagałam dziewczynom które gorzej to znosily. Pamiętam tylko coś czego nie było wcześniej-hektolitry poty w około 4 dobie po porodzie. Zimno dreszcze i cały zapas koszul nocnych – okolo 5(na szczescie wzielam tyle do szpitala) – zużytych w ciągu doby. To była jednak jednorazowa akcja. Moje genitalia zostały zmasakrowane podczas 1 porodu i nieudolnego szycia dlatego przy 2 ich wygląd już nie szokolowal. Czy to cała prawda o MOIM połogu? – W dużej mierze tak ale sądzę że w rzeczywistości było jeszcze gorzej

  • Reply
   Położna Kasia
   17-09-2019 at 08:13

   Mimi dziękuję, że podzieliłaś się swoimi przeżyciami związanymi z połogiem. Ciężko mi cokolwiek napisać.

 • Reply
  Anna
  05-10-2019 at 21:29

  Opiszę również swoją historię o połogu. Rodziłam 2 lata temu, niestety poród zakończył się cc. I tak jak napisała MIMI mam do tej pory podobne odczucia jak ona. Pociłam się dużo, rana po cc nie bolała dramatycznie, ale wstawanie do niemowlaka szczególnie w nocy było ciężkie – wstawanie zawsze bokiem – to naprawdę minimalizuje ewentualne powikłania. Hormony szalały, albo płakałam albo się śmiałam dosłownie co godzinę – czułam się czasem jakbym była szalona. Wpadłam w błędne koło by dom był posprzątany, by jeść i gotować super zdrowo, gości mieliśmy dużo i przez to wszystko nie spałam w dzień i byłam strasznie niewyspana. Wszystko to doprowadziło do dużego spadku nastroju i częstych krzyków. Do tego doszły problemy z karmieniem, sutki miałam zgryzione,zapalenie piersi, laktator pomógł, ale po 2 miesiącach walki niestety przeszłam na butelkę. Fizycznie z niewyspania, ciągnącej blizny po cc, bolących piersiach i psychicznie z szalejących hormonów, z narzucenia sobie zbyt wielu obowiązków – nie miałam już sił by dalej walczyć. Obecnie jestem w 2 ciąży i wiem że : sprzątanie zostawiam partnerowi, jak będzie brudno to trudno, nikt nie umrze, żadnych odwiedzin oprócz jednej wizyty dziadków/babć przez pełne 2 miesiące na kawkę/ herbatkę, żadnych braci, sióstr i przyjaciół – ich odwiedziny później. Jedzenie – owoce, warzywa, kanapki, a szybkie obiady, zupy – zlecam mężowi, jak nie zrobi to zjem kanapkę nie umrę z głodu. Spanie wtedy kiedy dzidzia śpi. Pierwsze dzieciątko będzie głównie z tatą i dziadkami, ze mną ile dam radę, bez wyrzutów sumienia, to tylko kilka tygodni mniej mamy dla córki. I Bardzo polecam te rady szczególnie dla mam, które będą pierwszy raz rodzic – te 2 pierwsze miesiące kochane miejcie TYLKO dla siebie dziecka i taty. Nie dla domu, rodziny i facebooka. Pozdrawiam i nigdy nie zapomnę jak wielką otuchę dodawały mi słowa ” z każdym dniem będzie ciut lepiej” i tak właśnie było i tego się kochane trzymajcie.

  • Reply
   Położna Kasia
   23-10-2019 at 14:06

   Aniu bardzo dziękuję za Twoje cenne porady i refleksją z poprzedniego okresu po narodzinach dziecka 🙂

  Napisz komentarz

  Zapraszam
  na darmowy kurs!

  Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

  Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

  P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.