Ciąża

Prowadzenie ciąży u położnej

Prowadzić ciąże u położnej czy u lekarza? Podczas dyskusji pod jednym z postów w komentarzu czytelniczka napisała, że w Holandii kobieta jest pod opieką położnej! Lekarza praktycznie nie widzi.

Gdzie jeszcze w Europie kobiety prowadzą ciążę u położnej?

Bardzo dużo czytelniczek pisze do mnie z Anglii, że tam też ciążę prowadzi położna. Wiem, że kursują często między Anglią, a Polską w celu wykonania wszystkich zalecanych badań wg rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Zaskakujące jest jak w krajach europejskich inaczej wyglada opieka nad kobieta w ciąży. Co za tym idzie, jak inaczej odbierane są położne, które prowadzą ciążę. Myślę, że zaskarbiły sobie dużo zaufania wśród kobiet, które później decydują się rodzić np. w domu. U nas w Polsce coraz więcej kobiet decyduje się na prowadzenie ciąży u położnej. Szczególnie, że te wizyty są znacznie dłuższe, mają też walor edukacyjny. Jeśli pojawiłaby się sytuacja, że ciąża wymaga konsultacji z lekarzem, to taka kontrola jest zalecona.

Prowadzenie ciąży u położnej, a poród w domu

Patrząc z innej strony w Holandii bardzo dużo dzieci przychodzi na świat w domu ❤️ U nas jednak dzieci w większości przychodzą na świat w szpitalach.

Tak głośno zastanawiam się z czego to może wynikać? Podejścia opieki zdrowotnej do przyszłej mamy i jej dziecka? Komercjalizacji usług medycznych. Ile z Was prowadziło ciążę prywatnie? A może medykalizacji? Z drugiej strony badania, które są wykonywane w ciąży pozwalają we wczesnym etapie ciąży wykryć na przykład nieprawidłowości w rozwoju płodu i zaplanować przyszłe leczenie. Niektóre operacje z sukcesem wykonywane są już w łonie matki!

Prowadzenie ciąży u położnej w ramach NFZ

Zastanawiam się czy wiecie, że jeśli ciąża przebiega fizjologicznie to może być prowadzona przez położną ❤️
Tak, tak. Teraz jest możliwość bezpłatnego (na NFZ) korzystania z usługi prowadzenia ciąży przez położną.
Kiedyś rozmawiałam z jedna z położnych prowadząca ciążę i powiedziała, że u niej praktyka prowadzenia kobiety w ciąży zrodziła się z potrzeb kobiet, które pochodziły z zagranicy a okoliczności sprawiły, że jako przyszłe mamy były w Polsce. W kraju z którego pochodziły kobieta w ciąży była objęta opieką położnej, a w Polsce lekarz. Dla nich było to trudne.

Obecnie coraz więcej kobiet decyduje się na prowadzenie ciąży przez położną. ❤️

Która przyszła mama może prowadzić ciążę u położnej?

Kobiety, których ciąża przebiega fizjologicznie jest wzorowa może korzystać z wizyt u położnej. Jeśli pojawia się konieczność prowadzenia ciąży u lekarza warto pamiętać, że od 21 tygodnia ciąży przysługują spotkania edukacyjne z położną środowiskową. Pisałam więcej na ten temat tutaj.

Czy przyszła mama prowadząca ciążę u położnej ma wizyty u ginekologa?

Tak, 3 wizyty w trakcie ciąży są u lekarza ginekologa. Wszystkie badania, które przyszła mama powinna mieć wykonane również są zlecane. Kobieta i dziecko są zaopiekowane, a w razie sygnałów alarmowych pogłębiana jest diagnostyka.

Czy wiedziałaś, że położna może prowadzić ciąże? A może prowadziłaś ciążę u położnej? Napisz kilka słów o swoich odczuciach.

Wybrane dla Ciebie

6 komentarzy

 • Reply
  Mary
  07-05-2019 at 08:43

  Myślę, że za mało się o tym mówi. Kobiety nawet nie zdają sobie sprawy, że mają taką możliwość. Wszak przy porodzie w pierwszej kolejności jest z nami właśnie położna, lekarz jest z nami chwilę na samym końcu. Fajnie być z kimś zaufanym tego dnia 😉

 • Reply
  Anna
  07-05-2019 at 17:53

  W mojej drugiej ciąży zdecydowałam się na współpracę z położną, którą znalazłam jeszcze przed tą ciążą. Po moim pierwszym porodzie odczuwałam niedosyt i zaczęłam się zastanawiać czy jest taka opcja u nas? No i miałam to szczęście, że po za tym, że teoretycznie jest taka możliwość w Polsce, to jeszcze w moim mieście jest położna prowadząca ciążę! Teraz ma też kontrakt z NFZ na to :). I była przy mnie w czasie mojego domowego porodu i odwiedzała nas w połogu. Cudownie jest doświadczyć takiej ciągłości opieki.

  • Reply
   Położna Kasia
   07-05-2019 at 18:14

   Ania wspaniałe doświadczenie i piękna Twoja determinacja by znaleźć położną i prowadzić u niej ciążę 🙂 Cudowna historia.

 • Reply
  Paulina
  14-05-2019 at 18:44

  Również prowadzę ciążę u położnej i w porównaniu z pierwsza ciąża prowadzoną u lekarza (naprawdę dobrego), jest to zmiana na plus. Wtedy czułam, że to bez sensu, że zdrowa osoba chodzi raz na 3 tygodnie do lekarza, wręcz było mi głupio, że nie mam żadnych dolegliwości a jak już jakieś miałam, to słyszałam tylko, że tak to jest w ciąży. Teraz jest spokojnie, z pełnym wsparciem, zrozumieniem, tak jak powinno być.

 • Napisz komentarz

  Zapraszam
  na darmowy kurs!

  Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

  Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

  P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.