Macierzyństwo Trudne tematy

Sposób rodziców na zaakceptowanie u dziecka Zespołu Downa

Od dawna polowałam na „Przekrój” z nową redaktor naczelną Zuzą Ziomecką, ale tam gdzie szukałam, tygodnika nie było.
Zupełnie przez przypadek ostatnio znalazłam się w kiosku i moje oczy zatrzymały się na „Przekroju” i „Polityce”. Oba tygodniki podjęły w tym tygodniu bardzo poważne tematy. Polityka – dzieci niechciane. Przekrój – dzieci z Zespołem Downa. (Notkę pisałam 28.02, stąd dotyczy to tygodników z 25.02)

Mój zakup padł na „Przekrój”. Gdy otworzyłam tygodnik byłam w szoku, poświęcili dzieciom z Zespołem Downa z 9 stron!

Poznałam historię rodziców Kosmitka Jo. Choć chłopiec na prawdę ma na imię Jonatan, to rodzice piszą i mówią o nim Kosmitek Jo, tak nazywają swoje dziecko, które ma trisomie 21 chromosomu. Po szoku jakiego doznali, spróbowali znaleźć na to patent. Ich dziecko pochodzi z planety T21 i jest ich nauczycielem.

„Dopiero kiedy zaczęliśmy opowiadać sobie o planecie T21, o małym kosmitku, który z niej do nas przybył, zaczęliśmy wracać od normalnego funkcjonowania” Cytat pochodzi z Przekroju nr 8, 2013 str. 29


Rodzice codziennie dbają o jego prawidłową stymulację. Ich mały zuch ma już rok, a oni szukają pozytywnych historii o dzieciach, które z Zespołem Downa skończyły szkoły, zostali aktorami itd. Nakręcają się pozytywnie. Choć bywają momenty ciężkie, wiedzą, że nie mogą czegoś zaniedbać.

Założyli profil na Facebooku za pomocą, którego możemy śledzić losy Kosmity Yo z planety T21.

W dalszej części reportażu dowiemy się o tym jak funkcjonuje nasz system, ile trzeba przejść etapów by dostać skromne pieniądze na pomoc dziecku z Zespołem Downa. Rodzice muszą walczyć i wytrwać by dostać pieniądze, ale nie oszukujmy się środki nie starczają na pełną rehabilitację. Dzieci z Zespołem Downa potrzebują dużo uwagi, nie każdy rodzic może sobie na nią pozwolić.

Natomiast rodzice Jonatana na własną rękę poszukują inspiracji do dalszego działania. Stworzyli nawet pokój zabaw, z dużym lustrem, poświęcają maluszkowi dużo czasu, by zapewnić jemu jak najlepsze warunki. Chcą pomóc innym rodzicom i myślą o założeniu Fundacji.

Po historii Kosmity Yo, po omówieniu systemu pomocy rodzicom, czytamy o historii Teatru 21, w którym grają dzieci z Zespołem Downa. Znów dużo osób z ogromną wiarą tworzy dzieciom z Zespołem Downa możliwości realizowania się twórczo.


Dla mnie niesamowita jest historia Moniki Brzyczy i Kobas Laksa rodziców Jonatana oraz Justyny Sobczyk, która z ogromną determinacją prowadzi Teatr 21. Wypowiedzi aktorów Teatru 21 potwierdzają, że dla nich dużo znaczy możliwość grania.

P.S. Właśnie weszłam na Facebookową stronę Kosmitka Jo i zobaczyłam taki plakat! Możesz pomóc zbudować rakietę Kosmitka Jo.
Zawsze czuję rozdarcie jeśli chodzi o 1%. Ponieważ możemy przekazać go tylko jednej wybranej osobie bądź fundacji i trzeba dokonać wyboru. Choć wybór będzie trudny, to zawsze komuś pomożemy. Po drugie zawsze sami możemy drobny datek przelać na konto wybranej organizacji bądź osoby.

Wybrane dla Ciebie

11 komentarzy

 • Reply
  Regina
  24-03-2013 at 18:14

  Dzieci 21, rodzą się mimo badań prenatalnych?, 3-krotnego obowiązkowego USG? czy to oznacza, że coś zaniedbano? Czy badania nie są skuteczne?R

  • Reply
   Kasia
   24-03-2013 at 22:10

   Regino Niestety może się tak zdarzyć.
   Badanie USG oceniające parametry dotyczące m.in. Zespołu Downa przypadają na 11-13 tydzień ciąży.

 • Reply
  Mama kosmitka
  31-03-2013 at 00:26

  USG nie jest skuteczne, ginekolodzy nie powinni podejmowac sie wykonania USG 11-13 tydz, bo popelniaja ogromne ilosci bledów. Wlasciwa osoba wykonujaca to USG
  jest ultrasonografista z certyfikatem FMF fetal medicine foundation( ma go ok200 lekarzy z Polski). Niezbędne jest równiez wykonanie bad biochemicznych krwi, większą pewność daje amniopunkcja. W Polsce rodzi sie b wiele dzieci z T 21 z diagnozą pourodzeniową – mimo wykonania wszystkich badań. Polscy lekarze nie potrafią wlasciwie wykonywać USG, pracuja często na starym sprzęcie, nie podnoszą kwalifikacji. wg badań prof R. dębskiego rzeczywista trafnosć oceny kondycji płodu tą metodą wynosi od 33 do 50 proc. Takie drobnostki jak T 21 to pikuś- ginekolog potrafi nie zauważyć braku kończyn!

  • Reply
   Kasia
   31-03-2013 at 20:37

   Mamo kosmitka Przyznam rację, że lekarzy z certyfikatem FMF jest niewielu. Natomiast precyzja USG zależy od umiejętności lekarza i też sprzętu na jakim pracuje.
   Pamiętam jak kiedyś rodzice wiedzieli, że urodzi im się dziecko z T21. Dlatego nie można generalizować. Są lekarze, którzy już w USG znajdują poważne wady. Bywa nawet, że u maluszki mają operację w życiu płodowym. Szpitalem, w którym wykonuje się takie operacje jest Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
   Proszę pamiętać, że w całym gronie lekarzy są też osoby, które bardzo dobrze wykonują USG.

 • Reply
  Mama Kosmitka
  04-04-2013 at 18:46

  Kasiu, no pewnie, że dobrzy lekarze się zdarzają. Tylko, że większość to ci „niedobrzy”, którzy wolą sami zrobić coś na czym się nie znają i za wynik czego nie odpowiadają, zamiast skierować pacjentkę na dwa najważniejsze USG do fachowca. Dr Puzyna ( Szpital św Zofii) uważa wręcz, że w Warszawie jest raptem 16 lekarzy, którym można zaufać w kwestii USG. Jeśli my nie będziemy miały świadomości jak takie badanie powinno wyglądać, nie będziemy domagać się poprawnej oceny płodu, ci „niedobrzy” lekarze będą dalej udawać, że USG w 11 -14 tygodniu może zrobić każdy, że jedynymi markerami jakie się bada jest przezierność karkowa i kość nososwa ( odsyłam do badań prof. Debskiego, z ktorych wynika, że wiekszość lekarzy nie potrafi zobaczyć na USG wady serca, a nieprawidłowości budowy kości nosowej widać właściwie wylącznie na USG 3D. Ostatnio uznano, że badanie dopplera ( czyli obiegu krwi natlenowanej i nienatlenowanej + wygląd siatki żył i tętnic), a także układ naczyń w pępowinie może być kolejnym istotnym markerem. W 90% gabinetów nie ma sprzętu, żeby takie badanie wykonać.
  Odsylam zresztą do wywiadu z prof. Sąsiadek z Wrocławia o tym jak powinny być prowadzone badania prenatalne
  http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,53664,13290332,Pacjent_w_brzuchu__czyli_badania_i_leczenie_prenatalne.html

 • Reply
  AGATA
  22-06-2013 at 21:25

  JESTEM MAMA KASKI Z WADA LEKARZ GINEKOLOG WYKRYL WADE W 12 TYGODNIU NA ZWYKLYM USG POPROSTU JEST DOBRY ZADNEJ DECYZJI INNEJ JAK URODZIC NIE BYLO DZIS KASIA MA 6 LAT CHODZI DO PSZEDSZKOLA ZE ZDROWYMI DZIECMI

  • Reply
   Położna Kasia
   23-06-2013 at 07:25

   Agato na „zwykłym” ale zalecanym USG, bo w 12 tygodniu wykonuje się właśnie pomiary, które są markerami dla wad genetycznych.
   Dobrze, że Kasia chodzi ze zdrowymi dziećmi do przedszkola. Życzę wszystkiego dobrego,
   Kasia

 • Reply
  mamcia
  27-03-2014 at 08:14

  Zawsze, gdy pojawia się termin „Zespół Downa” pojawia się też słowo „aborcja”. Rozdziera mi to serce bo nie potrafię sobie wyobrazić, że naszego 10 letniego już synka mogło by z nami nie być. Choć będąc w szoku po porodzie modliłam się aby „znikł”…. teraz gorzko tego żałuję. Żałuję każdej wylanej łzy. Żałuje, że dzieci z ZD nadal nie traktuje się jak normalne dzieciaki ale jak wybryk natury nadający się do eliminacji, segregacji,izolacji…. nadal odwracamy głowy…. chciałabym przeczytać coś co pomoże społeczeństwu uśmiechnąć się po ludzku, bez współczucia. Nie chcę już czytać o walce kolejnych rodziców o normalność dla siebie i swojego dziecka, o możliwej aborcji. Uwierzcie, życie z dzieckiem z ZD nie jest takie „straszne” !

 • Reply
  Beata
  15-05-2014 at 13:06

  Witam,
  Mam córeczkę z zd i kochamy ją z męźem nad źycie. Jesteśmy na początku drogi jeźeli chodzi o wychowanie jej, pielęgnację, rehabilitację. Za parę miesięcy będzie nasz Okruszek mieć operację na otwartym serduszku.Jesteśmy dobrej myśli. To nic nie szkodzi źe rodzą się dzieci z zd. One teź mają prawo źyć. Badania prenatalne nie powinny być decyzją do aborcji. Aborcja to najgorsza nasza sprawa, czysto ludzka. To źe państwo nie chroni takich maluszków od poczęcia to ogromna skaza na jaką pozwalamy. Źycie ludzkie to CUD. Najpiękniejszy jaki nam przychodzi doświadczyć. Dbajmy o to.

 • Reply
  Foton
  05-12-2014 at 11:27

  Ja kocham swojego synka z ZD nad życie .Daje mi sporo uśmiechu i radości czego nie zaznała bym z tzw.normalnym dzieckiem jest dla mnie uciechą i darem !Nie oddam go nikomu-będę się starała dbać o siebie aby nikt go nie zniszczył bo sporo jest upośledzenych na świecie ,którzy nie chca wiedzieć o co chodzi w problemie SD.

 • Reply
  Judii
  09-08-2015 at 15:45

  Witam,
  Jestem studentką III roku terapii pedagogicznej i potrzebuję Państwa pomocy w wypełnieniu ankiety. Jest ona całkowicie anonimowa, zawarte w niej informacje zostaną wykorzystane wyłącznie w celach naukowych (pracy badawczej). Poniżej znajduje się link do ankiety, to dla Państwa tylko parę minut, a dla mnie znaczy to naprawdę dużo 🙂
  http://www.interankiety.pl/interankieta/dd89f486085edf87b323f03757e49aa6
  Z góry bardzo dziekuję za pomoc.
  Pozdrawiam Judyta 🙂

 • Napisz komentarz

  Zapraszam
  na darmowy kurs!

  Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

  Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

  P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.