Niemowlak Produkty dla niemowląt

Wyprawka – co warto zabrać do szpitala dla nowonarodzonego dziecka?

Gdy mam okazję spotkać się z przyszłymi rodzicami, to bardzo chętnie dzielą się ze mną informacjami jakie rzeczy mają już dla maluszka, co kupili, i pytają, czy na pewno wszystko mają. Bywa, że bardzo trafnie skompletowali sami wyprawkę, bywa też, że dodaję od siebie kilka rzeczy, które uważam za absolutne MUST HAVE. 🙂 Gdy rodzice nie mają nic, podsyłam im listę z różnymi sugestiami, a oni na tej podstawie kompletują wyprawkę.

O czym warto pamiętać?

 • Dana rzecz powinna być solidnie wykonana.
 • Łatwa do czyszczenia np. możliwość wyprania w pralce.
 • Spełniająca wszystkie normy, np. butelki powinny mieć znaczek “BPA free”.
 • Krótko- lub długookresowe zastosowanie jest ważne przy wyborze: laktatora czy ma być ręczny czy elektryczny.
 • Na niektóre rzeczy warto przeznaczyć więcej pieniędzy.

W tym wpisie skupie się na rzeczach z materiału dla maluszka.

Gdy rodzice pakują torbę do szpitala, powinni na wierzchu mieć przygotowane rzeczy najpotrzebniejsze dla maluszka. Najlepiej kompleksowo w rożek najlepiej z tasiemką do zawiązania (nie na rzepy), bądź kocyk (można obie rzeczy zapakować razem) zapakować otulacz bądź pieluszkę materiałową do owinięcia dziecka, pierwsze ubranko, czyli body i pajacyk, czapeczkę, skarpetki i rękawiczki (może być drugi komplet skarpetek) oraz pampersa.

W torbie do szpitala powinno znaleźć się kilka kompletów ubranek w dowolnej konfiguracji: body + spodenki, body + pajacyk, kaftanik + śpioszki, body + śpioszki. Garderoba Twojego dziecka zależy od tego, w jakich ubrankach chcesz go widzieć. Jeśli jest napisane 5 kaftaników, a Tobie się one nie podobają, to nie musisz ich kupować. Możesz kupić body.

Gdy urodzi się maluszek, to w zależności od sytuacji, albo będziecie się od razu przytulać w kontakcie skóra do skóry przez około 2 godziny, albo zostanie wzięty na badania lekarskie, ważenie, mierzenie, i wróci z nich już ubrany.

Dzieci zazwyczaj ubieram w przygotowane przez rodziców ubranka, szczelnie otulam otulaczem bądź pieluszką, dlatego polecam muślinowe otulacze. Są one w dużych rozmiarach, a to pozwala bardzo szczelnie omotać maluszka w kokon. W pierwszych tygodniach maluszki otulone w ten sposób często się uspokajają. Takie zawinięcie przypomina im okres prenatalny. Będąc w brzuchu u mamy w pewnym momencie było bardzo ciasno, ciepło i takie zawinięcie odtwarza ten czas. Następnie dziecko wkładam jeszcze do rożka bądź zawijam w kocyk.

Potem maluszek ląduje w ramiona mamy i taty, wita się z dziadkami. Często ma sesję zdjęciową.

W szpitalu przydadzą się pieluszki materiałowe nie tylko do owinięcia dziecka, ale też do podłożenia pod buzię, położenia na ramieniu rodzica, gdy będzie chciał wziąć dziecko do odbicia. Bądź do rozłożenia na przewijak gdy trzeba będzie trzeba zmienić pampersa, bądź położyć na wagę, gdy będzie maluszek ważony.

Zamiast zwykłej pieluszki tetrowej można użyć ręcznika do odbijania.

Jak to któraś mama napisała, pieluszek nigdy za wiele…

Warto wybrać dla dziecka do okrycia dwa miłe kocyki. Zawsze jeden jest awaryjnie, gdyby drugi się zabrudził.

W domu czeka Was pierwsza kąpiel i tutaj przyda się miękki ręczniczek. Już od dłuższego czasu na rynku są dostępne ręczniki z tzw. kapturkiem – ułatwiają szybkie osuszenie mokrej główki dziecka.

W dniach 16.12.2014 do 22.12.2014 trwa konkurs, w którym można wygrać nagrody ufundowane przez polską markę Effii. Serdecznie zapraszam.

Jakie produkty skradły Wasze serca?

Wpis powstał we współpracy z polską marką Effii.

Wybrane dla Ciebie

5 komentarzy

 • Reply
  Kinga
  17-12-2014 at 19:55

  Moje serce skradły kocyk i otulacze właśnie z firmy Effii. Przede wszystkim są piękne i miłe w dotyku, jakościowo bardzo dobre, a wzory i kolory są obłędne.

 • Reply
  TATA na ASAPie
  25-11-2015 at 23:41

  Nie znaliśmy wcześniej Effii. Warto sprawdzić. Do odbijania jednam wolę pieluchę tetrową. Jest taka hipsterska i miło mi się kojarzy 🙂

 • Reply
  amedu
  28-01-2016 at 17:51

  A dlaczego pampersa? Wybierając pieluszki dla noworodka, warto zdecydować się na pieluszki wielorazowe, które są chłonne, komfortowe, łatwe do założenia i zdjęcia, a przede wszystkim i w odróżnieniu od pampersiaków, nie uczulają i nie podrażniają delikatnej skóry maluszka. W końcu najmłodszy i najmniejszy członek rodziny wymaga szczególnej uwagi i troski 🙂 Osobiście polecamy pieluszki marki GroVia i CloseParent (>> https://amedu.pl/c/eko-pieluchy) – są naprawdę doskonałe jakościowo, sami je stosujemy, od kiedy nasz Maciuś skończył 2 miesiące 🙂

 • Reply
  Krystyna
  21-06-2017 at 07:33

  Sama za niedługo mam termin porodu, także takie ubranka dla niemowląt, kocyki, pieluszki będę musiała zacząć kompletować. Takie rady przydadzą się niejednej mamie i będą pomocne szczególnie dla tych początkujących. Sama nie wiedziałam kompletnie nic, gdy urodziłam swoje pierwsze dziecko, ale pomoc takich wpisów na blogach czy moich znajomych była naprawdę nieoceniona ;). Dziękuję bardzo za wpis! 🙂

 • Reply
  Zbygniew
  05-09-2018 at 20:01

  Ja od siebie dodam, że warto zabrać żonę, znam historie, w których torby były pełne, a żona zostawiła w domu 😀 a tekst pierwsza klasa 🙂

 • Napisz komentarz

  Zapraszam
  na darmowy kurs!

  Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

  Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

  P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.