Kampanie społeczne

Zabawne aplikacje przypominające o samobadaniu piersi

Rozbraja mnie pomysłowość fundacji i twórców kampanii społecznych o profilaktyce raka piersi.

Tyle mówi się  o badaniu piersi, o ich sprawdzaniu czy nie wyczuwamy zgrubień itd. Także o badaniach USG czy mammografii. Tyle się mówi, a jednak wciąż za mało.

Swoją pracę licencjacką pisałam na temat raka piersi. Skupiłam się na nowotworze u młodej dziewczyny. Myślałam, że będzie mi trudno znaleźć osobę, która spełni kryterium „młodej”. Okazało się, że poszukiwania nie trwały długo, znalazłam jeszcze inne młode dziewczyny chore na raka. Mające przed sobą upragnione macierzyństwo, a w tamtym momencie walkę o życie. Rozmawiałam ze starszą o rok ode mnie dziewczyną, o raku, o tym jak wybadała guzek, jak usłyszała od lekarza, że jest przewrażliwiona. Tak, tak… bywa, że i w środowisku medycznym młode dziewczyny traktowane są tak jakby za to, że są młode miały nigdy nie zachorować na raka. Niestety nowotwór był na tyle zaawansowany, że była po mastektomii. Pamiętam, że wtedy nie wiele mówiłam, w skupieniu jej słuchałam i bałam się, że ta historia mogłaby i mnie spotkać. Tak na prawdę może spotkać każdą z nas. Dlatego badajmy się, róbmy badania przesiewowe, wpiszmy w kalendarz daty badań przesiewowych np. co roku 14 kwietnia chodzę na cytologię, na USG piersi etc. Będąc u ginekologa też proście o badanie piersi.

A teraz przejdę, do tematu przewodniego czyli aplikacji 🙂

Na ipada można ściągnąć aplikacje, dzięki nim nauczymy się krok po kroku badania piersi, jakie wykonywać ruchy podczas badania. W kolejnej aplikacji przystojni Panowie będą nas motywować, żebyśmy się badały.

Zobaczcie jakie ruchy powinno się wykonać w trakcie badania:

A tutaj Panowie, zwani potocznie ciachami, przypominają paniom o badaniu piersi:

Pobrałam aplikację na telefon i zrobiłam kilka zdjęć. Zobaczcie jak ona wygląda:

Oprócz Panów zawiera też istotne informacje w jaki sposób badać piersi i na co zwracać uwagę.

Ciekawe, co na tę aplikację powiedzą Panowie szczególnie partnerzy, mężowie… 😉
Szczególnie jak odkryją ją w telefonie 😉

P.S.: Dziękuję, że jesteście! Na Facebooku już ponad 4.000!

Wybrane dla Ciebie

2 komentarze

 • Reply
  Monika
  15-03-2013 at 14:16

  Kazdy sposob jest dobry jesli chodzi o walke z rakiem 🙂 POPIERAM KAMPANIE W 100%

 • Reply
  alicja
  05-04-2013 at 09:52

  Bardzo przydatny pierwszy filmik, jakie ruchy wykonywać przy badaniu. Jeśli chodzi o ginekologa to brakuje mi odwagi żeby prosić go o zbadanie moich piersi skoro on sam tego nie proponuje… poza tym przy samobadaniu często mam wątpliwości, jak odróżnić to co naturalnie występuje w piersiach z czymś co powinno mnie zaniepokoić, czy rak, guzki to coś co występuje blisko powierzchni skóry? Czy to się przesuwa pod palcem?

  A kolejny filmik… Mmmmmm…. to dopiero ciacha 🙂

  Alicja

 • Napisz komentarz

  Zapraszam
  na darmowy kurs!

  Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

  Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

  P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.