Czasami najtrudniej przed samą, samym sobą odkryć, że potrzebujemy pomóc. Czasami pierwszym krokiem jest wyparcie. Udawanie, że tematu nie ma. Po czym BÓL dopada w najmniej oczekiwanej sytuacji.
Tutaj pragnę przybliżyć miejsca i instytucje, które wspierają po poronieniu, utracie, porodzie martwego dziecka. Bądź osoby bliskie, które nie radzą sobie ze stratą innej osoby. Zawiłe. Takimi osobami są na przykład partnerzy, mężczyźni.
Fundacje, w których wsparcie może znaleźć osoba po poronieniu
—–
Fundacja NAGLE SAMI wspieramy osoby z doświadczeniem poronienia i straty okołoporodowej. Niedługo rusza grupa dla kobiet, które przeżyły taką utratę. Prowadzimy też konsultacje i terapię indywidualną.
Zapoznaj się ze stroną Fundacji http://naglesami.org.pl
Fundacja NAGLE SAMI organizuje 20.10 webinar dla osób, które chcą wiedzieć jak wspierać bliskich w obliczu straty. Poprosiłam Anię Bajkowską by powiedziała kilka słów od siebie:
“Podczas webinarium opowiem o tym, w jaki sposób możemy wesprzeć bliskich, którzy przeżywają stratę. Osoby, które doświadczyły poronienia często mierzą się z poczuciem osamotnienia, brakiem zrozumienia w najbliższym otoczeniu, czy nawet brakiem przyzwolenia na odczuwane emocje.
Chciałabym by mogło się to zmienić. Wierzę, że czasami wystarczy powiedzieć „Jestem tu dla Ciebie” i po prostu być. Obecność i gotowość do towarzyszenia znaczą niekiedy więcej, niż tysiąc słów.”
Zapisy na webinar: https://www.facebook.com/events/1038200419964693/
—-
Fundacja Evangelium Vitae
http://fev.wroclaw.pl/dla-rodzicow-po-stracie/
—-
Fundacja Donum Vitae
http://fundacja.donumvitae.pl
—–
Fundacja Ernesta
https://fundacjaernesta.pl/kontakt/
—–
Fundacja Tęczowy Kocyk – https://www.facebook.com/teczowykocyk/
—
Lista terapeutów pomagająca po poronieniu
Terapeuci, którzy zostali wymienieni jak zbierałam informacje do tego artykułu:
Online:
Sylwia Miller – psycholog, psychoterapeuta terapia indywidualna oraz terapia dla par https://sylwiamiller.pl
Warszawa:
psychoterapeuta Marta Karpinska- Krauze pracuje z kobietami po stratach
Łomianki, Internet:
Joanna Frejus – znajdziesz ją tutaj: https://www.centrumwsparcialomianki.pl oraz https://www.facebook.com/omatkodepresja/
Warszawa:
Annę Bajkowska – http://www.psychoterapia-gestalt.waw.pl To nie tylko certyfikowana terapeutka o pięknej duszy, ale ma ogromny dorobek zawodowy i warsztat w temacie straty, w tym straty okołoporodowej oraz poronienia. Wielokrotnie wypowiada się w mediach jako ekspert w tym temacie. Prowadzi szkolenia dla innych terapeutów. Prowadziła też warsztaty m.in.dla studentów i kadry uniwersytetu medycznego.
Od lat współpracuje z Fundacją Nagle Sami, która zajmuje się tym delikatnym i trudnym tematem żałoby.
Gorąco polecam i proszę śmiało polecać wszystkim, którzy potrzebują wsparcia ❤️
Jeśli wciąż szukasz psychoterapeuty, do którego chcesz się zgłosić, to możesz poszukać na https://www.znanylekarz.pl
Pamiętaj pierwsza rozmowa jest zapoznawcza, bywa, że pierwsze spotkania, to budowanie zaufania do terapeuty.
—
Kilka słów od psychologa pracującego z osobami w kryzysie:
Jedna z pośród ponad tysiąca historii naszych pacjentów, doczekała się publikacji, niech zachęci innych: (https://www.hellozdrowie.pl/bliskosc-leczy-a-srodowiskowe-centra-zdrowia-psychicznego-ratuja-zycie-doswiadczylam-tego-na-wlasnej-skorze/)
Gorąco dopinguję: Bądź swoim przyjacielem – zaopiekuj się sobą pod okiem specjalistów w przyjaznych warunkach, w swoim środowisku.
Tu apelujemy również o wsparcie petycji, gdyż Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego został zahamowany w związku z COVID-19 i nie wiadomo czy będzie kontynuowany. Od decyzji Ministerstwa Zdrowia zależy przyszłość transformacji leczenia psychiatrycznego ze skoncentrowanej na izolacji w szpitalu na rzecz rozwijania leczenia środowiskowego, w Centrach Zdrowia Psychicznego.
https://www.petycjeonline.com/w_sprawie_przyszoci_centrow_zdrowia_psychicznego
Sylwia Izabela Pietraczyk, psycholog pracujący z osobami w kryzysie, w depresji, z trudnościami związanymi z rodzicielstwem, partnerstwem, życiem zawodowym, trener umiejętności miękkich i facylitator grup kreatywnych CPS, badacz z zakresu twórczego macierzyństwa, dla młodych kobiet prowadzi zajęcia gdzie, odkrywają one drogę do swojej kobiecej mocy. Emanuje empatią jednak jaskrawiej zapałem do poszukiwania skutecznych rozwiązań, również niestandardowych.
—
Inne miejsca w Internecie pomagające po poronieniu
Strony pomagające osobom po stracie:
http://www.dlaczego.org.pl
http://www.stratadziecka.pl/
http://dobrzejestnierycz.pl/
—-
Materiały informacyjne, bardzo wartościowe, stworzone z myślą o osobach doświadczających poronienia, staty dziecka:
http://www.gpsk.am.poznan.pl/dla-pacjenta/materialy-informacyjne-dla-pacjentek.html
Zachęcam do uzupełnienia listy w komentarzu.
Ściskam,
Położna Kasia
Brak komentarzy