Planowanie ciąży

Jak poznać swoją płodność? 28 dni via ProMama

Ostatnio bardzo żywo jestem zainteresowana tematem płodności 🙂
Jak wiadomo w ciągu cyklu miesiączkowego kobieta płodna jest raptem kilka dni.
Na dodatek w zależności od długości cyklu dni płodne przypadają w różnym czasie.

Czyli nie ma standardów mówiących o tym kiedy mamy owulację 😉 Oczywiście możemy posłużyć się kalkulatorami dni płodnych, ale na wynik powinniśmy wziąć poprawkę. Gdy mamy stresujący miesiąc, wyjeżdżamy na wakacje, pracujemy w systemie zmianowym czy chorujemy dni płodne się przesuwają.

Dobrym rozwiązaniem na rozpoznawanie dni płodnych jest prowadzenie wykresów 🙂
Danymi, które nanosimy na wykres są pomiary temperatury, ocenianie gęstości  i konsystencję śluzu, ocena szyjki macicy oraz pora dnia współżycia.

Idąc tym tropem naniesiony dane będą tworzyć wykres. Odczytując wykres rozpoznamy dni płodne oraz będziemy mogli mieć „wpływ” na płeć dziecka.

Ostatnio odezwała się do mnie Pani z  portalu ProMama.pl, na którym można założyć darmowe konto do tworzenia wykresu całego cyklu miesiączkowego. Dla chętnych jest wersja płatna, w której dodatkowo korzystamy z konsultacji ze specjalistą. 🙂

ProMama.pl jest jednym z portali propagujących naturalne planowanie rodziny. Innym ciekawym portalem jest 28dni.pl. Na portalu tym mamy możliwość dodania swojej przyjaciółki jak i dyskutowania z innymi na temat metod naturalnego planowania dziecka.

Same dokonajcie wyboru, który portal jest dla Was ciekawszy i bardziej pomocny.

Dołączam Wam zdjęcia:

Podsumowując staranie się o dziecko może przebiegać na różnych etapach: spontaniczności i planowania. Jednak gdy ciągle testy ciążowe pokazują, że nie jest się w ciąży robi się to irytujące. Czasem lekarstwem na wszystko nie są wykresy, a urlop i odcięcie się od wszystkiego, a czasem po prostu poznanie kiedy „u mnie rzeczywiście są dni płodne”. 🙂

Wybrane dla Ciebie

10 komentarzy

 • Reply
  nina
  11-06-2012 at 19:06

  karta promamy przyjemniejsza dla oka

  • Reply
   Kasia
   12-06-2012 at 08:51

   Nina, dziękuję za podzielenie się opinią 🙂 Ktoś jeszcze korzysta z wyżej wymienionych portali?

 • Reply
  Marzena
  13-06-2012 at 13:59

  Ja korzystam z ovufriend.pl i uważam że jest świetny! Kiedyś przy pierwszym dziecku byłam na 28dni.pl. Wcześniej nie mogłam przekonać sie do mierzenie temperatury, a teraz polecam to każdemu. Zaskakujące jest nasze ciało, że jasno pokazuje nam co w trawie piszczy!

 • Reply
  Paulina
  14-06-2012 at 15:22

  Ja zaczelam korzystac z 28dni.pl podczas staran o dziecko udalo sie w drugim obserwowanym cyklu obecnie jestem w 8 miesiacu ciazy i po porodzie zamierzam wrocic do obserwacji:)

 • Reply
  Anika
  18-06-2012 at 15:18

  Ja kiedyś używałam 28dni.pl, ale mi się znudziło ciągłe wprowadzanie danych. Teraz sobie kupiłam mikroskop owulacyjny. I spokojnie mi starcza

 • Reply
  Paula
  24-06-2012 at 20:34

  Bardzo fajne portale, przydadzą się na pewno przy planowaniu trzeciego dziecka. Ja też uważam że 28dni przyjemniejsze dla oka 🙂

 • Reply
  Angie
  25-08-2012 at 21:38

  dziewczyny, ja już używałam chyba wszystkiego. Tylko w ovufriend.pl dni płodne i owulka wyznaczane są automatycznie. Jak ktoś ma nieregularne cykle (jak ja), to wyznaczanie owulacji samemu wcale nie jest takie łatwe.

  trzymam kciuki za wszystkie staraczki 🙂

  a.

 • Reply
  kaja
  14-09-2012 at 12:47

  Miałam kiedyś konto na 28dni, ale czasem nie miałam dostępu do neta (praca) i nie uzupełniałam codziennie pomiarów. Teraz sobie kupiłam mikroskop owulacyjny. Póki co się sprawdza 🙂

 • Reply
  name
  18-09-2012 at 12:37

  Polecam http://www.Ovufriend.pl

 • Reply
  Magda
  13-03-2014 at 12:39

  Właśnie zaczynam korzystać, ale chyba ProMama bardziej do mnie przemawia 🙂 Kasiu chciałam Ci podziękować za tę stronkę. Super pomysł.

 • Napisz komentarz

  Zapraszam
  na darmowy kurs!

  Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

  Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

  P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.