Bez kategorii Planowanie ciąży

Poznaj portal dla planujących dziecko

Ostatnio przeprowadziłam wywiad z Joanną Fedorowicz współzałożycielką portalu OvuFriend.

OvuFriend dedykowany jest użytkowniczkom, które planują dziecko.
Skąd pomysł na taki portal?

OvuFriend jest miejscem dla kobiet starających się o dziecko. Pomysł powstał w odpowiedzi na pojawiający się coraz większy problem z zajściem w ciążę. Żyjemy w czasach, w których coraz więcej par ma problemy z poczęciem dziecka. Ma to związek z wieloma aspektami: coraz większym zanieczyszczeniem powietrza, niskiej jakości jedzeniem, szybkim trybem życia oraz faktem, że na macierzyństwo decydujemy się coraz później. Tymczasem do tej pory nie było w Internecie tak kompleksowego miejsca jakim jest OvuFriend, które spełniałoby, aż tyle potrzeb kobiet starających się o dziecko.

Czytałam, że założycielka portalu miała przyjemność być w Dolinie Krzemowej czy to prawda? Tam zrodził się pomysł?

 Tak, to prawda. Pomysł na OvuFriend, podobnie jak mój synek, urodził się w Dolinie Krzemowej. To tam „zaraziłam się” przedsiębiorczością i zainspirowałam pracą dla ludzi. Kończyłam wówczas studia MBA w Kalifornii i po raz pierwszy spotkałam się z tematem niepłodności i problemów jakie ma wiele par starających się o dziecko. Jeszcze przed powrotem do kraju zapragnęłam stworzyć portal dostarczający kobietom starającym się o dziecko prawdziwą wartość. Projekt stworzenia tak kompleksowego serwisu okazał się bardzo skomplikowany i powstawał 2 lata we współpracy z wieloma ekspertami. W końcu jednak moje marzenie się spełniło i w lipcu 2012 ruszył OvuFriend.

Co konkretnie kobiety planujące dziecko znajdą w OvuFriend?

Kobiety planujące dziecko znajdą w OvuFriend wszystko co pomoże im szybciej i bardziej świadomie zajść w ciążę. Dowiedzą się miedzy innymi czy współżyją w odpowiednim czasie, czy ich cykle miesiączkowe są prawidłowe i jaka jest ich szansa na zajście w ciążę w danym cyklu. Zrozumieją lepiej swoją sytuację poprzez analizę wyników własnych i tysiąca innych kobiet starających się o dziecko. Dodatkowo w społeczności OvuFriend będą miały wiele możliwości interakcji z kobietami, które podobnie jak one, planują dziecko.

Każda kobieta planująca dziecko, niezależnie od wiedzy jaką posiada i czasu jaki chciałaby poświęcić na wyznaczanie swoich dni płodnych, znajdzie w OvuFriend coś dla siebie!

Jak powstała nazwa OvuFriend?

Nazwa OvuFriend to połączenie dwóch angielskich wyrazów ovulation (owulacja) oraz friend (przyjaciel)– czyli przyjaciel owulacji! Co dla kobiety starającej się zajść w ciążę może być ważniejszego od owulacji? To oczywiście żart, ale prawda jest taka, że podczas starania się o dziecko owulacja staje się przyjacielem kobiety, na którą przyszła mama czeka, oblicza termin jej nadejścia i planuje wiele spraw z myślą o niej. A OvuFriend jest po to, aby jej w tym pomóc. Podpowiedzieć kiedy najprawdopodobniej owulacja wystąpi, kiedy najlepiej współżyć, a nawet ostrzeże jeśli z owulacją (a raczej cyklem miesiączkowym) dzieje się coś niepokojącego.

Zarejestrowałam się na Państwa portalu i wprowadziłam dane i jestem ciekawa na jakiej podstawie Państwo wyliczają owulację. Gdyż inny program z którego korzystam pokazuje mi zupełnie inne dni 🙂

 Nie wiem z jakiego programu Pani korzystała, ale należy pamiętać, żeby unikać programów, które wyliczają dzień owulacji na podstawie średniej ilości dni cyklu, ponieważ nie biorą one pod uwagę faktu, że każda kobieta jest inna. W rzeczywistości bowiem większość cykli odbiega od tych wzorcowych i prawda jest taka, że tylko pomiar temperatury i obserwacja ciała są wiarygodną metodą wyznaczania terminu owulacji (pomijając oczywiście monitoring owulacji u lekarza ginekologa).

OvuFriend podczas wyliczania dnia owulacji wykorzystuje innowacyjny algorytm biorący pod uwagę wiele wskaźników, między innymi: codziennie wprowadzane obserwacje (min. pomiar temperatury, śluz szyjkowy, opcjonalnie również testy owulacyjne) oraz wszystkie informacje o wcześniejszych cyklach danej użytkowniczki. Dodatkowo system wykorzystuje również badania statystyczne do wyznaczania owulacji, to znaczy porównuje dany cykl do tysięcy innych cykli. Łącząc wszystkie te informacje OvuFriend wyznacza najbardziej prawdopodobny termin owulacji.

Czy wyjdzie, że cykl jest bezowulacyjny jedynie jeśli osoba mierzy temperaturę?”

Prawda jest taka, że aby otrzymać najbardziej wiarygodną interpretację cyklu (m.in. informację czy wystąpiła owulacja czy nie) należy mierzyć codziennie poranną temperaturę ciała. Podtrzymany skok temperatury jest bowiem jedynym potwierdzeniem wystąpienia owulacji, a brak skoku (brak dwufazowości cyklu) jest przesłanką do tego, aby sądzić że cykl jest bezowulacyjny.

Nie wszystkie kobiety jednak chcą lub mają możliwość codziennie mierzyć temperaturę ciała. W takiej sytuacji jeśli kobieta nie mierzy temperatury, a wykonuje testy owulacyjne, wówczas OvuFriend również wyznacza prawdopodobny termin wystąpienia owulacji, ale w tym przypadku ostrzega użytkowniczkę o niższej niż w przypadku pomiaru temperatury wiarygodności przedstawionej interpretacji. Testy owulacyjne nie potwierdzają bowiem wystąpienia owulacji, informują jedynie, że ciało przygotowuje się do owulacji (w rezultacie niekoniecznie musi to nastąpić). W przypadku, gdy kobieta nie mierzy porannej temperatury ciała, dla zwiększenia wiarygodności wyznaczania dni płodnych, OvuFriend zaleca wykonywanie dodatkowych obserwacji ciała, np. obserwacji śluzu szyjkowego lub pozycji szyjki macicy.

Im więcej obserwacji kobieta codziennie wykona, tym lepiej OvuFriend będzie w stanie wskazać jej dni płodne i wyznaczyć datę owulacji.

 W lipcu 2012 roku wystartował portal czy są już użytkowniczki, które dzięki prowadzeniu starannych obserwacji zaszły w ciążę?

 Oczywiście są już użytkowniczki, które zaszły w ciążę korzystając z OvuFriend. Pozytywne opinie i „szczęśliwe“ cykle dają nam dużo satysfakcji! W niedalekiej przyszłości planujemy dokładnie zbadać o ile większa od średniej jest skuteczność zajścia w ciąży użytkowniczek OvuFriend, które prowadzą obserwację i tym samym znają termin swojej owulacji. Na pewno chętnie podzielimy się tymi liczbami! Jedno jednak jest pewne – kobiety, które dokładnie obserwują swoje ciało, mierzą temperaturę ciała i z pomocą wiarygodnych metod wyznaczają termin owulacji, a przy tym właściwie planują czas współżycia, maksymalizują swoje szanse na zajście w ciążę.

 Jakie są dalsze pomysły na rozwijanie OvuFriend?

 Prace nad rozwojem portalu OvuFriend trwają cały czas. W ostatnich tygodniach rozwinięta została część społecznością umożliwiająca użytkowniczkom między innymi zawieranie przyjaźni czy komentowanie innych wykresów. W najbliższym czasie wprowadzimy także kolejne, innowacyjne możliwości i ułatwienia do kalendarza owulacyjnego. Jednym słowem OvuFriend cały czas się rozwija (także dzięki sugestiom od naszych użytkowniczek), a pomysłów na rozwój portalu jest dużo więcej niż możliwości ich realizacji!

Dziękuję za rozmowę 🙂

Wybrane dla Ciebie

1 Komentarz

 • Reply
  Justyna
  13-12-2013 at 06:55

  Polecam także http://www.staraniowy.pl – nowy, bardzo profesjonalny portal dla osób, planujących rodzicielstwo, a w szczególności dla tych, którzy mają problem z poczęciem. Wspaniałe i rzetelne źródło informacji na temat niepłodności, bezpłodności, adopcji, in vitro. Zachęcam do odwiedzenia.

 • Napisz komentarz

  Zapraszam
  na darmowy kurs!

  Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

  Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

  P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.