Maluszek Żywienie

Jak prowadzić kontrolkę karmienia?

Często mamy w pierwszych tygodniach życia noworodka zastanawiają się, czy maluszek się najada, czy je wystarczająco? Dlatego dzisiaj postanowiłam napisać: „Jak prowadzić kontrolkę karmienia?”

Najlepiej stworzyć tabelkę, w której będziemy zapisywać ile czasu jadło dziecko i z której piersi. Jeśli maluszek je z butelki, to ile zjadł i warto zaznaczyć czy był to pokarm mamy (w skrócie PM) czy mleko modyfikowane (w skrócie np. MM). Możemy zapisać kiedy była brudna, a kiedy mokra pieluszka. Takie zapiski możemy prowadzić w zeszycie bądź założyć Dzienniczek dnia i nocy Maluszka lub Dzienniczek karmienia Maluszka.

Czym się różni Dzienniczek dnia i nocy Maluszka od Dzienniczka Karmienia Maluszka?

 • Tabelką – w dzienniczku karmienia mamy oddzielne rubryki na karmienie piersią prawą bądź lewą oraz butelką. Natomiast w Dzienniczku dnia i nocy Maluszka mamy jedną rubrykę na karmienie i tam skrótami zapisujemy czy to było karmienie piersią (ile czasu) czy butelką (ile ml).
 • Dzienniczek dnia i nocy maluszka ma charakter także pamiętnikowy, mamy miejsce na zapisanie: pierwszych ząbków, wizyt u specjalisty i bądź postępów maluszka.
 • Dzienniczek karmienia Maluszka oprócz tabelek do kontrolowania karmienia ma także tabelkę chorób maluszka. W nowszej wersji, która zostanie wydana pod koniec roku będzie więcej informacji na temat karmienia piersią.

  Oba Dzienniczki mają liczne grono osób, które je uwielbiają. Wszystko zależy od tego, który sposób zapisywania najbardziej przypadnie do gustu użytkownikowi.

Jak mamy już zapiski, to musimy nauczyć się je odczytywać i oceniać. 🙂

Jak ocenić czy ilość karmień jest prawidłowa?

Noworodki bardzo dużo czasu lubią spać. Dlatego bywa, że na karmienie trzeba je wybudzać. Karmienie z jednej piersi powinno trwać od 15 do 40 minut. Po tym czasie przystawiamy maluszka do drugiej piersi. Stąd patrzymy na czas karmień i ich częstotliwość w ciągu doby. Powinno w teorii wypaść nam 8 karmień z czego 2 w nocy. Jeśli mamy więcej niż 8 karmień, to też dobrze 🙂

A co z zaznaczonymi mokrymi i brudnymi pieluszkami?

One potwierdzają czy karmienie jest skuteczne. Jeśli maluszek moczy 6 pieluszek na dobę,  wypróżnia się trzy, cztery razy na dobę i ma dobre samopoczucie to wszystko jest w porządku 🙂 Czasami dzieci karmione piersią robią kupkę po każdym karmieniu, to też jest dobrze. Natomiast karmione mlekiem modyfikowanym mogą wypróżniać się rzadziej.

Pamiętaj, żeby na początku karmienia piersią być na diecie lekkostrawnej. Z czasem możesz zacząć eksperymentować, ale z umiarem. Jeden produkt na 1-2 dni i dokładamy kolejny, jeśli maluszek poprzedni zaakceptował. 🙂 Wprowadzane produkty do swojej diety także możesz odnotowywać w Dzienniczku bądź własnym zeszycie.

Wybrane dla Ciebie

6 komentarzy

 • Reply
  Viola
  17-08-2011 at 08:40

  Bardzo się ciesze,ze napisala pani ten artykul, bo szczerze ostatnio po wizycie u pediatry z moim maluszkiem lekko sie zestresowalam..karmie piersia i moj skarb sporo przybral..mianowicie w ciagu 1,5 miesiaca przybral prawie 1,5 kg ..pani doktor stwierdzila,ze za duzo go karmie i mam mu dawac jak najmniej piersi..hmm..czy faktycznie mam odmawiac dziecku mleka?szczegolnie,ze wszedzie pisze,ze do ok 3 miesiaca dziecko karmi sie na zadanie..

 • Reply
  Kazara
  17-08-2011 at 10:59

  odpisuje na komentarz wyżej Viola jesli karmisz piersią to nie przekarmisz dziecka to dobrze że przybiera na wadze noworodki i niemowlaki karmi sie na żądanie jeśli dostają tylko pierś nie należy ograniczać jej podawania może lepiej zmienić pediatrę należy też pamiętać że dzieci o niskiej wadze urodzeniowej lub wcześniaki znacznie szybciej przybierają na wadze aniżeli dzieci z normalna waga urodzeniową także ze spokojem podawaj pierś dziecku tak często jak tego potrzebuje 🙂

 • Reply
  Kasia
  17-08-2011 at 15:56

  Violu nie przekarmiasz dziecka. A przybranie na wadze 1,5 kg w ciągu 1,5 miesiąca to dobry wynik 🙂 Maluszek może mieć teraz większe potrzeby. Poza tym jest gorąco 🙂 Stąd też częsciej maluszkom chce się pić. A pokarm kobiecy dostosowuje się do potrzeb dziecka.

  W skrócie: można kontynuować rytm karmień maluszka. 🙂

  Kazara ma rację 🙂

 • Reply
  Angua
  17-08-2011 at 17:06

  U mnie było na początku tak jak u Violi.
  Teraz mój dwumiesieczny synek je coraz mniej, co też mnie niepokoi (podaję mu swój pokarm z butelki lub piersi- na zmianę)i rzadziej (co 3 godziny, a wczesniej co 2-równiutko).Brudnych pieluszek też jakby mniej, mniej kupek- na pewno, bo wcześniej co karmienie, a poza tym mocno wodniste te kupki, jakby ze śluzem- i też nie wiem czy tak ma być. Super sprawa z prowadzeniem tych zapisków. Nie mam dzienniczków z Brioko ponieważ obawiam się, że nie starczyłoby mi czasu na skrupulatne notowanie.Podziwiam mamy, którym sie to udaje!

 • Reply
  Natalia
  19-08-2011 at 11:46

  Bardzo przydatne informacje dla przyszlych mam:) jeszcze nie mam doswiadczenia w tej kwestii ale mam nadzieje ze bede mogla karmic jak najdluzej mojego szkrabka i nie bede miala problemow co do miejsc.

 • Reply
  ilababy
  19-08-2011 at 19:08

  Witam, @Viola, mój synek przez pierwszy miesiąc przybrał 1800 g!! a urodził się w terminie, a nawet 2 dni po z wagą 3800 g:) I położna się zdziwiła że tyle przybrał, ale że bardzo dobrze :)Więc karm i nie przejmuj się głupkowatym gadaniem pediatry 🙂

 • Napisz komentarz

  Zapraszam
  na darmowy kurs!

  Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

  Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

  P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.