Maluszek

Narodziny w szpitalu cz.2

W szpitalach mamy panujący system tzw. rooming in czyli system mama – dziecko. Oznacza to, że noworodek przebywa z mamą od razu po urodzeniu. 🙂 Oczywiście jeśli na to pozwala stan dziecka i mamy.

Znalazłam też fajną ilustrację dotyczącą systemu rooming in:

Rooming

W poprzednim wpisie opisałam, co się dzieje z dzieckiem w kilka chwil po narodzinach.
Dzisiaj przedstawię dalsze losy dziecka podczas pobytu w szpitalu.

Pierwsza doba po porodzie w szpitalu

W pierwszej dobie życia dziecka wykonuje się dwa szczepienia ochronne:

1. BCG – przeciwko gruźlicy;
2. WZW typu B – przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby.

Szczepienie wykonuje położna, która ukończyła specjalistyczny kurs. Gdy dziecko zostanie zaszczepione, ten fakt zostaje udokumentowany w kacie szpitalnej, książeczce zdrowia oraz karcie uodpornienia.

Szczepienie BCG u noworodka

Szczepienie na BCG może zostać przesunięte w czasie ze względu na:
– Wagę dziecka poniżej 2000 g;
– Wiek w tygodniach ciąży poniżej 32;
– Występujące niektóre choroby lub ciężki stan noworodka.

Szczepienie wykonuje się w odległości mniej więcej 1/3 lewego ramienia. Po podaniu szczepionki powstaje białawy bąbel o wielkości 6-8 mm. Znika mniej więcej po 30 minutach. Proces gojenia się miejsca szczepienia jest długi, bo trwa około 4-6 tygodni. Po około 2-3 dniach od daty szczepienia może pojawić się kilkumilimetrowy naciek pęcherzykiem surowiczo-ropnym. Ten naciek po kilku dniach przysycha.  By następnie po 2-3 tygodniach powstał naciek 2-5 mm. Dopiero po 4-6 tygodniach powstaje płaska blizna o średnicy kilku milimetrów.

Występujących zmian nie wolno: wyciskać, zdrapywać ani smarować. Miejsce szczepienia powinno być utrzymywane w czystości. Natomiast po kąpieli osuszane do momentu odpadnięcia strupa.

Szczepienie WZW typu B

Szczepienie wykonuje się domięśniowo w nogę.
Kolejne wykonuje się po 6 tygodniach od daty pierwszej szczepionki, a następne za pół roku od daty poprzedniej szczepionki.

Kto decyduje o tym czy dziecko będzie zaszczepione?

O tzw. kwalifikacji do szczepienia decyduje lekarz. Natomiast jeśli rodzice nie chcą szczepić dziecka, lub chcą zaszczepić w innym terminie mogą nie wyrazić zgody na szczepienie.

Wybrane dla Ciebie

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Zapraszam
na darmowy kurs!

Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.