Kampanie społeczne

Kampania Ostatni Dyżur

Idąc do szpitala na izbie przyjęć spotykacie się z położną bądź pielęgniarką, później w gabinecie spotykacie lekarza i położną bądź pielęgniarkę. Gdy z izby przyjęć trafiacie na salę porodową, to położna przeprowadza wywiad i sprawuje opiekę w trakcie porodu. Bywa, że sytuacja położnicza wymaga konsultacji lekarza. Wtedy jest proszony do przeanalizowania jej, zbadania pacjentki i wydania dalszych zaleceń ewentualnie podania konkretnych leków. Jak widać często spotykacie się z położnymi, pielęgniarkami w trakcie pobytu w szpitalu.

Chcecie poznać naszą pracę „od kuchni”? Pracę położnych przybliżają dwie książki: „Mundra” Sylwii Szewd i „Położna” Jeannette Kalyta. W pierwszej przeczytacie wywiady z 10 położnymi, które pracowały w różnych regionach świata oraz poznacie realia pracy w Polsce. W drugiej poznacie historię kariery Jeannette od pierwszej pracy po samodzielną praktykę zawodową. Serdecznie zachęcam do lektury.

Warto zobaczyć spot kampanii Ostatni Dyżur:

Byłam ostatnio w szpitalu, w którym Pani mówi o znów nie ma pielęgniarki. Tej pani nie było tam nie dlatego, że poszła pić kawę. Tylko została zawołana przez lekarza, żeby asystować przy zabiegu. Tego pacjenci często nie wiedzą, że personelu jest za mało i jedna osoba musi być w tysiącach miejsc. Okazuje się, to nie wykonalne, więc ktoś musi poczekać… A gdyby tak tej Pani w ogóle nie było?

Są szpitale, w których nie spotka się młodej kadry pielęgniarek i położnych. Dziś osoby z wykształceniem, znające języki obce z chęcią wyjadą zagranicę. Dlaczego?

Żeby politykom zwrócić uwagę na sytuacje w polskiej służbie zdrowia położnych i pielęgniarek podpisz petycję.

Przyłącz się do kampanii Ostatni Dyżur na Facebook’u.

Dziękuję Ci za przeczytanie wpisu:

 • Mój wpis będzie bogatszy jeśli napiszesz komentarz. Dołączysz do dyskusji. Z radością poznam Twój punkt widzenia.

 • Podaj dalej czyli podziel się wiedzą z innymi dzięki przesłaniu linku do wpisu, zamieszczeniu go na grupie bądź podzieleniu się na Instagramie czy Facebooku.

 • Chcesz więcej? Zachęcam do polubienia na Facebook’u https://www.facebook.com/ZapytajPoloznaPL/.

 • Chcesz jeszcze więcej? Moim ukochanym miejscem w sieci jest Instagram https://www.instagram.com/polozna_kasia/ polozna_kasia tam dziele się swoją wiedzą w postaci ktrótkich InstaStories oraz w postach. Poznasz mnie tam z zupełnie prywatnej strony.

 • Raczkującym miejscem jest YouTube https://www.youtube.com/channel/UC3rmaam0tObVrswe2belzHQ?view_as=subscriber. Jeśli staniesz się subskrybentem mojego kanału to o nowych filmikach dowiesz się od razu.

Wybrane dla Ciebie

2 komentarze

 • Odpowiedź
  Natalia
  24-06-2015 o 20:41

  Prawda jest taka, że pielęgniarki i położne są najbliżej kobiety podczas pobytu w szpitalu. Lekarz właściwie pojawia się i znika a pielęgniarka jest zawsze przy pacjentce i zawsze jest niedoceniana. Smutna rzeczywistość.

 • Odpowiedź
  Joanna
  30-06-2015 o 14:00

  to jest bardzo smutne co się dzieje w Polsce, wielu ludzi którzy powinni odbudowywać nasz kraj, woli umknąć za granicę.
  ja to rozumiem.

  trzeba stworzyć dobre warunki do życia
  gdy Pani napisała, że na oddziale była jedna pielęgniarka, to poczułam wielkie zdziwienie, … jedna?

 • Napisz komentarz

  Zapraszam
  na darmowy kurs!

  Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

  Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

  P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.