Poronienie

Przyczyny i podział poronienień

Poronienie to wydalenie z macicy martwego płodu o wadze poniżej 500 gram przed ukończeniem 22 tygodnia ciąży.

To jest chłodna definicja starty dziecka. Ponieważ często kobiety już w momencie zobaczenia pozytywnego testu ciążowego czuje się matkami.

Natomiast gdyby urodziło się dziecko poniżej 22 tygodnia ciąży, ale z oznakami życia o masie mniejszej niż 500 gram. Mówimy o porodzie przedwczesnym i wcześniaku.

Najczęściej występują poronienia w pierwszym trymestrze ciąży (około 80%). Najwięcej ciąż jest roniona przed implantacją (około 50%), po 8 tygodniach spada do 10%. A po 13 tygodniu wynosi już zaledwie 1-2%. Można powiedzieć, że im starsza jest ciąża tym większe są szanse, że zakończy się sukcesem.
Najczęstsza przyczyna poronienia, to nieprawidłowości chromosomalne.

Przyczyny poronienia mogą być różne:

 • płodowe: związane z nieprawidłową ilością chromosomów;
 • matczyne: wady macicy, infekcje, niewydolność cieśniowo- szyjkowa, zrosty wewnątrzmaciczne;
 • ojcowskie: czynniki genetyczne.

Po trzech kolejnych poronieniach (poronienia nawykowe) zaleca się wykonanie badania kariotypu matki i ojca.

Poronienie jest to także silne przeżycie i strata dla rodziców. Ważne jest pożegnanie z dzieckiem lub
możliwość przeżycia żałoby. A także pomoc ze strony bliskich.

W literaturze medycznej jest zdefiniowany podział poronień. Wymienia się:

 • poronienie zagrażające – tutaj występują takie objawy jak: plamienie, ból w podbrzuszu, krwawienie. Może też występować ból w okolicy krzyżowo-lędźwiowej. Nie nastąpiło jeszcze rozwarcie kanału szyjki macicy. Tutaj jednym z metod leczenia jest hospitalizacja i leżenie w łóżku. Badania jakie mogą zostać wykonane to USG, pobranie krwi na: poziom Beta HCG i progesteronu.
 • poronienie rozpoczynające się – tutaj występuje silniejsze krwawienie, w którym mogą pojawić się skrzepy. Pojawia się ból w podbrzuszu i silne skurcze macicy. Szyjka macicy skraca się i rozwiera.
 • poronienie w toku – występują już objawy poronienia, jest rozwarcie szyjki macicy i w jej ujściu widoczny jest fragment trofoblastu.
 • poronienie zatrzymane – płód obumiera ale nie zostaje wydalony z macicy. Brak jest objawów typowych dla poronienia i szyjka macicy jest zamknięta. Poronienie zatrzymane może zostać zdiagnozowane w momencie kiedy wielkość macicy nie odpowiada tygodniowi ciąży (można to stwierdzić przez badanie ginekologiczne). Innymi pomocnymi badaniami jest USG czy badanie poziomu beta HCG i progesteronu.
 • poronienie niekompletne – w tym przypadku w macicy zostały jeszcze resztki np. trofoblastu. A to może powodować bóle brzucha i krwawienia.
 • puste jajo płodowe – jest to jajo, w którym nie doszło do wykształcenia zarodka. Tutaj badania przez pewien czas przedstawiają, że rozwija się prawidłowa ciąża. Natomiast w badaniu USG okaże się jednak, że jest to puste jajo płodowe.

Przy wystąpieniu poronienia leczeniem jest zabieg wyłyżeczkowania macicy.

Kobieta w sytuacji poronienia powinna zachować ostatnie USG, móc przeżyć żałobę, a nawet móc pochować swoje dziecko. Ponieważ niezależnie od tego ile tygodni ma płód dla kobiety zawsze to będzie jej ukochane dziecko.

Objawami poronienia mogą być:

 1. Krwawienia/plamienia
 2. Ból w podbrzuszu lub odczucie ciążenia w podbrzuszu
 3. Rozwieranie się szyjki macicy

Jeśli doszło do poronienia, został wykonany zabieg. To wycinek zostaje przekazany do badania histopatologicznego po około 2 tygodniach są wyniki, na których będzie napisana przyczyna poronienia. Wiedza na temat przyczyny poronienia może zapobiec kolejnym.

Wybrane dla Ciebie

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Zapraszam
na darmowy kurs!

Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.