Aktualności

Roczny urlop macierzyński dla wszystkich czyli matki I kwartału 2013 zostaną z dziećmi dwa razy dłużej!

Cisną mi się na usta słowa: „Siła Facebooka!”

Mamy I kwartału 2013 skrzyknęły się na Facebooku (dziś jest ich 12.072)
i wygrały batalię o roczny urlop macierzyński! 🙂

Politycy nie ustępowali w prośbach, aż tu nagle zmiana decyzji.

W piątek ogłoszono: „Urlop macierzyński również dla mam I kwartału 2013”

Poniżej zdjęcia zaczerpnięte z profilu Matki I kwartału 2013


Na profilu Matek I kwartału 2013 znajdziemy poniższą informację:

– Znaleźliśmy kwoty, które powinny się zbilansować  – zapewnił premier Donald Tusk Matki I Kwartału na spotkaniu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Chodzi o środki, które mają być przeznaczone na wydłużenie urlopów rodzicielskich dla rodziców dzieci, które przyszły na świat w I kwartale 2013 oraz na dopłaty do przedszkoli.

Rząd skieruje do parlamentu ustawę, która obejmie rodziców I kwartału – obiecał premier.

– To nasz wielki sukces. Udało się wyrównać szanse dla dzieci pierwszego kwartału. Premier udowodnił, że dzieci są inwestycją w przyszłość państwa – powiedziała Aneta Siejka, przedstawicielka ruchu Matki I Kwartału.

Premier przyznał, że wszelkie argumenty Matek były słuszne, poza jednym – finansowym. Dlatego obiecując dodatkowe pieniądze poprosił Matki o wsparcie, bo to ostatni wydatek ekstra w tym budżecie. Przypomniał też jak wyglądały pracę nad ustawą, która ostatecznie doprowadziła do spotkania w Kancelarii Premiera. Pierwszy projekt miał wejść w życie dopiero w 2014, udało się jednak znaleźć możliwość objęcia urlopem też dzieci urodzone w poprzednim roku, ale bez rodziców I kwartału. Jak zapewniał Tusk, data 1 września była osadzona także w możliwościach budżetowych. Dodatkowe pieniądze ma zagwarantować niższy koszt obsługi polskiego długu zagranicznego.

Premier powiedział, że na razie będzie odmawiał postulatowi różnych środowisk, aby część urlopu rodzicielskiego musiał wykorzystać ojciec. Nie będzie też uelastycznienia urlopu, tak aby można było go brać w częściach. Zdaniem premiera to może obrócić się przeciwko rodzicom na rynku pracy. Jednocześnie premier poprosił o pozarządowe wsparcie na rzecz dobrowolnego wykorzystywania urlopów rodzicielskich przez ojców.

Matki I kwartału wręczyły premierowi zdjęcia dzieci, które urodziły się na początku 2013 roku oraz prezent od dzieci – herbaciarkę,  zaprosiły też na wspólny „bieg po rodzicielski” podczas Biegu Konstytucji 3 maja w Warszawie. Każde z dzieci obecnych na spotkaniu dostało pluszowego bociana, który też ma pomóc w zwiększeniu dzietności polskich rodzin.

Źródło

Gratuluję! 🙂

P.S. Ciekawe czy dużo czyta mnie mam z pierwszego kwartału 2013 😉

Dziękuję Ci za przeczytanie wpisu:

 • Mój wpis będzie bogatszy jeśli napiszesz komentarz. Dołączysz do dyskusji. Z radością poznam Twój punkt widzenia.

 • Podaj dalej czyli podziel się wiedzą z innymi dzięki przesłaniu linku do wpisu, zamieszczeniu go na grupie bądź podzieleniu się na Instagramie czy Facebooku.

 • Chcesz więcej? Zachęcam do polubienia na Facebook’u https://www.facebook.com/ZapytajPoloznaPL/.

 • Chcesz jeszcze więcej? Moim ukochanym miejscem w sieci jest Instagram https://www.instagram.com/polozna_kasia/ polozna_kasia tam dziele się swoją wiedzą w postaci ktrótkich InstaStories oraz w postach. Poznasz mnie tam z zupełnie prywatnej strony.

 • Raczkującym miejscem jest YouTube https://www.youtube.com/channel/UC3rmaam0tObVrswe2belzHQ?view_as=subscriber. Jeśli staniesz się subskrybentem mojego kanału to o nowych filmikach dowiesz się od razu.

Wybrane dla Ciebie

5 komentarzy

 • Odpowiedź
  Kati
  30-04-2013 o 23:36

  Szkoda tylko, że dzwoniąc do ZUSu z zapytaniem jakich formalności należy dokonać w celu uzyskania rocznego urlopu macierzyńskiego nie można uzyskać żadnych informacji, ponieważ nie ma jak dotąd żadnych wytycznych…

 • Odpowiedź
  Ewelina
  06-05-2013 o 10:12

  no własnie. nie ma wytycznych i kobietki z ZUS mowia ze nie moze byc wytycznych odnosnie ustawy która nie weszła jeszcze w zycie… to kiedy wejdzie????

 • Odpowiedź
  Monika
  07-05-2013 o 15:50

  Zgadzam się z komentarzami powyżej.
  Nawet biura księgowe nie są w stanie udzielić wyczerpującej informacji do czasu wejścia w życie ustawy (wrzesień 2013). W takim razie jak to się ma do informacji, że 2 tygodnie przed porodem należy złożyć podanie o roczny urlop macierzyński płatny 80% przez cały rok (chodzi o kobiety, które urodzą przed wrześniem 2013)? Które z kadr przyjmą takie podanie przed wejściem ustawy w życie? Przecież nie każdy chce dostawać 60% pensji na urlopie dodatkowym?
  A co z urlopem ojcowskim, który można wykorzystać równocześnie z macierzyńskim zgodnie ze starymi zasadami obowiązującymi tak naprawdę do września 2013? Czy to oznacza, że jak ktoś z niego skorzysta to z automatu macierzyński zostanie skrócony?
  Pozdrawiam i życzę powodzenia przyszłym mamom:)

 • Odpowiedź
  Ania
  07-05-2013 o 20:44

  Tak byłam dziś w ZUSie i jeszcze nie przyjmują wniosków na te 26 tyg.urlopu macierzyńskiegotzn.rodzicielskiego dopiero będzie można jak będzie ustawa.

 • Odpowiedź
  KAMILA
  24-05-2013 o 09:33

  Witam. Mam pytanie dot. rocznego urlopu macierzyńskiego. Czy ktoś orientuje się czy można ten urlop podzielić na mamę i tatę, czyli mama bierze pół roku a drugie pół tata? Jeśli tak to gdzie jest zawarta taka klauzula. Za góry dziękuję za odpowiedź.

 • Napisz komentarz

  Zapraszam
  na darmowy kurs!

  Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

  Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

  P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.