Ciąża

Toksoplazmoza

O zwierzątkach w czasie ciąży. Zwykle skojarzenie na temat choroby od zwierzęcej jest toksoplazmoza. Zwykle kojarzy się z zarażeniem od kota. W poniższym artykule dowiesz się, że nie zawsze dochodzi do zarażenia przez kotka. Poniższy fragment pochodzi z mojego Poradnika dla przyszłych mam.

Jeśli masz kota, to pewnie słyszałaś od wielu osób, że starając się o ciążę powinnaś go oddać. To nie jest prawdą. Wystarczy, że będziesz przestrzegać kilku zasad. Takich jak:
– Czyszczenie kuwety, co 2 dni;
– W rękawiczkach.

Dlaczego to takie ważne?

Istnieje ryzyko choroby od zwierzęcej zwanej toksoplazmozą. Kot może być nosicielem pierwotniaka, wtedy w swoich odchodach będzie zostawiał tzw. oocysty. A one stanowią źródło zakażenia dla człowieka. Dlatego ważne jest żeby dbać o czystość kuwety i zakładać rękawiczki. Ważne jest również żebyś kota karmiła wyłącznie suchą karmą, wtedy zmniejszasz ryzyko, że zarazi się toksoplazmozą. Pamiętaj nie każdy kot jest nosicielem.

Kot, to nie jedyne źródło zakażenia. Również można się zarazić toksoplazmozą podczas gotowania. Na przykład robiąc kotlety mielone, kiedy to kobieta próbuje jeszcze surowego mięsa, żeby sprawdzić czy jest dobrze doprawione. Dlatego jeżeli masz taki nawyk powinnaś starać się z nim walczyć. Nie powinnaś próbować surowego mięsa! Ważne również żeby nie szykować kolejnych potraw krojąc nożem lub na desce, która była używana właśnie do przyrządzania surowego mięsa. Należy zawsze po przyłączeniu mięsa, zrobieniu np. kotletów mielonych myć dokładnie naczynia i sztućce.

Szykując sałatkę czy owoce na deser staranie umyj warzywa i owoce – mogą być zakażone.

Jeżeli masz ogródek lub działkę, albo po prostu lubisz pracę przy roślinach doniczkowych ważne jest żebyś używała rękawiczek.

Toksoplazmoza jest chorobą, którą może zarazić się dziecko w brzuszku. Wtedy mówimy, o tzw. toksoplazmozie wrodzonej. U zarażonego dziecka zwykle występuje małogłowie lub wodogłowie, może dojść do zapalenia siatkówki i naczyniówki. Dlatego kobiety, które planują lub są w ciąży powinny wykonać badanie serologiczne na obecność przeciwciał IgG i IgM.

Pełną wersję „Poradnika dla przyszłych mam” na CD możesz zamówić na stronie:
http://wzorowamama.pl/zamowienie.html

Wybrane dla Ciebie

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Zapraszam
na darmowy kurs!

Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.