Badania Ciąża Planowanie ciąży

Ciąża a zęby

W weekendowym numerze Wysokich Obcasów poruszony jest temat „Zęby w ciąży”!
Temat bardzo ważny! Czasem można usłyszeć, że w ciąży zęby bardzo się „psują”.
Otóż rozmawiałam ze stomatologiem i oczywiście jest wpływ hormonów na dziąsła, częściej krwawią etc. Natomiast „pies jest pogrzebany” gdzie indziej, kobiety w ciąży nie chodzą do stomatologa. A przydałoby się, żeby odbyły ze 2 wizyty kontrolne 🙂 Jeśli na wizycie okaże się, że jest ząb do leczenia, zostanie wyleczony.

W artykule Ireny Cieślińskiej możemy przeczytać, że zębom szkodzą zachcianki ciążowe typu raz słodkie, raz kwaśne. A to sprzyja rozwojowi próchnicy. Następna dolegliwość, to wymioty. Po nich warto przepłukać jamę ustną wodą z sodą kuchenną (łyżka na szklankę”. Roztwór ten hamuje działanie kwasu.

Są też choroby zębów, które dotykają kobiety w ciąży np. ziarniniaki ciężarnych. Nie leczone stany zapalne zębów mogę wywołać nawet poród przedwczesny. Wniosek! Pamiętajcie o wizycie u dentysty w trakcie ciąży.

Jeśli ciąża jest planowana, wtedy warto udać się na wizytę przed poczęciem dziecka 🙂 Dobrze byłoby gdyby taką wizytę również odbył przyszły tata.

Wybrane dla Ciebie

10 komentarzy

 • Reply
  Beata
  30-07-2012 at 12:57

  Tydzień temu byłam u stomatologa i niestety jest innego zdania. Powiedział mi, że w trakcie ciąży nie może mi pomóc. Owszem, zęby się popsuły od ostatniej wizyty (przed ciążą), ale mam do niego zawitać dopiero jak urodzę, kiedy tylko znajdę chwilę. Zauważyłam że każdy lekarz mówi co innego – i weź bądź człowieku mądry, skoro wśród „fachowców” zdania są podzielone..

 • Reply
  sonko81
  20-08-2012 at 14:44

  Beata nie zastanawiaj się, tylko biegusiem do innego stomatologa. W ciąży można robić wszystko! Jakieś dwa tygodnie skończyłam leczenie kanałowe! Ten dentysta to jakaś kpina. A jeśli masz stan zapalny zęba, to może on w ciąży powodować wiele powikłań, łącznie z przedwczesnym porodem. Pozdrawiam i życzę więcej szczęścia do stomatologów.

 • Reply
  Ala
  11-10-2012 at 12:51

  Popieram sonko81. Wizyta u dentysty podczas ciąży jest nie tylko możliwa, ale nawet wskazana. Dlatego jeśli Twój stomatolog powiedział Ci coś innego to znaczy, że jest niekompetentny, więc zdecydowania powinnaś zmienić dentystę na innego.

 • Reply
  G.
  27-10-2013 at 09:06

  Z tego, co wiem, to jak najbardziej można borować zęby w ciąży. Po prostu do znieczulenia nie dodaje się jednego składnika (jeśli dobrze pamiętam, to chodzi o składnik obkurczający, ale głowy nie dam sobie uciąć).

  Przyczyną psucia się zębów w ciąży jest też coś innego: pod wpływem hormonów rozpulchniają się dziąsła, częściej krwawią, są bolesne, więc mniej dokładnie czyścimy zęby. W efekcie się psują. Jeśli macie z tym problem, to polecam pastę Lacalut (to nie jest reklama 🙂

 • Reply
  Anka
  08-11-2013 at 06:19

  mi odmówiło w gabinecie czterech!!! dentystów, tych przez tel nie liczę. piąty zrobił jednego zęba bez znieczulenia, nie było potrzebne ale nie chce ruszyć tego, który boli bardzo i przez którego mam wyłączoną z użytku jedną stronę szczęki, nie jestem w stanie gryźć tym zębem. tego mam zrobić właśnie po porodzie, jak się ogarnę i z rtg bo on bez rtg go nie ruszy. reszta dentów nie chciała w ogóle słyszeć o ciężarnej pacjentce a już o leczeniu tego konkretnego zęba to malo mnie śmiechem nie zabili. „czemu pani wcześniej nie leczyła, przed ciążą”? bo nie bolał????!!!
  najpierw jest gadanie, że z za wczesną ciążą pani przyszła, proszę w 5-6 mcu przyjść. potem, że za późno pani przyszła, trzeba było zaraz na początku. i rozkładanie rąk + głupi uśmiech.
  pomijając zęby – pielęgniarki odmawiają wykonania zastrzyków. na pogotowiu też z tym robią problemy i wielkie fochy i opier*** że do nich przychodzę. w szpitalu – proszę iść na pogotowie albo do środowiskowej oni są od tego.
  to moja pierwsza ciąża, już końcówka, niestety na lekach ciągle i spodziewałam się innego traktowania przynajmniej od strony medycznej, a mam wrażenie, że ciężarne to jest odrzut społeczny który jak nie da się wytępić to można od wszystkiego kompletnie odsunąć i w ten sposób się pozbyć. nie należy mi się nic, służby powołane do udzielania pomocy i świadczeń odmawiają konsekwentnie a ja muszę się prosić ze łzami w oczach (a i to nie zawsze działa) o zrobienie zęba (nic nie dało) i głupie zastrzyki (działa prośba o pisemną odmowę wykonania zabiegu ale jak ten zastrzyk wtedy wygląda i jak boli to nie muszę chyba pisać). w kolejkach do lekarzy od 2 rano!!! stoi teściowa albo mąż przez pracą, bo panie w okienku nie chcą mnie zarejestrować wcześniej do specjalisty, bez kolejki, lekarz też odmawia pisemnego polecenia. „obowiązuje kolejka w danym dniu”. nieważne też, że wisi kartka „kombatanci, dawcy krwi i kobiety w ciąży bez kolejki” – panie z okienka są jak skała, a ludzie wpuścić mnie nie chcą. trzeba odstać swoje… bo lepiej przyjąć bez kolejki emerytowanego 85-letniego lekarza, bo mu wolno (!pracownicy służb zdrowia bez kolejki! -kolejna karteczka) który już prawnuki odchował, niż kobietę w ciąży, jedyną w 50-osoowej kolejce…

  tyle ode mnie w kwestii i zębów i nastawienia służb zdrowia szeroko pojętych, w mojej okolicy. wszystkim tym ludziom życzę takiego samego traktowania z każdą chorobą, jak potraktowano mnie i moje dziecko.

 • Reply
  FeminaSum.pl
  17-12-2013 at 12:24

  Zwrócenie uwagi na ten problem jest bardzo istotne. Niestety wciąż słyszę od pacjentek, że odmówiono im leczenia zębów z powodu ciąży. Dlatego warto o tym mówić.

 • Reply
  Marta
  07-12-2014 at 21:33

  ja osobiście przyznaję, że trochę się spóźniłam z leczeniem zębów przed ciążą i w efekcie w czasie ciąży i przez rok karmienia leczyłam ząb za zębem, w tym częściowo miałam wyleczony ząb kanałowo przed porodem, a całkiem już po, ze względu na zdjęcie rtg, którego nie można robić w ciąży. Natomiast stomatolog zawse wiedział, że jestem w ciąży, albo karmię piersią. Nie wyobrażam sobie leczenia bez znieczulenia! Stres i ból matki w trakcie takiego leczenia bez znieczulenia szkodziłby bardziej niż miejsćowe znieczulenie, jak twierdzi mój stomatolog. Cieszę się, że mnie nikt z lekarzy nie zbywa byle przesądami. Moje zdanie jest takie, że zdrowa ciężarna kobieta też człowiek, niech leczy zęby, farbuje włosy, uprawia seks, pływa w basenie i je wątrobkę (wszystko w rozsądnych granicach). Reszta świata niech nie ładuje przyszłych matek niepotrzebnymi lękami. Pozdrawiam

 • Reply
  GosiaK
  07-01-2015 at 12:09

  Dbanie o zęby jest podstawą a w ciąży to już w szczególności, ja niestety w czasie pierwszej to zaniedbałam, więc planując drugą byłam już przygotowana i załatwiłam najpierw sprawy zdrowotne. Dobrze, że coraz więcej osób zwraca na to uwagę.

 • Reply
  Kasia
  10-09-2016 at 20:45

  A mi pani ginekolog też poradziła wizytę kontrolną u stomatologa, mimo że byłam przed ciążą i wszystko było ok. Powiedziała też, że mogę jak najbardziej skorzystać ze znieczulenia miejscowego gdyby coś, dlatego mam zamiar to załatwić jak najprędzej, mimo że do przyjemności to nie należy:D

 • Reply
  netaszczepanik
  15-01-2018 at 23:06

  Odkąd zaczełam dbać o zdrowe zęby zaczełam korzystać z porad na tej stronie http://shareinfo.pl/9-skutecznych-sposobow-na-olsniewajaco-bialy-usmiech/
  Znajomi często pytają mnie jak ja to robie, wysylam i ta strone i mówie żeby trzymać sie reguł , po kilku dniach już są pierwsze efekty, polecam!

 • Napisz komentarz

  Zapraszam
  na darmowy kurs!

  Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

  Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

  P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.