Aktualności Poród

Uwolnić poród czyli jak łamane są prawa człowieka w porodzie

Dnia 20 września 2012 roku odbędzie się ogólnoświatowa akcja „Freedom for Brith” („Uwolnić poród”) (zainicjowana przez One World Birth). Ma zainicjować chęć podjęcia walki o postrzeganie praw człowieka w odniesieniu do miejsca i sposobu porodu.  Tego dnia na całym świecie odbędzie się jednoczasowa premiera filmu „Uwolnić poród” brytyjskich twórców Toni Harman i Alexa Wakeford.

W filmie zostanie przedstawiona historia niezależnej położnej węgierskiej Agnes Gereb, która została brutalnie zatrzymana i pozbawiona wolności. Czym zawiniła? Asystowała i przyjmowała porody w domu. Jedna z kobiet, którym pomagała Agnes postanowiła zająć stanowisko w tej sprawie.

Anna Ternovsky będąc w ciąży z drugim dzieckiem pozwała Węgry (jako państwo będące członkiem UE) do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i wygrała sprawę, która ma duże znaczenie w walce o wolność porodu na całym świecie.

(…) autorzy chcą pokazać, jak dalece poród jako doświadczenie głęboko intymne i wyjątkowe w życiu kobiety i jej dziecka, został kobietom odebrany. Propaganda strachu, traktowanie ciała jako dysfunkcyjnej maszyny, a porodu jako niebezpiecznego procesu, który wymaga interwencji medycznej, uniemożliwia kobietom przeżywanie go w pozytywnej i pełnej skupienia atmosferze. Dlatego ważne jest, aby cofnąć się o krok i zwrócić kobietom „ich” poród.

„Uwolnić Poród”, to film dokumentalny przedstawiający opinię ekspertów w dziedzinie położnictwa, którym bliskie są prawa człowieka. Wzywają do zmiany podejścia w opiece okołoporodowej na całym świecie.

Zwiastun „Uwolnić Poród”:

Hermine Hayes-Klein, amerykańska prawniczka i współorganizatorka konferencji Prawa Człowieka w Porodzie w Hadze, w Holandii powiedziała:

“Sposób w jaki prowadzony jest poród w wielu krajach jest wysoce problematyczny. Miliony ciężarnych kobiet są zaganiane  do szpitali, kładzione na plecach i rozcinane. Poddaje się je niepotrzebnym interwencjom farmakologicznym i  chirurgicznym, które stosowane są z powodów finansowych i  wygody personelu medycznego, do czego ten otwarcie się przyznaje. Do kobiet na całym świecie dociera właśnie fakt, że poród nie musi i nie powinien tak wyglądać. Brak szacunku i nadużycia nie są konieczną ceną za bezpieczeństwo.”

Toni Harman, twórczyni filmu, mówi:

„Wygrana sprawa między Ternovsky a Węgrami, która toczyła się w Europejskim Trybunale Praw Człowieka oznacza, że teraz każda rodząca w Europie kobieta ma prawo do decydowania o tym, kiedy i gdzie będzie rodzić. Oznacza to również, że jeśli jakakolwiek kobieta na świecie poczuje, że jej wybory dotyczące porodu nie były szanowane i wspierane, może użyć mocy prawa do ochrony przynależących jej praw człowieka. Mamy nadzieję, że razem z premierą filmu >Wolność dla porodu< pojawi się u kobiet świadomość tych praw. Nasz film zatem może być iskrą, która wywoła rewolucję w opiece okołoporodowej na całym świecie. Nazywamy ją >rewolucją matek<.”

Cathy Warwick, dyrektorka Royal College of Midwives mówi:

Prawo do bezpiecznego porodu powinno być dla kobiet podstawowym, przestrzeganym prawem człowieka. Niestety, dla wielu, wielu milionów kobiet i ich dzieci tak się nie dzieje. Jest na świecie druzgocąco mało osób, które pomagają w zapewnieniu i ochronie tego prawa – czyli położnych. Istnieje zatem realna potrzeba dla liderów państw, żeby zainwestować w rozwój położnictwa w ich krajach. Mam nadzieję, że wyświetlenie tego filmu, który Royal College of Midwives również wspiera swoim pokazem, pomoże w utworzeniu wykwalifikowanego personelu medycznego dla tych kobiet, które nie mają teraz do niego dostępu.”

Lesley Page, prezes Royal College of Midwives dodaje:

„Zbyt dużo kobiet na całym świecie cierpi z powodu braku wykwalifikowanej kadry opiekującej się matkami. Nie można tego akceptować. Dlatego wzywam wszystkie rządy państw na całym świecie, aby dały kobietom prawo i łatwy dostęp do bezpiecznej opieki na czas ciąży i porodu.”

Pani Hayes-Klein konkluduje:

Uwolnić poród” jest inspiracją do zmiany systemu. Poród zmieni się, kiedy kobiety uświadomią sobie, że posiadają prawo do wsparcia i prawo do właściwej opieki okołoporodowej oraz gdy wyegzekwują to prawo. Poród zmieni się, kiedy sprzeciwią się nadużyciom, które je teraz dotykają, i powiedzą: nigdy więcej!”

W Warszawie 20 września 2012 odbędą się dwa pokazy bezpłatne:

 • godzina 13 w  siedzibie Fundacji Rodzić po Ludzku ul. Nowolipie 13/15 (wstęp wolny, zapisy telefoniczne (22) 887 78 76),
 • godzina 20 WARSZTAT pl. Konstytucji 4 (zapisy).

Wybrane dla Ciebie

3 komentarze

 • Reply
  Krzysztof
  10-09-2012 at 12:45

  Dokładnie tak. Zalewają nas preparatami „ułatwiającymi poród”.

 • Reply
  owca
  10-09-2012 at 12:46

  szkoda ze tylko w wawie. eh

 • Reply
  Marek
  18-09-2012 at 15:31

  Pokaz filmu odbędzie się również w Gdańsku: ul. Miszewskiego 17, I piętro p. 100 (nad BIO-WAY) o godzinie 19:00.
  Zapisy na stronie: shantala.ezapisy.pl/gdansk

 • Napisz komentarz

  Zapraszam
  na darmowy kurs!

  Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

  Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

  P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.