Ciąża

Szkoła Rodzenia – Dlaczego warto?

Dziś na pierwszy rzut oka temat banalny – Szkoła Rodzenia!
Otóż nic bardziej mylnego. W dobie Internetu, kiedy to masa wiadomości jest skierowana do przyszłych rodziców wciąż spotykam osoby, które dowiadują się nowych informacji właśnie na zajęciach. Niektóre pary wręcz tylko ze Szkoły Rodzenia czerpią informacje.

Pewnie Cię zaskoczę sama chodziłam z mężem do Szkoły Rodzenia, a wiesz dlaczego? Bo miałam wrażenie, że mój mąż trochę mnie słucha jednym uchem 😉 W tym miejscu gorąco go pozdrawiam 🙂

Poza tym, to był taki czas, dzięki, któremu w sposób naturalny mogliśmy przedyskutować ważne kwestie. Każde spotkanie w szkole rodzenia odnosiło się do innego tematu np. porodu, karmienia piersią czy pielęgnacji noworodka.

Jakie są korzyści z uczestniczenia w Szkole Rodzenia?

– znajdujesz się z innymi parami w tym samym momencie życia

– każda z osób w grupie ma podobne lęki

– otrzymanie usystematyzowanej wiedzy

– możliwość zweryfikowania przeczytanych informacji

– zdobycie przydatnej wiedzy o tym jaka pomoc w trakcie porodu może być potrzebna

– poznanie przebiegu porodu
– zapoznanie się z możliwościami łagodzenia bólu porodowego – poznanie technik relaksacji

– przećwiczenie pielęgnacji noworodka

– włączenie partnera w oczekiwanie na dziecko (Panowie bardzo lubią aktywizować się na zajęciach 😉 Nie wiem czy tu działa element rywalizacji ☺)

– poznanie przebiegu laktacji i karmienia piersią

– nowe znajomości

Atmosfera na grupowej Szkole Rodzenia

Jako prowadząca doświadczyłam różnej atmosfery panującej w grupie. Przyznam, że też jest BARDZO ważna. Im bardziej będziesz otwarta, zadawać pytania, tym zajęcia są ciekawsze. Dlatego zachęcam do otwartości i czerpania garściami z zajęć. Były grupy, które zasypywały mnie pytaniami. Ja zaś bez przerwy ciągnęłam kolejne zajęcia 🙂 Natomiast dla mnie to też było radosne doświadczenie, bo wiedziałam, że przyszli rodzice pytają o rzeczy ważne i przekazałam im dla nich cenne informacje.

Kiedy warto zapisać się Szkoły Rodzenia?

Zajęcia w Szkole Rodzenia, dobrze, żeby zakończyły się na 4-6 tygodni przed termiem porodu. Związku z tym, że są różne konfiguracje kursów od 10 spotkań 2 razy w tygodniu, po 5 spotkań raz w tygodniu, po kursy weekendowe. Można dobrać Szkołę Rodzenia, która spełni nasze oczekiwania.

Co warto wziąć pod uwagę wybierając Szkołę Rodzenia?

Myślę, że gdy będziesz wybierać Szkołę Rodzenia, to weź pod uwagę:

– czas dojazdu,

– lokalizację,

– prowadzących,

– program zajęć,

– porę prowadzonych zajęć.

Pewnie jeśli będziesz wybierać między komercyjnymi zajęciami ważna będzie dla Ciebie opłata za Szkołę Rodzenia.

Dlaczego wymieniłam te czynniki, ponieważ w dużej mierze mają wpływ na korzystanie z zajęć. Jeśli jest daleko do Szkoły Rodzenia, to jest ryzyko, że tam się nie dojedzie np. przez korki, złe połączenie z domem. Gdy zajęcia odbywają się późno, a przychodzi się na nie po całym dniu pracy bywa, że ciężko się skoncentrować.

Które zagadnienia poruszane są na Szkole Rodzenia?

– sfera psychologiczna kobiety w ciąży,

– przygotowanie do porodu,

– przebieg porodu,

– połóg,

– pielęgnacja noworodka.

Natomiast każda szkoła rodzenia ma swój indywidualny program. Czasami rozbudowany o spotkania z dodatkowymi specjalistami.

Co warto ustalić przed pójściem do Szkoły Rodzenia?

Wybrać osobę, z którą będzie się uczestniczyć w Szkole Rodzenia. Zazwyczaj jest to partner. Są też samodzielne mamy, wtedy mogą przyjść na zajęcia z mamą, siostrą czy przyjaciółką, która wspiera ich w tym czasie.

Co zrobić gdy ze Szkoły Rodzenia nie możesz skorzystać?

Jeśli z jakiś przyczyn nie możecie korzystać ze Szkoły Rodzenia to zachęcam do znalezienia zajęć indywidualnych. Najczęściej wtedy osoba przyjeżdża do Was do domu. Taka możliwość jest niezwykle przydatna, gdy ciąża jest zagrożona.

Inna opcja to skorzystanie z bezpłatnych spotkań edukacyjnych z położną środowiskową, które przysługują Ci od 21. tygodnia ciąży (raz w tygodniu – maksymalnie dziesięć spotkań, a od 32. tygodnia dwa razy w tygodniu, maksymalnie 16 spotkań). Żeby skorzystać z nich wystarczy zapisać się w placówce NFZ.

Szkoła Rodzenia przez Internet czyli kurs online

Odkąd założyłam bloga marzyłam o stworzeniu wyjątkowego miejsca, w którym będę dzielić się wiedzą z przyszłymi mami z CAŁEGO ŚWIATA 🙂 To niesamowite, ale miałam okazję już spotkać kursantki z Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwecji, Wiednia oraz Polski. Moje kursantki bywają aktywne zawodowo, lubiące elastyczność, chcące wiedzieć więcej, lubią utrwalać wiedzę (część z nich uczestniczy też w tradycyjnej Szkole Rodzenia), niektóre z nich mają ciążę zagrożoną i nie mogą uczestniczyć w tradycyjnej Szkole Rodzenia. Jeśli chcesz zapoznać się z moją Szkołą Rodzenia z położną Kasią, którą realizuję w internecie to zapraszam tutaj. Co jest dużą zaletą kursu? Otrzymujesz dostęp do niego na 12 miesięcy 🙂

Co warto mieć ze sobą na zajęcia ze Szkoły Rodzenia czy spotkania edukacyjne z położną?

Notesik, zeszyt. Zawsze będę pamiętać jak na jednych z zajęć Szkoły Rodzenia uczestniczka notowała w Dzienniczku Ciąży, który stworzyłam 🙂 Pamiętaj, że notując zapamiętujesz jeszcze więcej 🙂

Jeśli w programie Szkoły Rodzenia prowadzone są ćwiczenia, to potrzebne będzie zaświadczenie od lekarza prowadzącego ciążę o braku przeciwskazań do udziału w zajęciach.

Czy warto zapisać się do Szkoły Rodzenia w kolejnej ciąży?

W mojej Szkole Rodzenia z położną Kasią spotkałam się z kobietami, które zdecydowały się na udział w zajęciach w drugiej, trzeciej ciąży. Chciały przypomnieć sobie zagadnienia związane z oczekiwaniami na dziecko, dopytać o sprawy związane z porodem, karmieniem piersią czy pielęgnacją.

Korzystaliście z zajęć Szkoły Rodzenia?

P.S.: Gdy byliśmy z mężem w Szkole Rodzenia, to na zajęciach z karmieni piersią był najaktywniejszy ❤ w las nie poszły godziny przepytywania mnie, gdy uczyłam się do egzaminy na Certyfikowanego Doradcę Laktacyjnego. 😊

Wybrane dla Ciebie

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Zapraszam
na darmowy kurs!

Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.