Ciąża Dolegliwości ciążowe

Dolegliwości ciążowe od innej strony :)

Od dawna były znane pierwsze objawy ciąży… Kiedy rano kobietę mdliło od razu podejrzewano ciążę… W sumie nic dziwnego mdłości i wymioty dotyczą aż około 70 % ciężarnych. Nie wiem czy wiesz, ale są różne teorie na temat występowania wymiotów na początku ciąży.

Jedna z koncepcji mówi, że traktowano nudności i wymioty jako objaw nieświadomego odrzucenia dziecka. Takie stwierdzenie mogło sugerować, że objawy te będą częściej i bardziej nasilone u kobiet, które są w ciąży nieplanowanej i nieakceptowanej. Do takiego stwierdzenia doszedł m.in. Deutsch w 1947.

Druga z teorii traktuje o tym, że kobiety w nieplanowanej ciąży i nieakceptowanej częściej mają w pierwszym trymestrze intensywne wymioty i nudność. Do takiego wniosku doszedł M.FitzGerald w 1984. Natomiast C.Macy (1986) nie znalazł na to dowodów.

Trzecia teoria mówi, że w niektórych rodzinach u kobiet w ciąży częściej występują takie dolegliwości w ciąży.

Niektóre teorie wymioty i nudności traktują jako proces adaptacyjny do nowej sytuacji. Dolegliwości te mają na celu chronić mamę przed substancjami toksycznymi, które mogłyby zaszkodzić rozwijającemu się dziecku. Do takiego wniosku doszedł Baker i Oram w 2001.

Co myślisz o tych teoriach?
Ciąża jest wyjątkowym czasem, kiedy okazuje się, że coś za czym wcześniej nie przepadałaś, teraz uwielbiasz. Masz swoje zachcianki i humory, a inni są bardziej wyrozumiali. Błogosławiony stan bywa inspiracją również dla artystów 🙂 Nie wiem czy Ty lubisz kabaret Hrabi, ale ja uwielbiam 🙂 I tak, na zakończenie notki skecz o ciąży. Jak Ci się podoba?

Wybrane dla Ciebie

4 komentarze

 • Reply
  Emilia
  07-11-2008 at 14:19

  Witam,
  bardzo fajny skecz,podobało mi sie i polecam na polepszenie humoru,rozweseli każdego :). Pozdrawiam.

 • Reply
  ewa
  08-11-2008 at 13:06

  witam,napewno nie zgadzam sie z teoria ze wymioty w ciazy to nieswiadome odrzucenie dziecka,jezeli jest poczete z milosci i swiadomie to dla mnie nie ma to logiki zeby nieswiadomie odrzucac swoje dziecko,skłanialabym sie bardziej za tym ze organizm odrzuca toksyny szkodliwe dla matki i .dziecka.

 • Reply
  aga
  09-11-2008 at 12:36

  oj rozweselil, rozweselil kabarecik 🙂

 • Reply
  Kasia
  14-11-2008 at 11:19

  według mnie to również nie prawda,że wymioty są objawem odrzucenia dziecka.ja się męczyłam bardzo ALE-zauważyłam,że działało to w sposób taki,jakby dzidziuś sam wiedział czego chce i co mu potrzeba.nie przyjmował fast foodów, czasem nawet soku z marchwi i buraczków-najwidoczniej witaminek miał sporo.

 • Napisz komentarz

  Zapraszam
  na darmowy kurs!

  Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

  Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

  P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.